GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-07-2021 10:08   Güncelleme : 11-07-2021 10:08

Turizmde Siyasetüstü Yaklaşım Kazandır

TUYED Başkanı Haluk Özsevim: “İklimi, tesisleri, doğası, tarihi, kültürü, sağlık ve gastronomisi ve hizmet fiyat kalitesi ile Türk turizminin dünyada rakibi yok. Turizmi siyaset üstü düşünüp, strateji ve planlama yapmalıyız.

Turizmde Siyasetüstü Yaklaşım Kazandır

TUYED Genel kurulunda Başkan seçilen Haluk Özsevim, iyi bir yönetim oluşturduklarını turizm sektörüne dair büyük projelerini olduğunu söyledi. Gazeteci olarak mesleğe başlayan sonrasında reklam, organizasyon ve yayın dünyasına adım atan Özsevim, çıkardıkları Turizm Tudey dergisiyle de sektöre dair güzellikleri dünyaya tanıttıklarını ifade etti. Nusret’le İş ve Yaşam Sohbetleri’ne konuk olan Özsevim, Türkiye’nin hizmet ve fiyat kalitesiyle bakıldığında dünyada rakibinin olmadığının altını çizerek; “Bu tarih, doğa, iklim, sağlık ve gastronomi başka hiçbir yerde yok yeter ki siyasetüstü düşünerek orta vadeli plan yapalım” dedi.

REKABET DEĞİL BİRLİKTE OLMA ZAMANI

TUYED’i kuranlara, benden önceki başkanlara teşekkür ediyorum. Turizm yazarları ve gazetecileri bir araya getiren kurum daha da güçleneceğiz. İşi sadece turizm olan basınla çok iyi diyaloglarımız var. Pandemi döneminde rekabeti bıraktık birlikte hareket etmenin yollarını bulduk. TUYED’i Türkiye genelinde çok daha etkin hale getireceğiz. Ülke turizmi ve mesleğimiz için sağlıklı işler yapmak hedefimiz. Turizm yazarları ve gazetecileri bir araya getirerek büyük bir etkinlik yapacağız. Derneğe üye olmayan nitelikli dostlarımızı üye yapacağız. Turizm sadece Antalya ve İstanbul’dan oluşmuyor. Anadolu’nun her yerini gezeceğiz, meslektaşlarımızı kazanıp onların seslerini duyuracağız. Turizm, ülkemiz için önemli bir gelir kaynağı. STK’lar ve bakanlıkla ilişki kuracağız. Dünyada hedef ülkelerdeki meslektaşlarımızla da diyaloga geçeceğiz. Siyaset üstü dostluk oluşturarak ülkemiz için düşünülen olumsuz algıyı değiştirmemiz lazım.

MEMNUNİYETİ YAZIYA, ŞİKAYETİ YETKİLİYE

Türk turizmine olan inancımızı hiçbir zaman yitirmeyeceğiz. Turizm gazetecileri ve yazarları olarak biz doğru bildiklerimizi yazacağız, ancak yazarken bunların dışarıda olumsuz olarak kullanılabileceğini unutmayacağız. Bu nedenle olumsuz bir şey gördüğümüzde bunu yazmadan önce çözümü için yetkililere ileteceğiz. Hepimiz ülkemizin çıkarlarını düşünmek zorundayız. Çünkü dijital dönelde yazılan her yazı dünyanın her tarafından okunabiliyor. Bu nedenle TUYED olarak internet sitesi kurup iki günde gazeteci olduğunu düşünenleri ayıklayacağız.

BEŞ YILLIK SÜREYE İHTİYAÇ VAR

Pandemi öncesi rekor kırma planlarımız vardı, bunu gerçekleştirecek rezervasyonlara da sahiptik. Pandemi turizme çok büyük zarar verdi, toparlanma beş yıl sürecek. Bu süreçte; hava yolları çok ciddi zarar gördü.  Acenteler iş yapamadı. Birde iki senede bir kriz yaşadığımız için 2016’da Rusya krizi oldu insanlar iş yapamadı. 2016 Rusya krizinden sonra sektör ilk defa nefes almıştı onu da pandemi vurdu. Eğer bir sezon daha kaybedilirse, birçok havayolu şirketi, tur operatörleri kapısına kilit vurmak zorunda kalır.

AKDENİZ TAMAM, EGE’DE SIKINTI

Pandemi rakamlarının düşmesi, Rusya’nın kapıyı açmasıyla birlikte Antalya ve güneyde bahar havası esiyor, oteller doluyor. Mutasyon olmazsa Kasım’ın ortasına kadar ciddi bir doluluk yakalarız. İngilizlerin ilgi gösterdiği Ege’nin işi biraz zor çünkü İngiltere henüz bizi kırmızı listeden çıkarmadı. İstanbul şehir otellerinde ise henüz yüksek doluluk oranlarına ulaşılamadı. Almanya, Hollanda, Belçika’da yaşayan gurbetçilerimizin gelecek olması geçen seneye göre iyi olacağımızın da göstergesi.

PANDEMİ ANLAYANA ÇOK ŞEY ÖĞRETTİ

Temizliğin ne kadar önemli olduğunu öğrendik, neden israf yapmamamız gerektiğini öğrendik. İnsanlar, birlikte oturmanın, nefes almanın, denize girmenin, dışarıda yeme içmenin, arkadaşlarıyla birlikte olmanın ne denli önemli olduğunu anladı. Pandemi anlayana çok şey öğretti. Bunlar turizmi değiştirecek. Dünya turizminde şimdi ‘İyi Yaşam’ trendi var. Sağlıklı beslenme, spor yapmayı içeren bu yeni trende turizmcilerin kendini hazırlaması lazım. O nedenle bütün otellerin bisiklet yolları, yürüyüş parkurları oluşturması gerekiyor.

TÜRKİYE HİZMET KALİTE DENGESİNDE TEK

Hizmet-kalite dengesine baktığımızda Türkiye’nin rakibi yok. 30 Euro’ya da, 20 bin Euro’ya da otel var. Paranıza göre tatil yapabileceğiniz, konaklayabileceğiniz çeşitlilik var. Bunun yanı sıra; Türk misafirperverliği, personelin güler yüzlülüğü, tesislerin kalitesi, iklim şartları, neresine gitseniz görebileceğiniz bir tarihi yapısı… Ancak biz bu değerleri tam kullanamıyoruz. Bunun nedeni devamlılık olmaması. Bir siyasi parti ya da bürokrat bir iş yapıyor kendisinden sonra gelen onu rafa kaldırıyor. Eğer bundan kurtulursak Türkiye turizmi ile dünyadaki hiçbir destinasyon yarışamaz çünkü Türkiye’nin her tarafı ayrı bir güzellikler zincirine sahip.

GASTRONOMİ VE SAĞLIK TURİZMİ

Türk mutfağının zenginliğini herhalde anlatmaya gerek yok. Hatay’da bir yere gittik 60-70 çeşit sadece meze geldi gastronomiyi iyi değerlendirmemiz gerekir. Reklam iki kurgu üzerine kurulur; doğal senaryo, yapay senaryo. Dünyanın tarihi Türkiye’de her şey doğal bunun yanı sıra Türkiye tıpta çok ilerledi, fiyatlarımız çok cazip bununla da ilgili çalışmalar yapılıyor ama asıl yapılması gereken bir strateji planı ile bunları iyi bir organizasyonla sunmak. Bakın Fransa Bisiklet Turnuvası o ülkeye 110 milyon  net kar bırakıyor. İnsanlar onu izlemek için başka ülkelerden geliyor. Bizim de orta vadeli planlar yaparak kendimizi geliştirmemiz gerekiyor.

TURİZM’E SİYASET OLMAZ OLMAMALI

Turizmin, kültür sanat etkinliklerinin, spor organizasyonlarının, sağlık turizmi gibi etkinliklerin siyaset üstü olması gerekiyor. Bunlar bu ülkenin milli çıkarı. Bakan değişti etkinlik gitti, belediye başkanı değişti etkinlik bitti olmamalı. Benim tüm siyasilere çağrım; kavgayı bırakıp bu ülkenin çıkarı için iyi olan şeylerde birlikte hareket etsinler. Turizm için siyaset üstü politika yaparak destinasyonları ayırmamız, gerçekçi olmamız lazım. Ülkenin her yerinde ayrı bir güzellik var ama plansız hareket edilirse bunlar fayda sağlamaz. Plansız programsız bir şey yapmanın anlamı yok. Stratejiniz olacak, planlamanız olacak. İnsanları hava yoluyla mı kara yoluyla mı taşıyacaksınız, nasıl gelecekler, konaklama tesisi var mı, tur operatörü var mı? Bunları belirleyip artı eksiyi hesap edip öyle hareket etmek gerekir.

DÜNYADA TÜRKİYE’SİZ BİR TURİZM OLMAZ

Büyük tur operatörleri, hava yolları buradan para kazanıyor, rakipsiz bir destinasyon, gelen aşık oluyor. Biz Güney bölgesindeki lüks otel markalarının Rusya’daki işlerini yapıyoruz. Gelir seviyesi yüksek insanlara yapıyoruz bunu. Pandemini bir avantajı da  Fransa  gibi üst destinasyonlara giden Rus üst kesimi geçen sene Bodrum’a geldiler ve o kadar memnun oldular ki. Şu anda yine geliyorlar. Türk turizmi çok daha iyi yerlere gidecek. Havayolu, karayolu, demiryolu alt yapılarımız tamamlandı. Konaklama sektörü, turizmci bu işi çok iyi öğrendi. Tur operatörlerimiz çok iyi… Özetle; Türkiye’siz bir turizm olmaz.

ÇILGIN TÜRKLER DÜNYANIN HER YERİNDE

Biz artık Çılgın Türkler kendi coğrafyamızda oturmuyoruz dünyanın her yerinde iş yapıyoruz. Rixos, Aneks, Odeon var bunların hepsi dünyanın her yerinde varlar. Büyüme trendine girdik, on yıl sonra göreceksiniz globaldeki Türk markaları dünya turizminde çok büyük söz sahibi olacak.

 

KUTU

MOTORSPORLARINA İLGİ ÇOCUKLUKTAN

Sivas’ta memur çocuğu olarak dünyaya geldim. O zamanlar motor sporları ile ilgili hayaller kurardım. Yıllar sonra İstanbul’da Mümtaz Tahincioğlu ile tanıştım. Sonra Dünya Ralli şampiyonasını ve Formula 1’i getirelim diye planlar yaptık. Ralli’nin Türkiye’ye gelmesinde emeğim var, sonra Formula1’i Türkiye’ye getirdik. Hayat hayal ettiklerimi gerçekleştirme imkanı verdi TUYED’de de bunu başarmak istiyorum. İddiamın olmadığı işe girmem. 2015’te Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu organizasyonunda çalıştım Moskova’da 3 yıl Türkiye festivali yaptık. Dünya Halkla İlişkiler Birliği tarafından en iyi etkinlik seçildi. Adana’da lezzet festivali, Tur of Antalya’yı yapıyoruz. Kapadokya’daki organizasyonumuzda 80 ülkeden 2600 sporcu katılıyor. Ekstrem sporlara yönelik organizasyonlar, Türk Sanat Müziği Festivali ve PowerMan organizasyonunu yapıyoruz.

SPOR ORGANİZASYONLARI ÇOK ÖNEMLİ

F1’e sadece yarış olarak bakmamak lazım. İstanbul yarışı dünyanın en iyi yarışlarından biri haline getirilmeli. İnsanlar geldiği zaman İstanbul’u yaşamaları, şehir dışına çıkmalarını sağlamamız lazım. Bakın Kapadokya’da düzenlediğimiz etkinliğe 80 ülkeden 2680 sporcu geldi. Yarış sadece bir günlük ama ortalama konaklama süresi 5 günü geçti. Bu sporcular aileleriyle birlikte geldi. Bu tür etkinlikler yapılmalı. Fransa bisiklet turunun bir etabını 400 bin kişi izliyor. 20 saniye görecekler ama aileleriyle birlikte gelip kamp kuruyorlar bizim de organizasyonları buna çevirmemiz lazım. Ancak bunun için de organizasyonu yapan kişiler, parayı nereden bulacağını düşünmemeli; ülkenin önde gelen markaları, şehrin bürokrasisi ve devletin bu oluşumları desteklemesi lazım.