GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-08-2021 10:21   Güncelleme : 06-08-2021 10:21

Türkiye Bankalar Birliği'nden ağaçlandırma çalışmaları için 1 milyon adet fidan bağışı

Birlik, ağaçlandırma çalışmalarına, TBB üyelerinin her bir çalışanı için 5 fidan olacak şekilde, 10 milyon TL tutarında yaklaşık 1 milyon adet fidan bağışta bulunması kararı aldı

Türkiye Bankalar Birliği'nden ağaçlandırma çalışmaları için 1 milyon adet fidan bağışı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), yangın felaketinin yaşandığı bölgelerde yapılacak ağaçlandırma çalışmalarına 1 milyon adet fidan bağışı yapılacağını açıkladı. 

TBB'den yapılan açıklamada, yaşanan yangın felaketi nedeniyle TBB Yönetim Kurulu'nun bugün acil bir toplantı yaptığı bildirildi. Açıklamada, toplantının içeriğine ve alınan kararlara ilişkin şu ifadelere yer verildi:

'Yangın felaketi nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Yangınlarda hayatını kaybeden tüm canlılar için de derin bir üzüntü duyuyoruz. Bu felaketle mücadele eden herkese şükranlarımızı sunarız. Milletimize ve ülkemize geçmiş olsun. Yapılan toplantıda can kayıpları, ormanların tahribatı ve maddi zararlar değerlendirilerek, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile eşgüdüm halinde, sektörün meydana gelen zararın ve sorunların hafifletilmesine katkıda bulunması, bankacılık hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi ve afetin yaşandığı bölgelerin ihtiyaç duyabileceği desteğin sağlanması konuları görüşülmüştür.'

Yapılan görüşmelerde yangının yol açtığı tahribat nedeniyle, ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin bankalara olan borçlarının ödenmesinde ve/veya kendilerine finansman olanakları sağlanmasında gerekli kolaylıkların gösterilmesi hususunda TBB üyelerine tavsiyede bulunulmasına karar verildiği belirtildi.

Toplantıda ayrıca, mücbir halin yaşandığı mahalde ikametgahı/işyeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek işlemlerine ilişkin bildirimlerinin, Risk Merkezi mücbir hal düzenlemesi çerçevesinde yapılması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi için Risk Merkezi Üyelerinin bilgilendirilmesine karar verildi. Felaketten etkilendiklerini düzenlemelere uygun olarak belgeleyen banka müşterilerinin de taleplerini bankalara iletmeleri hususunda kamuoyuna bilgi verilmesine karar verildiği duyuruldu.

 

- Ağaçlandırma çalışmaları için 10 milyon liralık bağış kararı

TBB ayrıca, yangın sonrası ağaçlandırma çalışmalarına 1 milyon fidan ile destek verileceğini açıkladı. Birlikten yapılan konuya ilişkin duyuruda, 'Ortak varlıklarımız olan ormanlarımızın yeniden kazanılması amacıyla yapılacak ağaçlandırma çalışmalarında kullanılmak üzere TBB üyelerinden her bir çalışanı için 5 fidan olacak şekilde, adedi 10 TL’den 10 milyon TL tutarında yaklaşık 1 milyon adet fidan bağışta bulunmasına karar verilmiştir.' ifadelerine yer verildi.