İkitelli OSB
Giriş Tarihi : 17-07-2021 14:59   Güncelleme : 11-10-2021 15:58

Özer; Kayabaşı İçin Üyelere Müjde Verdi

MUTSAN pandemi nedeni ile iki yıldır yapamadığı genel kurulu kooperatif yönetim merkezinin önünde ki açık alanda gerçekleştirdi.

Özer; Kayabaşı İçin Üyelere Müjde Verdi

 

MUTSAN  pandemi nedeni ile iki yıldır yapamadığı genel kurulu kooperatif yönetim merkezinin önünde ki açık alanda gerçekleştirdi.  Divan başkanlığına İOSB yönetim kurulu üyesi Aziz İyiokur, yardımcılığına Ahmet Hamdi Kulaç seçildi.

MUTSAN Genel Kurulunda Kayabaşı’nda kooperatife ait arazide sona gelindiğinin müjdesini veren Başkan Özer, “Misyonum; kooperatife ait davaları bitirmek, borçsuz hale getirmekti. Bunları gerçekleştirdik ancak Kayabaşı’nı da tamamlamak için sizden yine destek bekliyorum” dedi.

 

MUTSAN Genel Kurulu pandemi önlemleri çerçevesinde açık alanda gerçekleştirildi. Zaman zaman gergin anların yaşandığı kongrede, faaliyet raporunu okuyan Başkan Recep Özer, 2011’de göreve geldiklerinde hedefledikleri sorunları çözme noktasında sona geldiklerini söyledi. Kooperatifi borçsuz hale getirdiklerini ve davaların birçoğunu sonlandırdıklarını kaydeden Özer, çalışmalarını 4 başlık altında topladı. Özer şöyle konuştu:

SİTEYE YENİ GİRİŞ KAZANDIRIYORUZ

“Saha içindeki çalışmalarımızıCovid-19 sürecinde de aksatmadan sürdürdük. Yangın merdivenlerini malzemesini alarak kendi personelimiz tarafından boyatıyoruz. Personelimizle sitemizi iyi bir şekilde yönetiyoruz. M1-M2 Blok önündeki İstek sanayi sitesi ile bizim sanayi sitesi arasındaki toprak yığını var onun kaldırılması için çok mücadele ettik. Orası OSB’nin sorumluluğunda ve gündeme aldırdık. 2 milyon 750 bin bedelle toprak kaldırılacak ve orası asfaltlanacak. Toprak kalktığı zaman sanayi sitemize oradan yeni bir giriş daha kazandırmış olacağız.”

KAYABAŞI’NDA TÜNELİN IŞIĞI GÖZÜKTÜ

Kooperatif tarafından Kayabaşı’nda 1990 yılında alınan arsa için çözüm sürecinde sona gelindiğini anlatan Başkan Recep Özer, söz konusu arsa ile ilgili Küçükçekmece, İBB, Başakşehir belediyeleri ile yaşanan sorunları anlattı. Kayabaşı’nda kazanımları korumak için büyük mücadele verdiklerini anlatan Özer, “Tüneyin ucundaki ışık göründü” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı, TOKİ Emlak Daire Başkanı ile görüşmeler yaptıklarını detaylı bir şekilde anlatan Özer şöyle devam etti: “Buraya 500 bin lira vergi çıkardılar biz hukuk mücadelesiyle bunu 19 bin liraya düşürdük. Kanal İstanbul Projesi gündeme gelince TOKİ ve Başakşehir Belediyesi bizimle görüşmek istedi. Yönetim kurulu olarak gittik; TOKİ ‘Siz belediyeden olan 16 dönüm araziden vazgeçerseniz biz de burayı imara açacağız’ dedi.

160 BİN DÖNÜM İMARLI ARSA

Bize vaat ettikleri şey şu; sizin 157 dönüm yeriniz var 213 dönüm ham yapıyor bunun üzerine kesinti yaparak size 117 dönüm imar arsası veriyoruz. Neticede bu 16 dönümlük yerden vazgeçtiğinizde imar artırımını 124 bin metrekareye çıkartıyoruz. Ortak alanlarla birlikte size 160 bin metrekarelik satılabilir emsal alan veriyoruz. Süre istedik uzmanlarla görüştükten sonra üyelerimize sorduk. 310 üyemiz muvafakatname verdi. TOKİ ile görüştük; ‘Birkaç ay sonra imarlı arsanıza kavuşacaksınız’ denildi. Burası imara açılacağı için bazı inşaat firmalarıyla çalışma yapmaları için görüştük.

HAKSIZLIĞI ORTADAN KALDIRDIK

Sitemizde bir diğer sorun 11. Blok yeri ile ilgiliydi. 2004’te genel kurul sonrası inşaatları kendileri yapmak üzere üye tahsis edilmiş.  2011’de biz geldiğimizde hisse adedi 696, iş yeri adedi 638’di. Üyelerimize sorduk; bazı arkadaşlarımız 11.blok yerinin kooperatifin üyesi olmadığını söyledi ama üyeler. Burada ortak olan herkes Kayabaşı’ndaki kooperatife ait  arsaya da ortak. O nedenle biz 638 olan iş yerini 696 olarak düzelttik. Bazı üyelerimiz bu kararımızı yargıya götürdü ancak yargı bizi haklı buldu. Beton santralinin kaldırılması için çok mücadele verdik. 2016’da  ruhsatın geçici olduğunu öğrenince kapatılması için yazı yazdık. 31 Aralık 2017’ye kadar İkitelli OSB’ye taahhütte bulundular. Çıkmayınca OSB tarafından mühürlendi. Bunlar mührü kırınca OSB, konuyu yargıya taşıdı. Dava hala devam ediyor.

3 MİLYON LİRA KAZANDIRDIK

1986 yılında arsa alınırken 500 lira para yatırılmış. Nurettin Sözen arsaların verilmesini istiyor ama sonra belediye Başkanı Olan cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Belediye bu arsaları bedelle veriyor. 2016’da bazı kooperatiflerin buna dava açtığını ve kazandıklarını öğrendik. Biz de hukuki süreç başlattık. 500 lira karşılığında 1 milyon 300 bin lira, faiziyle birlikte 3 milyon para kooperatifimize gelecek.

MİSYONUMU TAMAMLADIM ANCAK…

Göreve geldiğimizde 50-60 tane dava vardı biz dedik ki; bizim bir misyonumuz var, dükkanları size teslim eden ekip olmak, kooperatifi borçsuz hale getirmek. Tapuları verdik, kooperatifi borçsuz hale getirdik. Buradaki davaları bitirdik. Ancak Kayabaşı’nda yaşanan bu gelişmeler nedeniyle belirli bir süre daha devam etme kararı aldım. Yoksa bu dönem misyonumu tamamlamış olacaktım. Kayabaşı ile ilgili orayı da çözerek Kooperatifi sorunsuz hale getirmek istiyoruz.

 Genel kurul da yönetime tek liste ile aday olan Recep Özer’in listesi oybirliği ile seçildi. Recep Özer’in yönetim listesi şu şekilde de oluştu; Başkan Recep Özer yönetim kurulu üyeleri, Zafer Aşçı, Zafer Sezer, Nevzat Gürbüztürk, Osman Keske

Recep Özer’in göstermiş aday olarak göstermiş olduğu isimler tek tek oylanarak oyların çoğunluğunu alarak seçildi.   Denetim listesi seçilen isimler şu şekilde oluştu; serhat Özyürek, Fatih Yavaş