SPOR
Giriş Tarihi : 16-06-2021 11:34   Güncelleme : 16-06-2021 10:45

Niyet Hayır Akıbet Hayır Sonuç: Şampiyonluk

BJK Yönetim kurulu üyesi ve Nevzat Demir Tesislerinden sorumlu olan Adnan Demir, siyah beyaz aşkını anlattı. “Biz Beşiktaş’ı şampiyonluk yapmak için değil içinde bulunduğu durumdan kurtararak yaşatmak için göreve geldik. Niyet hayırdı akıbet hayır oldu” diyen Demir, şampiyonluğun ise Allah’ın lütfu olduğunu söyledi

Niyet Hayır Akıbet Hayır  Sonuç: Şampiyonluk

“Ailemde futbolla ilgili olan birileri yoktu. Vedat Okyar hayranıydım. Radyoda maçları dinlerdik. O zamanlar forma alamadığımız için beyaz fanilaya siyah kumaştan numara kesip uhu ile yapıştırır kendi formamızı yapardık” Bu sözlerle anlattı BJK Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Demir Beşiktaş aşkını. Kulübün borç batağında olduğu bir dönemde Ahmet Nur Çebi Başkanlığında sorumluluk almaktan kaçınmadı gönlünü verdiği siyah beyazlı kulüp için. Adnan Demir, Nusret’le İş ve Yaşam Sohbetleri’nde anlattı iki kupayla taçlandırdıkları sezonu…

ALLAH BU SİNERJİYİ SEVDİ

Futbol AŞ ve Sportif AŞ yönetim kurulu üyesiyim, Ümraniye Tesislerinden sorumluyum, pandemi sürecinde futbolculara dışarıdan giriş çıkışlarla virüsün bulaşmaması için sıkı yönetim ilan ettik. Beşiktaş yönetiminde; hiçbir beklentisi olmayan insanlar, amatör bir ruhla bir araya gelip işe sarıldılar. Her yöneticimiz büyük fedakarlıklarda bulundu, 3.5 katrilyon borç batağına sürüklenmiş kulübü kurtarmak için geldik biz.  Maaşlar 7-8 aydır ödenmiyordu, 170 icra, 120 haciz dosyası vardı. Ama moralimizi bozmadık. ‘Niyet hayır akıbet hayır’ diye bir şey var. Matematik olarak FB-GS’nin transferlerine bakacak olursanız ‘şampiyon Beşiktaş olur’ diyecek bir durum yok ama buradaki sinerjiyi Allah sevdi ve bize yardım etti. Şampiyon olduk, biz Allah’ın hoşuna gidecek şeyler yaptık açıkçası. Futbol şansından ziyade ben inayet olarak görüyorum Allah bizi ödüllendirdi. Önümüzdeki süreçte de maddi anlamda taviz vermeden bütçemize göre kim katkı sağlayacaksa bunlarla ilgili çalışacak, menajer oyunlarına fırsat vermeyeceğiz.

YAŞATMAKTAN BAŞKA DERDİMİZ YOKTU

Suiistimal yapmadık, Beşiktaş’ın parasına sahip çıktık, üstelik para verdik, kadroya girme ihtimali olmayan insanlara senede 50 milyon verilen süreci yaşadık biz. Yedek kulübemizde 5-6 alt yapıdan olan oyuncunun toplam değeri diğer takımların bir tanesinin oyuncusu kadar değil. Burada nasıl inayet aramazsınız. İki defa Covid’e yakalanan başkanın çabası ve mütevaziliği alkışa değer.

GENÇLERİN ÖNÜNÜ AÇMALIYIZ

Fırat Fidan ve Serhan Çetinsaya diye genç yönetici arkadaşlarımız var çalışmalarını görseniz elleri ceplerinden çıkmıyor, bu çocukların o yaşta böyle bir Beşiktaşlılık ruhunu yaşamaları çok güzel. Ben bile onları örnek alıyorum. Bizi yapmamız gereken o arkadaşların önünü açmak, onlarca yıl Beşiktaş’a hizmet etmesini sağlamak. Bize ne görev verilirse biz o görevi her zaman yaparız. Yönetim olarak bu kadar kısa sürede kaynaşmak ancak Beşiktaşlılık ruhuyla olabilirdi, bunun büyüsünü bir kez daha gördüm. Yeni jenerasyon bizden daha farklı yaklaşacak ve uzun soluklu götürecekler. Keşke ülkeyi yönetenler de bu yaştaki jenerasyondan olsa. Bunların vizyonları bizden çok daha yüksek.

KÜMEDE KALIR MI’ DEDİLER ŞAMPİYON OLDUK
Sezona kötü başladık o zaman; ‘takım kümede kalır mı, ilk ona girer mi’ tarzı konuşmalar yapılıyordu ama bizim amacımız Beşiktaş’ı şampiyon yapmak değil, kurtarmaktı. Kartal yuvasına gittiğinizde oradaki çalışanın gelen müşteriden yol parası istediği bir kulübü devraldık. Birinci vazifemiz o çocukların yüzlerini güldürmek, futbolcuların maaşını ödemek, elektriğimizin kesilmemesini sağlamaktı. Akılcı bakışla yaklaştık, samimiyetimizin, disiplinimizin karşılığında Allah bize bunu nasip etti yani. Bizim bütçemizin 3-4 katı para harcayan kulüpler var ama şampiyon biz olduk bunu maddi olarak izah etmeniz çok zor ancak manevi olarak izah edebilirsiniz. İçeride müthiş bir sinerji yakalandı. Kamuoyunda Beşiktaş’ın yok farz edilmeye çalışılması bizim için motivasyon oldu. Niyet hayır akıbet hayır, bence Beşiktaş’ın şampiyonluğundaki slogan buydu. Allah’ın inayetine inanıyoruz.
BÜTÇEYİ AŞMAYACAĞIZ
Bundan sonrada şımarmayacağız Ahmet Nur Çebi önderliğinde bu sistem devam edecek. Transferlerde sonuna kadar dikkatliyiz, bütçemiz ne kadarsa ona göre oyuncu alacağız, gençlere fırsat vereceğiz, oyuna da, gaza da gelmeyeceğiz. Transferlerde de son derece dikkat edeceğiz. İlla şu adamı alalım derdimiz yok. Bu işi hep beraber yapacağız, fantezi zamanı değil. Senede 600-700 milyon açık veren, 400 milyon faiz ödeyen bir kulübü teslim aldık. 3-5 yıl sonra Beşiktaş’ın bütün borcunu ödeyebilecek stratejiler üretiyoruz. Biliyoruz ki; bir müessesede çalışan profesyonellerde en önemli motivasyon gününde yatan maaştır.
BİZ BU KULÜBÜN YEDİEMİNİYİZ
Beşiktaş’ın Kurtuluş Savaşında şehit vermediği, gazi vermediği oyuncusu yok. Büyük bir tarihin devamıyız. Biz, sahiplerinin yerin altında olduğu bir kulübün yeddi eminliğini yapıyoruz. Birileri gelmiş, yanlış yapmış, kulübü bir takım bataklara sokmuşlar bizim görevimiz sahip çıkmak bunu biz namus olarak görüyoruz. Beşiktaş’ı, Beşiktaş’tan istifade edenlerden kurtarmak bizim görevimiz.
ALTYAPIDAN OYUNCU YETİŞTİRMELİYİZ
Avrupa ile rekabet edecek seviyeyi sadece Türk oyunculardan oluşturmak isterseniz yabancıdan çok daha fazla talepte bulunabiliyorlar, bir rekabet oluşuyor şu anda. Yani 10 tane futbolcunun hepsinin yabancı olması bizi rahatsız etmiyor değil. Bu aşağıya düşecek ama zaman lazım, o yabancıların yerini tutacak alttan yıldız oyuncuların çıkması lazım. Buradan alt yapıya önem vermemiz gerektiği ortaya çıkıyor. Alt yapı bizde üvey evlattır. Biz bu sene üç dört tane alt yapıdan oyuncu çıkartabildik bunu mecburiyetten yapabildik, mecbur olmasaydık becerebilir miydik bilmiyorum.
SERGEN HOCA İLE DEVAM MI?
Aile içinde tartışma yapabiliyorsunuz olur, bunlar kopuş değil insanların sinirlendiği günler tepki vereceği günler vardır Sergen Beşiktaş’ın yabancısı değil. Biz ona sadece teknik direktör olarak görmüyoruz, Sergen demek Beşiktaş demek. Sergen dediğiniz olay bir zekadır, bir de Beşiktaş taraftarınca sonsuz kredisi olan bir arkadaşımız. Gönül ister ki Beşiktaş bu durumda olmasın çok daha büyük rakamlarla taltif edelim. Ahmet Nur Çebi başkanımız onunla oturur konuşur anlaşır devam eder. Ben onun mutlu oluğuna şahidim uzun yıllar Beşiktaş’a hizmet etsin isterim. Sergen kadar hakkı teslim etmek lazım eski kalecimiz Murat hoca var muazzam bir gönül insanı.
BEŞİKTAŞ’IN EFSANELERİ
Beşiktaş’ın efsane üçlüsü denince Metin- Ali- Feyyaz bunu konuşmaya gerek yok. Sergen tek başına bir efsane Sergen bizden sonra bazı takımlarda oynadı. Bana göre eğer biraz daha sorumluluk ruhu hissetseydi bugün Messi konuşulmazdı. Ben normal bir futbol zekasından bahsetmiyorum, gelmiş geçmiş en değerli futbolcu olarak görüyorum. Sergen Avrupa’da olsa dünyanın en büyük markası olurdu.
KUTU
SEBA: SEN ESASLI BİR OĞLANSIN
20’li yaşlarda gol atan futbolcuya pirim olarak vermek için arkadaşlarla kendi aramızda altın aldık, kulübe gittim Süleyman Seba ile görüştüm ‘buyur evladım’ dedi. ‘Başkanım biz arkadaşlarla harçlıklarımızı topladık her maç için gol atanlara birer altın vermek istiyoruz’ dedim. ‘Ne işiniz var lan harçlığınızı futbolcuya veriyorsunuz’ dedi. Çok bozulmuştum ama o ‘siz çocuksunuz gidin işinize bakın’ manasında söylemişti o sözü. 2004’teki yönetimde 8-9 ay sonra isyan bayrağı kaldırdım. ‘16 milyon dolar borçla devraldık, 95 milyon dolara çıktı. Beşiktaş bunun altında kalır’ dedim ve istifa ettim. Seba beni çağırdı, gittim elini öptüm beni alnımdan öptü ‘sen dedi esaslı bir oğlansın işte Beşiktaşlı duruşu budur’ dedi. Bu benim için çok büyük bir onur. Bana göre Süleyman Seba’dan sonra gelen en değerli Başkan Ahmet Nur Çebi’dir.
 
FB-GS’Lİ DOSTLARDAN TEBRİK

Hiçbir konuşmamda, hiçbir yazımda GS FB’yi rencide edecek bir tek kelime kullanmadım. Tam tersi çok üzüldüklerini biliyorum çünkü onlara çok büyük vaatler verildi. Hatta bizi adam yerine bile koymadılar fakat ne kadar GS ve FB’li dostum varsa hepsinden ben tebrik aldım ‘Beşiktaş hak etti’ dediler.