İkitelli OSB
Giriş Tarihi : 17-07-2021 16:02   Güncelleme : 11-10-2021 15:56

Ümitvar: “Bizim yönetim olarak avantajımız hepimizin burada esnaf olması”

Saraçlar Sanayi Sitesinin 2019-2020 yılı birleşik genel kurulunda divan başkanı Nihat Tunalı 13 maddeden oluşan gündemi yönetti. Açık havada, Saraçlar Sanayi Sitesi yönetim binasının önünde gerçekleşen toplantıya ilgi bir hayli fazlaydı.

Ümitvar: “Bizim yönetim olarak avantajımız hepimizin burada esnaf olması”

 

Bakanlık yetkilisinin nisabın sağlandığı ilanından sonra genel kurulun yapılması ve yürütülmesine ilişkin uyarılarından sonra Nihat Tunalı gündem maddelerini uygulamaya başladı.

Saraçlar Sanayi Sitesinin yönetim kurulu başkanı Barış Şeker: “Kıymetli hazirun, sizleri şahsım ve yönetim kurulumuz adına selamlıyorum. Korona salgını nedeniyle maalesef çok kötü günler geçirdik. Üyelerimizden ve yakınlarımızdan birçok kişi hakkın rahmetine kavuştu. Allah onlara rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Hastalara da şifalar versin inşallah. Yönetime ilk geldiğimiz günlerde 15 Temmuz hain girişimini yaşadık, pandemiyi yaşadık fakat kooperatifimiz arka arkaya gelen sıkıntıları olabilecek en güzel şekilde atlattı. Saraçlar sanayimizin hala sıkıntıları var. Aldığımız şikayetler çok. Ama hep birlikte, bu sıkıntıların üstesinden alacağımız kararlarla geleceğiz”

 

Nihat Tunalı, Divan Başkanı olarak üyelerin kendilerini seçmelerinden dolayı teşekkür etti. Ardından “Genel kurulunuzun önce siz üyelere, ortaklarınıza, saraçlar sanayi sitesine ve ikitelli OSB’ye hayırlı olmasını dilerim” diyerek kurulu başlattı.

Yönetim kurulu, denetim kurulu raporları, gelir gider hesapları ve bilançolarla ilgili 2019-2020 yıllarının ayrı ayrı okunmasından sonra müzakereleri açan Divan Başkanı Tunalı bu raporları ve mali tabloları oylamaya sundu. Raporların oybirliği ile geçmesinin ardından yönetim ve denetim kurullarının ibraları oylandı. Bu konuda da üyeler oybirliği ile yönetim kurulu ve denetim kurulunun çalışmalarına destek vermiş oldu. 

Yusuf Koman genel kurulda kendisi durumu izah edecekti ne yazık ki ömrü vefa etmedi

6. maddede yer alan kooperatif üyelerin dükkanların tahsisleri konusunda söz alan Necdet Ümitvar, şu açıklamaları yaptı: “Bu maddede yer alan konuya biz sonradan dahil olduk. Biz Yusuf Koman beyle sonradan tanıştık. Kooperatiflerin işyerlerinin tahsisleri aşamasında maalesef sehven bir hata olmuş ve bu hatadan dolayı da Yusuf Koman’ın 14. bloktaki dükkânı esanjör odası olarak gösterilmiş. Bu durum ya yıllarca fark edilmemiş ya da daha sonraya bırakılmış. Ama bu durum bizim önümüze geldi. Düzeltmek içinde avukatlarımızla, bilirkişilerle, danışmanlarla konuştuk. 14. bloktaki Yusuf Koman’ın yeri tapuda bizim esnajör odamız olarak görünüyor. Kendisine bir hata yapılmış ve bir haksızlık olmuş. Bu haksızlığın giderilmesi içinde genel kuruldan yetki aldıktan sonra açılan davada uzlaşmaya giderek bu işi çözeceğiz. İnanın biz bu işi çok inceledik ama Yusuf Bey kesinlikle haklı. Eğer geçen sene bu genel kurulu yapabiliyor olsaydık pandemiden dolayı olmadı. Kendisi gelip izah edecekti. Ama ömrü vefa etmedi. Şimdi sizden bu durumun düzeltilmesi için oylanmasını isteyeceğiz diyerek duruma açıklık getirdi.

Genel kurul gerekli düzenlemeleri yapabilmesi için yetkiyi yönetim kuruluna oy birliği ile verdi. 

7 maddede yönetim kurulu ve denetim kurulunun huzur hakları ile ilgiliydi. Yönetimden sadece 3 kişinin huzur hakkı aldığı ifade edildi. Huzur hakları genel kurul tarafından onandı.

8 maddede 2021 yılının tahmini bütçesinin görüşülmesi ve bütçede kalemler arası aktarma yer yetkisinin yönetim kuruluna verilmesi konuşuldu. Bu konuda da müzakereler açan ve oylamaya giden Divan başkanı Tunalı üyelerin oy birliği ile verdiği kararı bakanlık yetkililerine bildirdi.

9 madde seçim maddesiydi. Yönetim kuruluna beş asil ve beş yedek Üye seçimi yapıldı tek liste olarak gidilen seçimde liste şu şekilde oluştu. Yönetim kurulu Asil üyeler: Necdet Ümit var, Barış Şeker, Metin Erdal, Mustafa Necati Şekercioğlu, Fuhat Beşkardeşler,

Yönetim kurulu yedek üyeler: İsmail Özen, Hamit Zülbaharoğlu, Hakan Akar, Mustafa Demir, Ersin Akkoyun

Denetim Kurulu Asil üyeler: Mehmet Gökçe Şevki Sömek

Denetim Kurulu yedek üyeler: İbrahim Özbekli, Abdurrahman Saç seçildiler

 

İkitelli OSB’de kooperatifi temsil edecekler ise Necdet Ümitvar Barış Şeker olarak belirlendi.

Üst birlikte temsil edilmek üzere de 5 asil 5 yedek üye seçimi de aynı şekilde yapılarak isimler belirlendi. Yönetimde yer alan asil ve yedek üyeler üst birlikte temsilci olarak atandı.

Sitede sizin yaşadığınız her sorunu yönetim olarak bizde yaşıyoruz

Necdet Ümitvar Daha sonra bir teşekkür konuşması yaparak: “Herkese buraya geldikleri için çok çok teşekkür ediyorum. Bizlere güvendiğiniz için de sizlere teşekkür ediyorum. Burada elimizden gelenleri yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bizim yönetimimizin en büyük artısı yönetimde bulunan 5 kişininde, hatta yedeklerle birlikte 10 kişinin de sitede bulunması. Yani sitede esnaf olması. Her olayı görüyoruz her olayı birebir yaşıyoruz. O yüzden de anında müdahale edebiliyoruz. Şimdi birkaç konu var. Onları da özet geçeceğim. Aidatlar konusunda bu yılın 10.  ayında yapacağımız site toplantısında bu konuyu ele alacağız. Ayrıca otel arazisi konusunda da dava hala devam etmektedir.

Eylül ayındaki davayı takip edeceğiz

Bundan dolayı da mahkeme sürüyor. Bu dava biraz daha devam edecek gibi görünüyor Önümüzdeki Eylül ayında bir duruşmanız daha var. Bunları da yakından takip ediyoruz fakat süreçler uzun. Bir konumuz daha var Koridorlar meselesi… Yaklaşık 5 yıldır Yapmadığımız şey kalmadı Koridorların işgal meselesi için Yapabileceğimiz şeyler de aslında kısıtlı ancak çok fazla işgaliye cezası kesebiliyoruz Bir şey daha var Yapabileceğimiz ama o da dükkanların kapatılmasına kadar gidebiliyor Buda çok istediğimiz bir şey değil. Sizde koridorları da dükkâna katalım diye bir teklif sundunuz. Bunu yapalım ama Büyük değişiklik yapmak gerekiyor Bunun için Çok ağır bir bedeli var. Bu sadece bir plan değişikliği değil içerideki telefon hatları elektrik hatları doğalgaz hatları su hatları bütün bunların değişmesi gerekiyor. Koridor sorununu çözmek çok zor alışkanlıkları değiştirmekte çok zor. Bu meseleyi halletmek için elimizden geleni yapacağız. 

 

Artık yapı kooperatifi işlevini tamamladı

 

Saraçlar Sanayi Sitesinin de artık Yapı Kooperatifi’nden işletme kooperatifine geçmesi lazım artık Yapı Kooperatifi işlevini tamamladı.  Yusuf Kaman’ın tapusunu ve bir tapuyu daha verdikten sonra Önümüzde çok fazla engel kalmıyor.

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan üyeler koridor sorunu hakkında görüşlerini dile getirdi.  Koridorlar işyerlerine dahil edilirse herhangi bir yangın durumunda müdahale edilemeyeceğini söyleyerek bunun bu şekilde çözümlenemeyeceğini ifade etti. 

Bir başka üye de ortak alan olan balkonlarında malzemelerle dolu olduğunu söyleyerek gerekirse buralardan da kira alınması gerektiğini ifade ederek durumun haksız olduğunu söyledi. 

Sitedeki calaskarlar hakkında soru soran bir üyede Bunların tehlikeli olduğunu söyleyerek kontrollerinin yapılması gerektiğini söyledi Başkan Necdet Ümit var bu konuyu çalışma Bakanlığı'na bildirdiklerini kontrollerin bakanlık tarafından yapılmaya başlanacağını dile getirdi.

Divan başkanı Nihat Tunalı dilek ve temennilerin dile getirilmesinden sonra oturumu sonlandırdı.