GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-09-2021 11:06   Güncelleme : 30-09-2021 10:09

Yat turizmi sektöründe sezon uzadı

Turizmde yüksek sezon olarak adlandırılan temmuz ve ağustos ayları geride kalırken korunaklı tatil anlayışının etkisiyle yat turizmi sezonu da uzadı. Türkiye’nin lider tekne kiralama platformu viravira.co’nun Kurucu Ortağı ve CEO’su Baran Yıldırım, ‘‘Korunaklı tatil anlayışının etkisiyle eylül ve ekim aylarına yönelik gerçekleşen rezervasyonlarda yüzde 119 artış oldu, sezonun kasım ayı ortasına kadar devam etmesini bekliyoruz’’ dedi.

Yat turizmi sektöründe sezon uzadı

 

 

Turizmde yüksek sezon olarak adlandırılan temmuz ve ağustos ayları geride kaldı. Korunaklı tatil anlayışı ile uzayan Yat Turizmi Sektörü’nde eylül ve ekim aylarına yönelik rezervasyonlarda artış gözlemlendi. Konu hakkında konuşan viravira.co Kurucu Ortağı ve CEO’su Baran Yıldırım, ‘‘Özellikle pandeminin etkisiyle tatil anlayışlarının değişmesine bağlı olarak Yat Turizmi Sektörü’nde eylül ve ekim aylarına yönelik rezervasyonların arttığını gözlemliyoruz. Daha önceden alternatif turizm olarak adlandırılan tekne, villa ve karavan tatilleri ana akım tatil konseptlerine dönüşüyor ve turizm sektöründeki paylarını giderek artıyor. Buna bağlı olarak eylül ve ekim aylarına yönelik gerçekleşen rezervasyonlarımızda yüzde 119 artış oldu. Olumlu hava koşulları ve korunaklı tatil anlayışının etkisi ile sezonun kasım ayı ortasına kadar devam etmesini bekliyoruz’’ dedi.

Yangın sonrasında talep normale döndü

Türkiye’nin birçok bölgesinde yaşanan yangınlar sonrasında turizm hareketliliğinin devam ettiğini belirten Yıldırım, ‘‘Hepimizi derinden üzen orman yangınları sonrasında sınırlı sayıda misafirimiz dışında herhangi bir iptal talebiyle karşılaşmadık. Bu talepler 2021 sezonu satışlarımızın yüzde 1’i ile sınırlı kaldı. Yangınların olduğu dönemde site trafiği ve rezervasyon anlamında düşüş yaşasak da yangınların kontrol altına alınmasının akabinde trafiğimiz ve talep normal seyrine döndü” diye konuştu.

Rusya ve Ukrayna’dan yoğun talep var!

Kuzey Avrupa ülkelerinden yoğun bir taleple karşılaştıklarını ifade eden Yıldırım şunları söyledi; ‘‘Son yıllarda özellikle Rusya ve Ukrayna’dan gelen rezervasyon taleplerinde ciddi bir artış gözlemliyoruz. 2021’de mavi tur pazarının 600 milyon dolar seviyesine ulaşmasını bekliyoruz. Saatlik ve günlük tekne kiralamaları ile denizin üzerinde gerçekleşen diğer deneyimleri de dikkate aldığımızda, toplam deniz turizmi pazarının 2 milyar dolara yakın bir işlem hacmiyle yılı kapatmasını bekliyoruz.”