İkitelli OSB
Giriş Tarihi : 17-07-2021 17:05   Güncelleme : 17-07-2021 17:05

Elbirliğiyle sektörümüzü layık olduğu ihracat rakamlarına ulaştıracağız

TASD genel kurulu İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde AYKOSAN kooperatifinin toplantı salonunda gerçekleştirildi. Genel kurulu yönetmek üzere AYKOSAN’ında yönetim kurulu başkanı olan Mehmet Necmi Uslu divan başkanı, 1. Kâtip üyeliğe Fatih Buldum 2. Kâtip üyeliğe Orhan Balta seçildi.

Elbirliğiyle sektörümüzü layık olduğu ihracat rakamlarına ulaştıracağız

 

TASD genel kurulu İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde AYKOSAN kooperatifinin toplantı salonunda gerçekleştirildi. Genel kurulu yönetmek üzere AYKOSAN’ında yönetim kurulu başkanı olan Mehmet Necmi Uslu divan başkanı, 1. Kâtip üyeliğe Fatih Buldum 2. Kâtip üyeliğe Orhan Balta seçildi.

TASD başkanı Abdulsabur  Endican kürsüde göreve veda konuşması yaptı. Endican:”Dört yıl çok çabuk geçti. Gelirken zorlandık, giderken çok rahat gidiyoruz. Neden? el birliği ile güç birliği ile birleştirdiğimiz bu arkadaşlarımızın TASD’yi bizden çok daha iyi yerlere getireceğine inanıyorum. 36 yıldan beri Türk Ayakkabıcıları Sanayini kuran, çalışan, koşan herkese çok teşekkür ediyorum. Sıkıntılarımızı biliyorsunuz. İKMİB başkan yardımcımız da burada sıkıntılarımızı biliyorsunuz. 15 günden beri konu nedeniyle ilgili 2000 dolar fon koydurmaya çalıştık olmadı. Bugün ton başı 1500 dolara imza attık.  Yalnız bu burada bitmiyor. şu anda dericiler tarafından baskı altındayız. Bizim TASD olarak bunu 2000’lere getirmemiz gerekiyor. Bunun için sizlerden de destek bekliyoruz. Bu konuyu bakanlığa taşıyıp elbirliği ile bu işi çözmemiz gerekiyor. Gelecek arkadaşlarımıza başta Berke BeyeYavuz beye, herkese teşekkür ediyorum.”

 

Divan Başkanı Mehmet Necmi Uslu, Abdusabur Endican’a bir hediye takdim ettikten sonra.  üye aidatlarının düzenlemesi oylandı. Üye girişi için 500 lira, yıllık aidatında 750 lira olmasına oy birliği ile karar verildi. TASD Fuarcılık Anonim şirketinin kurul tarafından onay alarak işe başlaması için oylama yapıldı. Oy birliği ile bu maddede genel kuruldan geçmiş oldu.

Yapılan açık oylama ile: Berke İçten İçten Ayakkabıcılık Yönetim Kurulu Başkanı, Murat Göl Göl Ayakkabı, Tekstil Gıda, Atasay Ayakkabı Sanayi Hüseyin Ata, Cem Kubilay Kaban Cabani  Ayakkabı , Estile Ayakkabı Şenol Yıldırım Çağ, Biberoğlu  Pera Global, Bilal Barış Barış Kardeşler Ayakkabı Deri Tekstil Ulus Ayakkabıcılık Orhan Balta, Dağhan Ayakkabı Talat Dağhan,FLO Mağazacılık Mahmut Bekereci, Mehmet Güler Ayakkabı Fırat Güler, Ersin Ayakkabı Yusuf Çukurçayır, Ahmet Çakır Mamamia  İç Ve Dış Ticaret, Fatih Buldum Vesba Ayakkabıcılık, Yönetim Kurulu Asil Üyeleri Oldular.

TASD yönetim kurulu başkanı olan Berke İçten kürsüye çıkarak şunları söyledi: ” Sizleri Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği’nin yeni yönetim kurulu olarak en kalbi duygularla şükranlarımızı sunuyoruz. Bu göreve layık olmak için elimizden geleni fazlasıyla yerine getireceğimize buradan söz veriyoruz. Bugün güzel bir birlikteliği oluşturduk”. dedi daha sonra Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada 65 milyar dolarlık bir pazarın içerisinde 900 milyonluk ihracat yaptığını ve 1 milyar dolarlık ihracat rekoruna yaklaşacaklarının tahmin edildiğini ama bu pazarda bu rakamları çok düşük olduğunu ifade etti. Bunun için yapacakları çalışmaları iki gruba ayıran Berke İçten: “Birinci grup, Yurtdışı tanıtım organizasyon ve ihracat faaliyetlerimiz ikinci grup Yurt içi altyapı hazırlık ve iletişim faaliyetlerimizdir” diye kaydetti. 

Sektörümüzün yumuşak karnı Sayacılık

“Sayacılık atölyeleri ile ilgili projelerimiz de var. Saya demek ayakkabı demek. Sayanız varsa ayakkabınızı vardır, saya yoksa ayakkabınız yoktur. Bu anlayışla Sayacılık konusunu çözebilmek için Belediyelerimizle, Kaymakamlıklarımızla İŞKUR KOSGEB gibi kurumlarımızla bir takım şifahen görüşmelerimizde oldu. Burada ev hanımlarını özellikle İstihdama kazandırabilmek, devlet destekli hem üretimin yapıldığı hem de istihdamın sağlandığı atölyeler oluşturacağız” 

Malzeme fiyatlarının değişkenliğine, fiyat istikrarsızlıklarına değinen İçten, Son günlerde yine güncel olan Abdulsabur başkanında belirttiği deri sektörünün bazı kısımları ile yaşananlara değinerek: “Biliyorsunuz deri mevzumuz var. 2017 yılında Derneğimizin, ihracatçılar Birliğimizin, Deri sektörümüzün ortaklaşa almış olduğu kararlar doğrultusunda ton başına 500 dolarlık İhracat fon kesintisi getirilerek, red blue ihracatına devletimiz mâni oldu ve fiyat istikrarını belli bir dönemde sağlayabildi. Ancak görünen o ki Son aylarda Red Blue ihracatında bir artış olmuştur. Derneğimiz ve ihracatçılar birliğimiz deri sektörümüz harekete geçerek bu fonu 500 dolardan 2000 dolara çıkarılması ile ilgili bir karar almış. Bugün yine Sabur başkanımızdan aldığımız bilgiye göre bu fonun 2 bin dolardan 1500 dolara indirilmesi gibi bir konu gündeme gelmiştir. 

Pandemi ortamında konuları daha da fazla uzatmak istemiyorum diyen içten inşallah güzel bir yönetim kurulu oluşturduk. Elbirliğiyle sektörümüzü layık olduğu ihracat rakamlarına ulaştırabileceğimizi düşünüyorum.” Dedi.