GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-06-2021 16:54   Güncelleme : 29-06-2021 16:54

LC Waikiki ve ÇATOM’dan Gönül Motifleri Koleksiyonu

Türkiye'nin lider moda perakende markası LC Waikiki, kadınların toplumsal hayata daha fazla katılmalarını hedefleyen ÇATOM ile iş birliği yaparak yeni bir koleksiyona imza attı. Anadolu ezgilerini barındıran ‘’Gönül Motifleri Koleksiyonu’’nun baskı ve nakışları, ÇATOM’a üye olan kadınların el emeği ile hazırladığı ürünlerden oluşuyor.

LC Waikiki ve ÇATOM’dan Gönül Motifleri Koleksiyonu

Faaliyet gösterdiği 49 ülkede barışçıl, kapsayıcı ve eşitlikçi bir geleceğin inşası için fırsat eşitliğini ilke edinen LC Waikiki, Çok Amaçlı Toplum Merkezleri’nde kendini keşfetme imkanı bulan kadınlar ile yepyeni bir koleksiyona imza attı. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde her yörenin kendine özgü ihtiyaçlarına göre kurulan ÇATOM, okuma yazma eğitimleri, sağlık eğitimleri, mesleki gelişim kursları ve girişimcilik destekleri gibi birçok sosyal ve kültürel program ile kadınların toplumsal hayata katılımını güçlendiren çalışmalar yürütüyor.  Anadolu kadınlarının emeği ile hayat bulan ‘’Gönül Motifleri Koleksiyonu’’, toplumsal hayatta daha çok rol almak isteyen kadınlara ilham oluyor.


Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki kadınların iş birliği ve ÇATOM desteği ile hazırlanan koleksiyonda ağırlıklı olarak etnik renkler yer alıyor. Yöresel simgelerin kullanıldığı ve el işi detaylarının bulunduğu koleksiyon, Anadolu’nun birbirinden güzel motiflerini kadınlar ile buluşturuyor. LC Waikiki, el emeğine kıymet veren müşterilerin beğenisine sunulan tasarımlar ile Çok Amaçlı Toplum Merkezleri’nde kendini geliştirme fırsatı sunulan kadınlara destek oluyor. 

Anadolu kadınının elleriyle, emekleriyle hazırlanan koleksiyon, lcwaikiki.com üzerinden yurt dışında da satışa sunuluyor. Anadolu’nun bereket, koç boynuzu, tavuskuşu gibi sembolleri, dünyanın başka ülkelerindeki kadınlarına da ilham kaynağı olacak.

Çatom Hakkında

Çok Amaçlı Toplum Merkezleri, GAP Bölgesi’nde 1995 yılından itibaren kurulmaya başlanmıştır ve GAP Bölgesindeki 9 ilde 44 merkez bulunmaktadır. ÇATOM’lar kentlerin daha çok kırdan göç etmiş yoksul hanelerin yaşadığı mahallelerde, ilçe merkezlerinde ve merkezi köy yerleşimlerinde kurulan, topluma dayalı ve katılımcılığı esas alan merkezlerdir. Bu merkezlerin amacı, kadınların sorunlarının farkına varmalarına, tanımlamalarına ve çözümü için inisiyatif kullanabilmelerine fırsat yaratmak; kadınların kamusal alana daha fazla katılımlarını ve kamusal hizmetlerden daha fazla yararlanmalarını sağlamak; kadın istihdamını ve kadın girişimciliğini artırmak; kadını güçlendirerek fırsat eşitliğinin sağlanmasına katkıda bulunmak/cinsiyet dengeli kalkınma sürecini başlatmak ve bu yolla yerel koşullara uygun, katılımcı toplum kalkınması temelli tekrarlanabilir model/modeller geliştirmektir.

LC Waikiki Hakkında

1988 yılında kurulan ve 1997 yılından bu yana Türkiye’de LC Waikiki Mağazacılık çatısı altında hizmet veren LC Waikiki, “İyi giyinmek herkesin hakkı” misyonu ve “ulaşılabilir moda” anlayışıyla Türkiye’yi giydiriyor. LC Waikiki, büyüme serüvenini 33 yıldır hem yurt içi hem de yurt dışında sürdürüyor. Hazır giyim sektörünün lideri LC Waikiki, bugün, 49 ülkede 1100’den fazla mağazası ve 47.700 çalışanıyla hizmet veriyor.     (BDS)