GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-10-2021 10:54   Güncelleme : 06-10-2021 10:54

ED GLOBAL İLE ALMANYA’DA İŞİNİZ HAZIR

ED GLOBAL İLE ALMANYA’DA İŞİNİZ HAZIR


Almanya’da 2020 yılında çıkan ve bütün meslek gruplarını içine alan göç yasasından faydalanacak gençler; meslek lisesi veya üniversite mezunuysanız, Başlangıç veya orta derecede Almanca biliyorsanız Avrupa artık sizin için hayal değil gerçek olacak
İkinci Dünya Savaşından yenik çıkan Almanya, başlattığı sanayi hamlesi için işçi çağrısı yaptı. 1960’larda Türkiye’den bu ülkeye ilk göç hareketi başladı. 70’li yıllarda bu göç büyük rakamlara ulaştı. 65 yaş üstü nüfusu 27 milyona ulaşan genç nüfus konusunda sıkıntı yaşayan Almanya bu ihtiyacı karşılamak için 2016’da ilk göç yasasını çıkardı. Sadece belirli meslek gruplarının yer aldığı bu yasaya 2020’de genişletilerek tüm meslek grupları dahil edildi. Almanya’nın aradığı çalışan profili ise; nitelikli eleman.
İşte bu noktada Almanya’ya gitmek isteyen gençlerin orada hayal kırıklığı yaşamamaları için ED Global İnsan Kaynakları, Vize Danışmanlık şirketini kuran Enver Demir, Evren Demircan, göç yasasını, neler yapılması gerektiğini ve kendi verdikleri hizmetleri anlattı. 
ARTIK BİRBİRİMİZİ TANIYORUZ
Alman hükümetinin çıkardığı göç yasasını değerlendiren Enver Demir, “Yasa, AB dışındaki ülkelerden nitelikli eleman alınacağını belirtiyor dedi. Almanya’da 4. Kuşak temsilci olan Evren Demircan’da, “Orada hem Alman şirketlerinin hem de her gün büyüyen Türk şirketlerinin yıllık 400-700 bin arası elemana ihtiyacı var. Alman gençler aktif çalışma alanlarını tercih etmiyor bu nedenle açığın yurt dışından karşılanması gerekiyor” diye konuştu. Yeni gidecek olanların 60-70’lerde gidenler gibi zorluklarla karşılaşmayacağını belirten Demircan şunları söyledi: “O zaman geldiklerinde karşısında kimseyi bulamıyorlardı, hiç bilmedikleri bir ülkeydi. Ne Almanlar bizi, ne biz Almanları tanıyorduk. Şimdi burada bizim bakanımız, milletvekilimiz. Belediye başkanlarımız var ve şimdi gençler çok bilinçli. Bu yasa aslında Türkiye için çıkarılmış gibi en çok bizim ülkeye uyuyor. Buraya gelen bir Türk sokakta yardım istese en az beş kişi dönüp bakar çünkü artık kalabalığız ve artık Almanlar bizi, biz Almanları iyi tanıyoruz.”


EKONOMİK KAYGI İLGİYİ ARTIRIYOR


Türkiye’nin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik durumdan ötürü gençlerin yurt dışına çıkma isteğine dikkat çeken Enver Demir’de “İstatistikler gösteriyor ki gençlerimizin yüzde 80’i başka ülkede yaşamını devam ettirmek istiyor. Ülkede böyle bir durum varken ve onlar da yurt dışına çıkmak isterken yaşayabilecekleri zorlukları ortadan kaldırmak istiyoruz. Onları hayal alemine sevk etmektense, yasal bir zeminde yönlendiriyoruz” dedi. Almanya’ya gitmek isteyen gençlerin mutlaka lise veya yüksekokul bitirmesi gerektiğini ve sertifikası olması gerektiğini ifade eden Demir, ED Vize Danışmanlık olarak verdikleri hizmeti şöyle anlattı: “İnsanlar bize geldiklerinde ücretsiz danışmanlık veriyoruz. Bu görüşmemizde göç yasasını, Almanya’ya işçi olarak gitmek istediklerinde hangi yollardan geçeceklerini, karşılaşacakları zorlukları, kolaylıkları, oradaki yaşam şartlarını anlatıyoruz. Bu görüşme sonrasında gitmeye karar verirse kontrat yapıyoruz ve sonrasında o belgeleri hazırlıyor biz onları Almancaya çevirip Alman makamlarına gönderiyoruz. Burada Almanca yeterlilik sınavı yapılıyor, meslek gruplarına göre en az A1 seviyesinde Almanca bilmesi gerekiyor. Bu süreç dil seviyesine göre 2 ile 6 ay sürebiliyor.” 


GİTTİĞİNDE HER ŞEYİ HAZIR 


Firmanın Almanya ayağını yürüten Evren Demircan, ise orada önce işverenle görüştüklerini söyledi. Demircan, “Biz işverenin aradığı işçi profilini çıkartıyoruz. Bu profile uygun olanları Türkiye’den belirliyoruz. Alman İŞKUR’unun onay vermesi ve vize işlemlerinin tamamlanmasının ardından kişiyi Almanya’ya götürüyoruz. Geldiğinde işi, kalacak yeri her şey bizim tarafımızdan ayarlanmış oluyor, dil seviyesinde halen eksiği kaymışsa burada o eğitimi almalarını sağlıyoruz” dedi. Demircan, ağırlıklı gençler olmakla beraber 45 yaşına kadar Almanya’nın nitelikli eleman kabul ettiğinin de altını çizdi. Şu ana kadar yaklaşık 200 genci Almanya’ya götürdüklerini ve hemen hepsinin ekonomik rahatlık nedeniyle mutlu olduğunu dile getiren Demircan, “Aralarında ilk kez maddi özgürlük yaşayanlar var kendi hayatlarını kuruyorlar. Çalışıp meslek öğreniyorlar, farklı kültür öğrenip bizim kültürümüzü de yaşatıyorlar” diye konuştu. Gidip geri dönen bir iki kişinin olduğunu ancak sonrasında pişmanlık duyduklarını kaydeden Evren Demircan, gurbette ilk altı ayın çok önemli olduğunu ifade etti. 


İKİ AYLIK MAAŞLA ARABA


Almanya’da konutların çok pahalı olduğunu buna karşılık faizlerinse çok düşük olduğunu dile getiren Evren Demircan, araba fiyatlarının ise çok ucuz olduğunu şöyle anlattı: “Burada belirli bir yaşın altındaki lüks marka bir aracı 2-4 bin Euro’ya alabiliyorsunuz. Yani kişi iki aylık çalışmayla rahat bir şekilde otomobil alabiliyor. Almanya’da çalışan biri maddi durumdan sıkıntı çekmez.”  


PANDEMİDEN ÇALIŞANLAR SIKINTI YAŞAMADI


Almanya’da Pandemi süreci daha çok yeni kurulan şirketleri zorladı çünkü şirketin kuruluşunun üzerinden bir yıl geçmeden yardım alamıyorsunuz. Ama çalışan anlamında baktığınızda hiçbir çalışan pandemiden etkilenmedi. Onlar çalışsa da çalışmasa da maaşlarını düzenli olarak aldılar. Ekonomik olarak olmasa da sosyal hayatın pandemiden etkilendiğini de söylemek gerekir çünkü Almanlar bizim gibi değil kurallara sıkı sıkıya uyuyorlar. 


AİLELERİNİ DE GETİREBİLİYORLAR
EVREN DEMİRCAN: “Almanya’da ilk iş vizesi 6 ay. Bu süre içinde kişi yabancılar polisine gidiyor; orada bakılıyor çalışmış mı, vergisini ödemiş mi, suça karışmış mı? Almancada iyi seviyedeyse iş vizesine uzatma geliyor. Bununla beraber aile birleşme hakkı oluşuyor ve kişi o zaman eşini, çocuklarını da Almanya’ya getirebiliyor. Almanya’ya gelen eşi için de başlangıç seviyesinde Almanca zorunlu, 16 yaşından büyük çocukların bir üst seviye Almanca bilmeleri, eğitimini almaları gerekiyor.” 
ALMANYA’DA İŞLERİ HAZIR 
ENVER DEMİR: Almanya’ya yasal yollardan işçi olarak gitmenin iki yolu var; 6 aylık işçi vizesi ile gidersiniz, iş ararsınız şansınız varsa bulursunuz. İkincisi bizim yaptığımız danışmanlık hizmeti ile gidersiniz. Gitmeden işiniz ayarlanır, sertifikanızın denklik işlemleri, vize ve konsolosluk takipleri yapılır siz iş garantili gidersiniz.