EĞİTİM
Giriş Tarihi : 18-08-2021 18:17   Güncelleme : 18-08-2021 18:17

OSTİM Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Geleceğin Maker’larını Yetiştiriyor!

OSTİM Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (OTÜSEM) uzman kadrosuyla belirli yaş gruplarına robotik kodlama eğitimi veriyor. Öğrencileri üniversite ortamıyla küçük yaşta buluşturan OTUSEM geleceğin MAKER’larını yetiştiriyor.

OSTİM Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi  Geleceğin Maker’larını Yetiştiriyor!

 

Problem Çözme Becerisini ve Yaratıcılığı Artırıyor

OTUSEM Müdürü Hakan Ünsal, Robotik Kodlama eğitimlerini 7-14 yaş arasındaki öğrencilere 10 gün/60 saat (2 hafta) boyunca verildiğini belirterek, eğitimlerin yüz yüze verildiğini ifade etti. Ünsal, Öğrencilerin problem çözme becerilerinin ve yaratıcıklarının gelişmesini, robotik ve kodlama alanında beceri kazanmalarını, üç boyutlu düşünme becerilerini sağlamayı hedeflediklerini vurguladı.

OSTİM Teknik Üniversitesinde verilen Robotik Kodlama eğitimlerinin öğrencilerin mekanik becerilerinin gelişmesine ve analitik düşünme becerisi kazanmalarını sağladığını belirten Ünsal, eğitimin öğrencilerin 3 boyutlu düşünmelerini şekil ve uzay algısını, ince motor becerilerini, sistematik düşünmelerini, üretme ve buluş yapma duygularının pekiştirilmesini sağladığını ifade etti.

OSTİM’de bu eğitimlerin kendileri için en anlamlı tarafının “çocukların küçük yaşlardan itibaren problem çözme becerileri kazanmalarının yanısıra üretimle buluşmalarının ve kendi oyuncaklarını üretebiliyor olmaları” olduğunu ifade eden Ünsal, çocuklara ve gençlere yönelik eğitimlerinin okulların açık olduğu dönemde de haftasonları Maker Atölyesi uygulamaları ile devam edeceğini söyledi.

Robotik Kodlama Eğitimiyle Maker’lar Yetişiyor

OTUSEM Robotik Kodlama eğitimi kapsamında öğrenciler Lego Teknik Set ve Lego WeDo setleri ile hazırlanmış yönergeleri takip ederek üç boyutlu ürünler ortaya çıkarıyor. Eğitici dramayla da öğrencilerin hayal gücünün desteklendiği eğitim aynı zamanda fen, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi dört önemli disiplinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan STEM – STEM+A eğitimleriyle de pekiştiriliyor.

Eğitim sırasında kodlama yapan öğrenciler fiziksel programlama platformu olan Arduinioyu da öğreniyor. Diğer bir disiplin olarak da Droneların mekanik yapısı, kodlanması ve uçma prensipleri ile ilgili bilgiler alıp drone uçurma deneyimi de yaşıyorlar.

Öğrenciler bir taraftan 3D Pen ile hayal güçlerini ve tasarım becerilerini kullanarak ortaya yeni bir ürün de çıkarırken diğer taraftan Tinkercad ile 3D tasarım yapıyorlar. Ostim Teknik Üniversitesinde yer alan 3D Laboratuvarlarda 3D yazıcıların çalışma prensiplerini inceliyor ve tasarımlarını çıktı haline gelme süreçlerine de tanık oluyorlar 3D Yazıcı eğitimleri sonunda üç boyutlu olarak tasarımlarını yaptıkları oyuncaklarını 3D yazıcılarda çıktı alarak kendi oyuncaklarını üretmenin keyfini yaşıyorlar.