GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-08-2021 09:04   Güncelleme : 11-08-2021 09:04

22 firma 10 milyarlık borç erteledi

Pandemi döneminde zor durumda kalan turizm sektöründeki firmalar, mali sıkıntıyı aşmak için bankalara olan kredi borçlarını yeniden yapılandırarak erteliyor.

22 firma 10 milyarlık borç erteledi

Dört firma, 7.8 milyar

Kredi borcunu yeniden yapılandırarak erteleyen firmaların adı açıklanmasa da bunlardan mayısında toplam 7.8 milyar TL’lik  anlaşma imzalayan dört firmanın, bünyesindeda olan yurt dışındaki Türk kökenli tur operatörleri: Anex, Pegas, Coral ve Corendon  olduğu tahmin ediliyor.

Pandemi patlak verdiğinde şirketlere destek kapsamında Türkiye Bankalar Birliği (TBB) 2019’da çıkardığı Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması (FYYÇA) ile Büyük Ölçekli ve Küçük Ölçekli firmalara borçlu oldukları bankalar ile anlaşmaları sağlandı.

214 büyük 29 küçük firma

TBB verilerine göre anlaşmanın yürürlüğe girdiğinden bu yana214 büyük firmanın 66,3 milyar TL’lik, 29 küçük firmanın da 343 milyon TL’lik borcu yeniden yapılandırıldı.

Borcu yapılandırılan firmalardan 22’si sektöründe. 22 firmanın yapılandırarak ertelediği borç miktarı 10 milyar 962 milyon TL.

Bunun 7 milyar 831 mil yon TL’lik bölümü dört firmaya ait. Bu firmalar ile mayıs 2021’de anlaşma imzalandı. 18 firması için yapılan borç erteleme miktarı ise 2 milyar 930 milyon TL 

Yapılandırma nasıl oluyor

Pandemi nedeniyle mali açıdan zor durumda kalan firmaların borçlarının vadelerini uzatmak, yenilemek amacıyla yapılandırma uygulanıyor. 

Finansal yeniden yapılandırma kapsamına alınacak borçlularda mali durumlarının itfa planına bağlanan borçlarını geri ödeme kabiliyeti kazanacaklarının tespit edilmesi şartı aranıyor. Borçlarını geri ödeme kabiliyeti kazanamayacağına kanaat getirilen borçlular yeniden yapılandırma kapsamına alınmıyor. Alacaklı kuruluşlar konsorsiyum oluşturuyor. 

25 milyon liranın altındaki borçlarda en uzun vade 60 olabiliyor. Azami 12a kadar anapara ve faiz ödemesiz dönem verilebiliyor. Taksitlerinlık olması esas olmakla birlikte, sektörel olarak fon yaratma imkanları dikkate alınarak daha uzun taksit aralıkları belirlenebiliyor. Faiz oranı müşterinin tercihine göre sabit veya değişken olabiliyor.

turizmgazetesi.com