GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-08-2021 13:51   Güncelleme : 11-10-2021 15:41

2021’DE OTOMOTİV Sektöründe Satışlar beklentilerin üzerinde olacak

YEDPA Yönetim Kurulu Başkanı Sami Atılgan: “Pandemiye rağmen otomotiv satışları geçtiğimiz yıla göre ilk yedi ayda %31,4’ arttı. ÖTV düzenlemesi bu satışları daha da artıracaktır. İndirimlerin ikinci ele yansıması konusunda ise belirsizlik sürüyor”

2021’DE OTOMOTİV Sektöründe Satışlar beklentilerin üzerinde olacak

Salih Sami ATILGAN

 

YEDPA Yönetim Kurulu Başkanı Sami Atılgan: “Pandemiye rağmen otomotiv satışları geçtiğimiz yıla göre ilk yedi ayda %31,4’ arttı. ÖTV düzenlemesi bu satışları daha da artıracaktır. İndirimlerin ikinci ele yansıması konusunda ise belirsizlik sürüyor”

İTO Meclis Başkan vekili YEDPA Yönetim Kurulu Başkanı ve Atılgan Oto Yönetim Kurulu Üyesi Salih Sami Atılgan, ÖTV indirimini ve otomotiv sektörünü Nusret’le İş ve Yaşam Sohbetlerinde değerlendirdi. Sıfır otomobil satışında yılın ilk 7 ayında geçtiğimiz yıla göre yüzde 31’lik bir artış yaşandığına dikkat çeken Atılgan, yapılan yeni düzenleme ile bu oranın daha da artmasını beklediklerini söyledi. Ocak-Temmuz arasında 461 bin 760 araç satıldığını ifade eden Atılgan, “Geçtiğimiz yıl bu rakam 351 bindi. ÖTV indirimi ile beraber bu yıl 900 binin üzerinde satış bekliyoruz” dedi. Sıfır araç satışındaki artışın ikinci elde görülmediğinin altını çizen Atılgan, “İkinci el tarafında yüzde 20’lik düşüş tahmin ediliyor buna rağmen pandemi şartlarını yaşadığımız şu dönemde otomotiv sektörü iyi bir seyir halinde” diye konuştu.  Sami Atılgan sektöre dair şunları söyledi:

İLK ALTI AYDA 30 MİLYAR TL

Türkiye’deki otomotivde vergiler özellikle özel tüketim vergisi ÖTV dünya ortalamalarının çok üstünde rekor düzeyde seyrediyor.

Bu konu Özellikle satışların azalma eğilimi gösterdiği dönemlerde daha fazla konuşuluyor.  Türkiye’de ÖTV rakamları kanun koyucunun amaçladığı seviye değil B segment bir araçla bazı lüks model araçlaradan aynı oranda vergi alınmasını kimsenin arzu ettiğini düşünmüyorum. Türkiye malum enflasyonist bir ortamda yaşıyoruz özellikle döviz bağlantılı ürünlerde ortaya çıkan fiyat artışları skala bazlı vergi uygulaması olan alanlarda vergi artışlarına da sebebiyet veriyor. Yıl sonunda harç ve vergiler belli düzenlemeler tabi tutulur. Genel bütçede Motorlu taşit vasıtalarından 40 milyar TL vergi bekleniyordu ilk altı ayda bu rakam 30 milyar TL’ye ulaştı. Türkiye’de ağırlıklı satılan B-C sekment araçlardan yüzde 45-50 arasında ÖTV toplanacağı hesap edildiğinden bu adetlerle bu rakamlara ulaşılamazdı. Fiyatlar artınca ÖTV matrahı da otomatik olarak yükseliyor. Dolayısıyla ÖTV üzerinden devletin çok büyük bir kaybı olmayacak. Araç satışları yine hızlanırsa bu satışlardan devlet ÖTV’yi toplamış olacak. Burada dengesizlik bir ay önce araç alanlarla bu düzenlemeden sonra araç alanlar arasında oluştu. Zira yeni araç alacak olanlar sadece bu guruptaki araçlar r %30’ lar civarında daha ucuza alabilme imkanına sahip olacak.

ÇABUK AKSİYON ALANLAR ÖNE GEÇECEK

Toplumun önemli bir kısmı ÖTV düzenlemesi olmasa sıfır araç alamayacak duruma gelmişti. Araçların 300 binin üzerine çıkmıştı. Şimdi kısmen o seviyeler araçlara göre değişmekle birlikte 200 bin TL rakamlarına kadar gerileyecek. Burada çabuk aksiyon alan distribütörler pazar payından daha fazla pay alacak.

İKİNCİ ELDE BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

İkinci elde fiyat artışının gerekçeleri; geçmiş dönemde kurdaki artış ve ÖTV artışları sıfır araçların fiyatlarını artırdı. Yeni düzenleme sonrası yüzde %80’lik ÖTV ödeyen araçlar bundan sonra %50 ödeyecekler. Sıfır araçta yüzde 30oranlar civarında fiyat iyileşmesi olacak, arz talep dengesi belli noktalarda kendi karşılığını bulursa ikinci el de belli bir oranda fiyatlar geri gelmeye başlar. İkinci el araç fiyatlarında yüzde 10 oranında geri gelme ihtimali var ama bir taraftan da insanlar belli paralar ödeyip bu araçları satın almışlar.  Yüksek maliyetler dolayısıyla araçlarını bu değerin altında satmak istemeyeceklerdir. Bir diğer sıkıntı sıfır araç bulunabilirliği ile ilgili. Oradaki sıkıntılar ikinci el fiyatlarının benzer şekilde devam etmesine neden olabilir.

Elinde OTV oranları düşmüş araç bulunanlar bu süreçten kısmen olumsuz etkilenebilir. Sonuçları itibarıyla ülkede alınan kararlar kanunla düzenlenir toplumda tartışılır bizde bu işler bir gece kararlarıyla gündeme gelebiliyor, bunun piyasaya ciddi yansımaları da olabiliyor. İşte on gün önce araba alan insanın psikolojisini düşünün. Burada temel problem kur eksenli artışlardan kaynaklanıyor istikrarlı bir düzlemde yürümüş olsa bu tip çarpıklıklar ortaya çıkmayacaktır.

10 YAŞ ÜSTÜ ARAÇLARDA FİYAT DEĞİŞMEZ

Geçtiğimiz yıla göre son aylarda artış olsa da ikinci el satışında yüzde 20’lik bir düşüşü yaşandı. Geçen yıl ağırlıklı satışlar on yaş üstü veya oraya yakın araçlarda gerçekleşti. Çünkü orada ciddi bir fiyat farklılıkları var o rakamlar bu yeni durumdan etkilenmez. Sadece sıfıra yakın modeller 3-5 yaş altı ikinci el gruplarında fiyat mukayesesi ortaya çıkacak.

ACELE ETMEYİN

Burada ağırlıklı konu ÖTV baremlerindeki yeni düzenlemeden etkilenen B ve C segmenti araçlarda olacak. Dolayısıyla yüzde 80 düzeyine yükselmiş bazı araçların tekrardan yüzde 50 ÖTV ile satılabilecektir. İlgilenilen araç bu baremlere yakın sınırda seyretmiyorsa yani distribütörün desteği ile ÖTV baremi ile aşağıda tutulmuyorsa bu şekilde devam edecek bu geçici bir düzenleme değil zaten ÖTV oranları da aslında değişmede enflasyon nedeniyle ortaya çıkan çarpıklıklar düzeltilmiş oldu. Bu nedenle yeni araç alıcılarının acele etmemeleri ve bekleyerek kendi arzu ettikleri araçları almaları gerekir.

TERCİHİNİZDEN VAZGEÇMEYİN

Geçtiğimiz yıl ikinci el tarafında araçların çok önemli bir kısmı kurumsal nitelikten uzak ayakta satiş diye adlandırabileceğimiz bir biçimde satılmış. O tip ortamlara çok güven duymamak lazım. İkinci elde kurumsal firmalara güvenerek kendi tercihlerinden vazgeçmeden satın almaları gerçekleştirmeleri daha doğru olacaktır.

SIFIR ARAÇ BOLLAŞACAK MI?

Sıfır araç sıkıntısından bahsediliyor ancak böyle bir durumda bile 460 bin 730 araç satılmış bu rakam geçen yıla göre yüzde 31 daha fazla. Belli gruplarda özellikle bu çip krizinin yaşandığı araçlarda sıkıntı var. Bir de ÖTV düzenlemesi ile belli araç gruplarına talep artınca burada sıkıntı görülebilir ancak üreticiler bunu hızlı bir şekilde çözmeye çalışacaklardır.

YEDEK PARÇA İNDİRİMİNDEN ETKİLENMEZ

ÖTV rakamlarında indirim oldu diye yedek parçada durum değişmez. Yeni araç satışlarının artması durumunda garanti ve benzeri durumlardan dolayı yetkili ağ şebekesi içinde yer alan gruplar pozitif olarak fayda görür ama ota sanayi siteleri ve benzeri yerlerde bunun yansımasının olacağını düşünmüyorum.

2050’DE DÖNÜŞÜM TAMAMLANACAK

Bütün markalar elektrikli araç üzerine yatırım yapıyor. Türkiye’de de bu anlamda çalışmalar yapılıyor, bizim kendi yerli markamızda inşallah 2023’te devreye girmiş olur, şu anda bütün şirketlerin ARGE bölümü araç geliştirme tarafı orada gerçekleşiyor. Avrupa emisyon değerlerinden dolayı dizel araçların devamında benzinli araçların devre dışı kalacağına yönelik tarihler açıklandı. Türkiye bu işin çok dışında kalmayacaktır ama bu bir süreç gerektirecek. Avrupa’da, sektör 2050’den sonra önemli ölçüde elektrikli veya alternatif enerji ile çalışan araçlara dönüşecek.

 

OKULLARIN AÇILMASI HAREKETLİLİK KAZANDIRIR

Servis araçlarının büyük bir kısmı pandemide atıl kaldı. O grupta yer alan esnaf sıkıntıyla karşılaştı bu nedenle çok araç yenilemesi yapılmadı. Şu anda okulların tam kapasite açılması bekleniyor orada. Bu olursa sektör orada tekrar hareketlenecektir. Geçen iki yıllık süreç içinde de eski araçlarla sıfır araç arasındaki makasın çok daha fazla açıldığınıda söyleyelim. Bu iki yıllık süreçte araç fiyatları yüzde elliden fazla arttı.

 

HYBRİD İÇİN ÇOK YOL VAR

Hybrid veya elektrikli araç pazarı bizde çok dar. Belli markalar yeni sisteme entegre olduğu için bununla ilgili yapılan düzenlemede farklar ortaya çıkıyor burada zaten çok sınırlı sayda aracın etkilenebileceği bir durum söz konusu. O grupların piyasanın geneline etki edecek ağırlıkları yok.