RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 18-07-2021 09:40   Güncelleme : 18-07-2021 09:40

Düzcespor’un Hedefi Süper Lig

Düzcespor As Başkanı Ekrem Kap, felsefesi ve hedefi olmayanların sonuca ulaşmasının mümkün olmadığını söyledi. Kap, “Düzcespor için bir felsefe belirledik, hedefimiz Süper Lig” dedi

Düzcespor’un Hedefi Süper Lig

 

Düzcespor As Başkanı Ekrem Kap, felsefesi ve hedefi olmayanların sonuca ulaşmasının mümkün olmadığını söyledi. Kap, “Düzcespor için bir felsefe belirledik, hedefimiz Süper Lig” dedi

Üniversite eğitimi için geldiği İstanbul’da yaşamını sürdüren ancak Düzce’den hiçbir zaman kopmayan işadamı Ekrem Kap, As Başkanlığını yaptığı şehrinin kulübünü, felsefesini ve hedeflerini Nusretle İş ve Yaşam Sohbetlerinde anlattı. Merter Sanayici ve İşadamları Derneği başta olmak üzere iş ve sosyal alanda birçok STK’da görev alan Kap, tekstil, maden, ilaç ve kimya sektöründe yer alan firması ile ekonomiye istihdam ve katkı sağlayan işadamlarımız arasında yer alıyor. Daha önce İstanbul’da Uzakdoğu sporları yapan bir spor kulübü olan ve Merterspor’da da yöneticilik yapan Kap, şöyle devam etti:

DÜZCESPOR BENİM İÇİN ÇOK FARKLI

Ben de bir dönem futbol oynadım. Boluspor alt yapısında yetiştim, Antalya Kemerspor’a transfer oldum ancak sakatlık yüzünden futbolcu olmak kısmet olmadı. Düzce ve Düzcespor benim için çok farklı. Asla Düzce’yi ikinci plana atmadım. Akrabam Gökhan Kapoğlu kulübe başkan olunca, ikinci döneminde yönetimde olmamı istedi, şehre katkı noktasında bunu hemen kabul ettim ve Düzcespor maceram başladı.

KÖKLÜ BİR KULÜBÜZ

Düzcespor’da şu an görev almış olmak benim İçin onur vesilesi. Düzcespor, 1967’de kurulmuş, zamanında güzel işler yapmış kulüp. Sonrasında biraz atıl kalmış, başkanımız kulübün üzerindeki ölü toprağını kaldırdı. Geçmişle ilgili sıkıntıları halletti ve kulübü şampiyonluğa oynayan bir takım haline getirdi. Geçtiğimiz sene play-offlarda şampiyonluk beklerken pandemi nedeniyle iptal edildi. Bu sene de çok iyi başladık yine şampiyonluğa kadar getirdik işi ancak yine pandeminin kurbanı olduk. Son dört hafta hoca ve birçok futbolcumuz korona oldu. Talihsizliğin kurbanı olduk. Efes örneği var elimizde. Dört sene Final Four’a kaldılar finalde kaybettiler ama inandılar ve sonunda Final Four’u kazanarak şampiyon oldular.

 

GÜZEL BİR KADRO OLUŞTURDUK

Biz şunu dedik; “Ne yıkıldık ne çöktük bir başka bahar için sadece yaprak döktük” Bu sezon için daha fazla kararlılıkla, yeni baştan mevcut iskelet kadromuzu koruyarak ses getiren güzel bir kadro oluşturduk. Bu kadro ikinci ligde bile şampiyonluğu zorlayacak bir kadro. Hocamız Yavuz İncedal Erzurum’u şampiyon yapan biri. GS; FB, TS, Rizespor alt yapılarından futbolcular monte edeceğiz. İkinci lige çıktığımızda hazır, genç, dinamik bir kadromuz, felsefemizi öğrenmiş kadromuz olacak.

HER ŞERDE HAYIR VARDIR

Çok emek sarf edildi, başkanımız kulübü şu anda taraftar, yayın ve reklam geliri olmadan borçsuz bir kulüp haline getirdi. Yeni transferlerimizde gerçekten şehre inanılmaz derecede heyecan getirdik. Ben şahsi olarak inanmadığım hiçbir şeye asla kabul etmem işin içine girmem. Girdiğim zamanda o işle ilgili yapmam gereken ne varsa yaparım. Bu işi alıp girdikten sonra şampiyonluk kaçınca şöyle düşündüm ‘bir şey eksik burada, bir eksiklik var yani’ Bunu ‘şerde hayır vardır’ noktasından ele aldım. Bazı şeyleri tamamlamadan ikinci lige çıkmamız bizi daha fazla sarsabilirdi. Yaptığım basın toplantısında da felsefemizi ve hedeflerimizi ortaya koydum.

HEDEF SÜPER LİG

Felsefesi olmayan ister kurum, ister kulüp, ister ülke kim olursa olsun yol alması mümkün değildir. Felsefesine bağlı bir hedefi de yoksa rüzgarda sallanan yaprak gibidir. Orada da ne yaparsanız yapın sonuç çıkmaz. Spor sporun centilmenlik, dostluk, birlik beraberlik olduğunu düşünerek dedik ki; ‘ bundan sonra bizim felsefemiz var: İstikrarlı sürdürülebilir başarı.  Bunun yanına da hedef süper lig’ dedik. Düzce’ye süper lig yakışır diye bu hedefi koyduk. Türkiye’nin 15. büyük şehri ciddi bir sanayi şehri, üniversite, kültür, doğa şehri. İstanbul’a, Ankara’ya 1.5 saat mesafede, denizi var. Birçok sporcunun da tercih edeceği ve ait olduğu liglerde de ciddi katkılar sağlayacak bir şehir olduğu için süper lig hedefini kendimize koyduk. Biz bu imkanları, bu tesisleri bu felsefeyi bu arkadaşlarımıza vereceğiz. Kendileri daha çok çalışacak, mücadele edecek ve daha çok hak edecekler. Biz mili takıma da büyük takımlara da yurt dışına da futbolcu ihraç etmek isteriz. Altınordu örneği bize uyabilir. Avusturya’da Düzce ile ilgili rap şarkısı yapmışlar. Bu bile bizim Süper Lig’de olmamız gerektiğini gösteriyor.

TAKIM İSKELETİ KORUNUYOR

İç transferler arkadaşlarımız tatildeler, gidecek arkadaşlarımızla konuştuk. Kalacak olanlarla da konuşuyoruz: İskelet kadroyu koruyacağız bunun yanında nokta transferlerimizi yaptık. Taraftarımız rahat olsun mevcut kemik kadroya bu ilavelerle gerçekten Düzce’ye yakışır ve koltuklarında rahatça maç seyredecekleri bir takım olacak inşallah. Transfer komitesi başkanı olarak görüştüğümüz futbolcular kim olursa olsun bizim felsefemize uygun mu değil mi önce ona baktık. Yüz yüze oturduk sohbet ettik; sahada bu mücadelenin karşılığını verecek karakterde mi, düştüğümüzde onlar da bizi kaldıracak mı ona göre transferi gerçekleştirdik. Zira ne kadar başarılı olursa olsun bizim felsefemize uymayacaksa, zorluklar karşısında havlu atacaksa bizim onu kadroya almamız mümkün değildi.

BAŞARI İÇİN SABIR GEREKİYOR

Taraftarımıza sesleniyorum; Düzcespor’un başarısı için elimizden geleni yapıyoruz. Burada başarı için sabırlı olmamız gerekiyor. Olaya maç maç bakmamak gerekiyor. Sonuca gidene kadar bazen yenileceğiz bazen yeneceğiz ama sabırlı olacağız, keyif alacağız ve teşvik edeceğiz. Motivasyonu düşürmememiz lazım. İnancımızı kaybetmemiz ve teşvik edici olmamız lazım. Biz bu ligi bu oyuncularla bitireceğiz. Taraftarımızda, futbolcularımız da biz yöneticilerde aynı şeyi istiyoruz. Daha çok inanıp bu sene eksiklerimizi tamamlayıp şampiyon olacağız. Mülki idare amirlerinin de bu süreçte bize destek olmalarını bekliyoruz.

ALT YAPI VE YENİ BRANŞLAR

Bir kere tesislerimiz birçok süper lig takımında yok. Altyapıya önem veriyoruz, A takımda alt yapıdan oyuncularımız var. Futbol lokomotifimiz ama şirketleşme kararı aldık. Bu konuda yol aldıktan sonra Basketbol, Voleybol, Güreş gibi branşlarda da olacağız. Düzce; gençliği bol bir yer, sporun ahlak noktasında gençlerimizi kötü alışkanlıktan koruma noktasında inanılmaz etkisi var.

KUTU

DÜZCE BENİM CANIM

Düzce denince benim için akan sular duruyor. Düzce çok göç veren bir yer olmadığı için biz buralarda yalnız kalıyoruz. Düzceliler böyle mert adamlar, sözleri de net. Bazen öfkeleri de sert oluyor ben de diyorum ki; değerli hemşerilerim sez on uzun sabırlı olalım inşallah metin olalım biz iki sezondur peşini bırakmadık bu işin bu sene hiç bırakmayacağız.  Bir ve beraber olalım ve inşallah şampiyon olalım