İkitelli OSB
Giriş Tarihi : 11-09-2021 13:15   Güncelleme : 11-10-2021 15:37

Yangın Mağduru Esnafa Üretim İçin Devlet Destek Vermeli

Çevre Sanayi Sitesi içerisinde geçtiğimiz hafta çıkan ve bir işletme sahibinin öldüğü yangında milyonlarca liralık hasar meydana geldi. 43 işletmenin etkilendiği yangın nedeniyle sitede üretim neredeyse durdu. Birçok işletmenin sigortasız olması nedeniyle esnaf zor durumda Site Başkanı Yusuf Tokdemir, ülkeye katma değer kazandıran esnafın yeniden üretime geçebilmesi için devlete çağrıda bulundu.

Yangın Mağduru Esnafa Üretim  İçin Devlet Destek Vermeli

Çevre Sanayi Sitesi içerisinde geçtiğimiz hafta çıkan ve bir işletme sahibinin öldüğü yangında milyonlarca liralık hasar meydana geldi. 43 işletmenin etkilendiği yangın nedeniyle sitede üretim neredeyse durdu. Birçok işletmenin sigortasız olması nedeniyle esnaf zor durumda Site Başkanı Yusuf Tokdemir, ülkeye katma değer kazandıran esnafın yeniden üretime geçebilmesi için devlete çağrıda bulundu.

İkitelli #OSB içerisinde faaliyet gösteren #ÇevreSanayi Sitesinde geçtiğimiz hafta bir işletmede henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Alevlerin çıktığı işletme sahibinin de hayatını kaybettiği yangın 8 saatte kontrol altına alınabildi. Toplamda 71 işletmenin etkilendiği yangınla ilgili #YeniEsnaf Gazetesine açıklama yapan Çevre Sanayi Sitesi Başkanı Yusuf Tokdemir, esnafın bir an önce üretime geçmeye çalıştığını kaydetti. Zarar ziyan tespiti çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Tokdemir, bu yangını ranta çevirmek isteyen bazı kişilerin dükkân kiralarına fahiş zam yaptığından şikayetçi oldu.  Tokdemir yangının çıkışı ve sonrasında yaşanan süreci şöyle değerlendirdi:

YANGIN 8 SAAT SÜRDÜ

Geçtiğimiz salı günü akşam saat 321.00 sıralarında tekstil ve matbaa kimyasalları üreten bir firmada çıkan yangın, 11. Blok ve 10. Blokun birbirine bakan yüzeylerindeki işletmelerin tamamına yakınını etkiledi. Toplam 43 işletme hafif orta ve ağır olacak şekilde yandı. 300 metrekarelik 71 iş yeri bu yangından etkilendi. Yangın sabah 05.00’te kontrol altına alınabildi.

İTFAİYE RAPORLARINI BEKLİYORUZ

Yangının çıkış sebebini henüz bilemiyoruz, itfaiye raporlarını henüz bilemiyoruz fakat içeride yangın başladı ve yangının başladığı zaman işletmenin içinde bulunan sahibi de maalesef hayatını kaybetti. Ona da Allah’tan rahmet diliyorum. Uzmanların elde ettikleri delillerden hazırlayacağı rapora göre yangının nasıl çıktığını öğreneceğiz.

RUHSAT MÜDÜRLÜĞÜ YENİDEN YAPILANDIRILMALI

OSB’de gerekli önlemleri almak kaydıyla kanun ve yönetmeliklerin gösterdiği her türlü iş ve işyerini açmak mümkün. Ancak her materyalin bir alevlenme yanma ve yangın yönetmeliğine göre alınması gereken tedbirler var, bu tedbirleri almak lazım.  OSB sınırları içinde her türlü işyeri açma ve çalıştırma ve denetleme yetkisi OSB’de olduğu için OSB Ruhsat Müdürlüğünün bunu tesis etmesi lazım. Bunu tesis etmek için de ciddi bir teknik kadroya sahip olması lazım. İkitelli OSB ‘de 25 bin kayıtlı işletme var. Bu işletmelerin 5-6 elemanla denetlenmesi mümkün değil. Onun için Ruhsat Müdürlüğünün; #İkitelli OSB’nin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde, kanun ve yönetmeliklerin hükümleri doğrultusunda yeniden yapılandırılması lazım.

ZARAR ZİYAN TESPİTİ SÜRÜYOR

Bilanço ağır, insanlar hukuka başvurmak istiyor. Defterdarlıktan 11 uzman olay mahallini gezdi.  iş yeri sahipleriyle toplantı yaparak gerekli bilgilendirmeyi sağladı. Zarar ziyanlarının tespiti sürüyor. Bazı Çok az işletmenin sigortası olduğu ortaya çıktı ancak onların da sigorta şirketleri ile sorun yaşadığını duydu k. Zarar ziyan tespitinden sonra enkaz kaldırılacak. Enkaz kaldırıldıktan sonra yapılarda meydana gelen hasarlar tespit edilecek. İlk başta yangının çıktığı 6 tane dükkan tamamen çökme ile karşı karşıya.

ÜRETİM İÇİN DEVLET DESTEK SAĞLAMALI

Buradaki esnaf ciddi anlamda mağdur, acil işleri var onlara devam etmeleri lazım. Bazıları haklı olarak dükkan aramaya kalktı. Ancak bu durumu fırsata çevirmeye çalışan çok az da dükkan sahipleri ortaya çıktı. İnşallah kamu yöneticileri bu işe sahip çıkarlar çünkü bu insanlar düne kadar insan istihdam sağlıyor vergi ve SSK primi ödüyor, döviz girdisi sağlayarak ülkeye katma değer katıyordu. Yani dolaylı olarak bunların ikinci ortakları devletti. Devletin bir şekilde bunlara sahip çıkıp bunları tekrar üretebilir bir hale getirmesi lazım.