GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-10-2021 11:35   Güncelleme : 07-10-2021 12:34

Geleceğin sağlıklı yaşam projesi; Avokadio

Word food 2021 fuarında yerini alan Avokadio projesini tanıma fırsatını bulduk. Bu proje de diyetisyen Gökçen Garipoğlu , mühendis Yunus Korkmaz ve işletmeci Ufuk Şafak ile sohbet ettik.

Geleceğin sağlıklı yaşam projesi; Avokadio

 

 Dr. Gökçen Garipoğlu Avokadio projesini şu şekilde anlattı; bir mühendis ve bir işletmeci ile birlikte ortak hayata geçirdikleri ‘Avokadia’ adını verdikleri veriye dayalı beslenme imkanı sunan cihazı anlattı. Adını tasarım olarak benzediği Avokadodan alan cihaz, içerisinde bulunan sensörlerle kullanıcıların nefesinden vücudun yağ yakma metabolizmasını ölçüyor ve buna göre beslenme tavsiyelerinde bulunuyor.


NEFESTEN BASİT ÖLÇÜM
Bütün metabolizmaların birbirinden farklı olduğunu ve bu nedenle beslenme programlarının etkilerinin kişiden kişiye değiştiğini hatırlatan Dr. Gökçen Garipoğlu, “Avokadio vücudun yağ yakma metabolizmasını nefes yoluyla ölçerek, kişisel veriye dayalı beslenme tavsiyeleri veren, sürdürülebilir kilo kontrolüne destek olan bir ürün. Eğer metabolizma verileri anlık takip edilebilirse beslenme programları düzenlenebilir ve daha başarılı kilo verme sonuçları elde edilebilir” dedi.


DAHA UCUZ ULAŞILABİLİR
Vücudumuzun enerji ihtiyacını şeker ya da yağdan karşıladığını hatırlatan Garipoğlu, “Yağ yakma metabolizması çalıştığında vücut ‘keton’ üretir üretilen bu keton idrar, kan ve nefes ile ölçülebilir. Yıllardır epilepsi hastalarının tedavisinde kullanılan son dönemde zayıflama alanında da sıkça tercih edilen ‘ketojenik diyet’ vücudun yağ yakımını artırır, bolca ‘keton’ üretilir ve vücutta ketozis denilen bir durum ortaya çıkar” dedi. Bu da diyetin doğru yapılmasının önemine işaret eden Garipoğlu, “Ketozis durumu, kan veya idrar ölçümleri ile takip edilir. Zayıflamak için bu diyeti yapanların her gün idrar testi yapması gerekir bu da çok istenilen bir durum değildir” diye konuştu.


EN PRATİK ÇÖZÜM NEFES
Bu alanda çalışma yaparken ketozisin nefeste ölçülmesi düşüncesinin ortaya çıktığını ve nefesteki ketonu ölçecek takip edecek pratik bir ölçüm cihazı geliştirdiklerini kaydeden Garipoğlu şunları söyledi: “Bir mühendis ve bir işletmeci arkadaşımla birlikte iki yıllık bir çalışmanın sonucunda bu ürün ortaya çıkı. Vücudumuz besinleri aldığında bir metabolik süreçten geçiyor; ihtiyacı olanı alıyor fazlasını vücuttan uzaklaştırıyor. Bu uzaklaştırılma dışkı, idrar, ter ve nefes yoluyla oluyor. Biz, metabolizmayı tanıyarak, bir takım hastalıkların riskini önceden tespit ederek buna uygun beslenme planı yapabilir miyiz diye yola çıktık. Pahalı olan kan ve hata payı daha yüksek olan idrar tahlili yerine bu ölçümleri nefesle yapmak istedik. Çalışmalar sırasında bir takım nano sensörlere ulaştık. Nefeste farklı farklı gazları analiz ediyor; amonyak, nitrik oksit, keton, etonol, karbonmonoksit gibi gazları ölçüyor. Bunlar vücuttaki metAbolik değişimler sonucu ortaya çıkan gazlar. İşte biz bu ölçümleri yapan nano sensörleri küçük bir cihaz içine yerleştirdik, nefesin sonucunda ortaya çıkan gazları değerlendiriyoruz.


HASTALIK RİSKİ BELİRLENEBİLİR
Mesela karaciğer hastalıklarında amonyak seviyesinin artması söz konusu bu böbrek için de geçerli. Bununla ilgili pahalı olan çalışmalar var. Nitrik oksik, vücuttaki metabolik sendromla, kanserle ilişkilendirilmiş. Biz metabolizmayı anlayarak, bireysel olarak bu ölçümlerdeki farklılıkların neyi ifade ettiğini tespit etmek için veri topluyoruz. Böylece kişiye; daha uygun kalori ve besin ögesi açısından daha yeterli bir plan sunabiliriz bu da kişinin da sağlıklı yaşamasını, sağlıklı yaşlanmasını destekler. Bunun sonucunda sağlık ekonomisine ve doğal olarak ülke ekonomisine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Şu an yapay zeka üzerinde de çalışıyoruz. Cihaza üflediniz analiz edildi yapay zeka kişiye bir takım önerilerde bulunacak.