GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-09-2021 10:21   Güncelleme : 25-09-2021 10:21

Plastik ev gereçleri sektörü Çin pazarından oluşan boşluğu dolduruyor

Hane Ev Gereçleri İhracat Müdürü Abdussamed Kahraman: "Fuara çok ciddi bir talep var. İnsanlar fuarları özlemişler. Devletimizin fuar desteklerinden faydalanıyoruz. Bu desteklerin biraz daha artmasını umuyoruz"

Plastik ev gereçleri sektörü Çin pazarından oluşan boşluğu dolduruyor

Plastik ev gereçleri sektörü, salgınla birlikte Çin pazarı kaynaklı temin sorununa karşı dünya piyasasında güçlü bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Plastik ev gereçleri sektörü, 11 salon, 100 bin metrekare alanda 650 katılımcı markanın yer aldığı 31. Uluslararası Zuchex Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı'nda görücüye çıktı.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Hane Ev Gereçleri İhracat Müdürü Abdussamed Kahraman, salgınla birlikte Çin'de oluşan temin sürelerindeki uzama ve navlun, lojistik maliyetlerindeki artıştan kaynaklı Türkiye pazarına bir yöneliş olduğunu söyledi.

Kahraman, Hane ev gereçleri olarak 35 ülkeye hali hazırda ihracat yaptıklarını belirterek, 'Kuzey Afrika pazarında ciddi satışlar yapıyoruz. Cam ve plastik kombinli mutfak eşyaları üzerine üretim yapıyoruz. Fuara çok ciddi bir talep var. İnsanlar fuarları özlemişler. Devletimizin fuar desteklerinden faydalanıyoruz. Bu desteklerin biraz daha artmasını umuyoruz.' diye konuştu.

 

-Türkiye kendi standartlarıyla pazarda yerini almalı

 

Kahraman, Çin'e alternatif ülke olmak yerine Çin'deki problemlerden dolayı oluşan boşluğun, Türkiye'nin kendi kimliği ve standartlarıyla doldurması gerektiğini kaydetti.

Titiz Plastik Satış ve Pazarlama Koordinatörü Serkan Emsal de 90'ı aşkın ülkeye ihracat yaptıklarını ifade ederek, 'Avrupa kıtasına en fazla ihracatı yapıyoruz. Kuzey ve Güney Amerika güçlü olduğumuz diğer pazarlar. Çin'de navlun ve lojistik maliyetlerdeki artıştan dolayı müşteriler alternatif arayışın içindeler. Fakat halen Çin'in maliyetleri çok düşük. Fakat Türkiye kesinlikle Çin'den daha kaliteli ürün üretiyor.' değerlendirmesinde bulundu.

-Polonya ile ciddi rekabet var

Emsal, şunları söyledi:

'İnsanlar artık fuarlar aracılığı ile ticaret yapmak istiyorlar. Özellikle son dönemlerde plastik hammaddesine ulaşmada ciddi problemler var. Bu sorun da insanların daha büyük ölçekli firmalarla iş yapmasını sağlıyor. Büyük firmalar temin sorunlarını önemli ölçüde aştılar. Hammadde temini ve hammadde üretim tesislerinin büyütülmesi noktasında kamunun desteğine ihtiyacımız var. Pandemi döneminde sıvı sabunluklar ve dezenfektanlıkların satışları ciddi derecede arttı. Beslenme kaplarının satışları arttı. En çok Mısır'a, Hollanda'ya ve Amerika'ya satış yapıyoruz. Türkiye plastik ev gereçleri üretiminde önemli bir yere sahip. En yakın rakibimiz şu an Polonya. İlk 8 ayda Polonya'yı ihracat artışında geçtik.'

-Katlanır ürünlere talep çok yüksek

Irak Plastik Pazarlama Yöneticisi Deniz Ataseven ise 95 ülkeye ihracat yaptıklarını belirterek, 'Orta Asya ve Avrupa pazarına yoğunluklu ihracat yapıyoruz. Plastik sektöründe Avrupa çapında sağlıklı ürünler üretiyoruz. Ürünlerimiz ciddi talep görüyor. Özellikle katlanır gruplarda talep arttı. Katlanır sele, kova, süzgeç, maşrapa gibi ürünler çok satıyor. Biz yüzde yüz yerli bir firmayız. Biz birinci sınıf ve üst segment ürünler üretmeye gayret gösteriyoruz. Kalitemizden dolayı her kıtadan talep alıyoruz.' dedi.

Ataseven, fuardaki ilgiden dolayı çok memnun olduklarını sözlerine ekledi.