RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 14-05-2021 06:42   Güncelleme : 13-05-2021 06:44

Sosyal Girişimcilik: Rekabet Yok Fayda Var

Sosyal girişimcilik ile hem gelir elde edeceksiniz hem de etrafınıza fayda sağlayacaksınız. Sizin hayata geçirdiğiniz proje başkalarına da rol model olacak. Çünkü sosyal girişimcilikte rekabet yok daha fazla insanın fayda sağlaması prensibi var

Sosyal Girişimcilik: Rekabet Yok Fayda Var

 

 

Mersin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Müdürü Duygu Hıdıroğlu, Yeni Esnaf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nusret Kafasıbüyük’ün İnstagram’da canlı yayınlanan ‘Nusret’le Eİş ve yaşam Sohbetleri programına katıldı. Sosyal girişimcilik ile girişimciliğin farklarını anlatan Hıdıroğlu, girişimcilere önemli uyarılarda bulundu.

Çalışmayı çok seven bir kişilik yapısına sahip olduğunu dile getiren Duygu Hıdıroğlu, ODTÜ ve ABD’de işletme üzerine tamamladığı eğitimlerinin ardından Hazine Müsteşarlığında çalışmaya başladığını anlattı. Un üretimi yapan bir aile şirketi olmasına rağmen iş tecrübesini kurumsal firmalarda edinmek için daha sonra TEMSA’da Yurtdışı Satış Sonrası Hizmete Servis ve Distribütör Yöneticiliği yapan Hıdıroğlu, doktora eğitimini tamamlamasının ardından iki yıl önce Mersin Üniversitesinde akademisyen olarak görev yapmaya başladı. Bu yıl ilk defa öğrenci alacak olan Girişimcilik Merkezine müdür olarak atandı. Türkiye’de, Sosyal Girişimcilik ve İnovasyon programını ilk açan üniversite olduklarını hatırlatan Duygu Hıdıroğlu sorularımıza şu cevapları verdi:

-Sosyal girişimcilik nedir?

Sosyal girişimcilik sivil toplum kuruluşlarının sosyal projeleri ile karıştırılıyor. Projeyi yapan kişilerin hiçbir gelir elde etmeyecekleri gibi bir algı var. Sosyal girişimcilik aslında bizim ahilik geleneğimizde olan bir sistem. Bize yabancı olmamakla birlikte modern anlamda ilk uygulaması Amerika’da yapılmış. Burada yine sosyal fayda sağlayan projeler üretiliyor ama sivil toplum kuruluşlarından farklı olarak gelir gider tablosu dahil ediliyor. Yani sosyal faydanın sürdürülebilir olması için bir gelir elde ediliyor.

REKABET YOK FAYDA VAR

Sosyal girişimciliğin karıştırıldığı bir diğer nokta da normal girişimcilik. Oysa ikisi birbirinden farklı. Normal girişimcilikte rekabet söz konusu ve sizin yaptığınız patentini aldığınız hiçbir projeyi rakibiniz kopyalayamaz. Sosyal girişimcilikte ise rekabet yok fayda var. Sizin yerelde hayata geçirdiğiniz ve fayda sağlayan bir projeyi bir başkası aynen alıp uygulayabilir.

-Örnekle antatın desek?

Güney Afrika’da bir eğitmen orada çocuklara eğitim veriyor. Bakıyor çocukların ayaklarında ayakkabı yok bundan dolayı hasta oluyor hatta hayatlarını kaybediyorlar. Döndüğünde bir ayakkabı geliştiriyor. Burada inovasyon devreye giriyor, ARGE çalışması yapıyor farklı bir kumaştan 1-11 yaş arası çocukların giyebileceği bir ayakkabı tasarlıyor. Ayakkabının üç tane ana parçası var oradan da büyüyor ve çocuklar ayakkabı değiştirmeden 11 yaşına kadar bu ayakkabıyı giyebiliyor. Sonra bunu satışa sunuyor sosyal girişimcilik burada devreye giriyor. Bu ayakkabıdan alan bir kişi başka bir ayakkabıyı da Güney Afrika’daki bir çocuğa bağışlamış oluyor. Hindistan’da fakirlere bankaların kredi vermemesi üzerine Muhammed Yunus Mikro Kredi sistemini kuruyor. Teminat vs hiçbir şey istemeden hayata geçirdiği ve kendisine Nobel Ödülü kazandıran bu sistem bugün 81 ülkede kullanılıyor.

ANA FARK FAYDA SAĞLAMASI

Sosyal girişimcilikte sürdürülebilirlik önemli, bunu diğer girişimcilik modellerinden ayıran temel fark sosyal fayda üzerine odaklanmış olması. Girişimcilikte rekabet fardır, fayda yoktur ama sosyal girişimcilikte fayda vardır ve rekabet yoktur.

-Pandemide özellikle Yeşil Girişimcilik terimi ile tanıştık bunu açıklar mısınız?

Yeşil Girişimcilik, sosyal girişimciliğin alt başlığı ve çevre üzerine projeler geliştirilen bir girişimcilik türü. Denizlerin kirliliği ile ilgili geliştirilen projeler, av yasağı döneminde hayvanların avlanmasının önüne geçilmesi için bilişim şirketlerinin desteğiyle hayata geçirilen projeleri uyguluyorlar. Yine Eko Drone adı verilen proje var. İstanbul’da üniversite öğrencileri tarafından geliştrilen ve bugün bazı markaların destek verdiği bu projede; özel olarak  hazırlanmış topumlar dronelerle gökyüzünden toprağa bırakılıyor böylece ormanların çoğalması hedefleniyor.

-DOKUNULMAMIŞ ALANLARI KEŞFEDİYORUM

-Yeni alanlar keşfetmeyi seviyorsunuz doğru mu?

Araştırmacı bir yönüm var, yabancı dilin ve ABD’de de eğitim almış olmam bana farklı bir vizyon kazandırdı. Uluslararası çalışmaları takip ediyorum, burada yapılmamış projeleri ya da hiç yapılmamış projeleri düşünüp burada uygulamaya koyuyoruz.

ARGE MERKEZİMİZ VAR

-Sosyal girişimcilik ve inovasyonu ilk defa siz mi yaptınız?

Evet ilk defa biz yaptık. Sosyal girişimcilik alanında akademik program bile yok ama ben buna inovasyon da eklemek istedim.  Girişim merkezimizde güçlü ekipmanlarımız var ve ARGE’ye yönelik yeni projeler çıkartabiliyoruz. Normalde önce basit ders alır ve sonra uzmanlaşırsınız. Biz burada ilk seneden itibaren öğrencilerimizi sahaya gönderiyoruz. Belediyenin ihtiyaçları, toplumun ihtiyaçlarını tespit ediyorlar ve proje hazırlıyorlar. Bunların arasından seçilen projeler için de ekip kuruluyor. Bu nedenle derslerimizin yüzde 80’i seçmeli. Derslerin, sadece projenin gelişimine destek olabilecek uzmanlık bilgilerinin aktarıldığı dersler olmasını istedik.

TECRÜBE VE TEORİ AYNI POTADA

Üniversite sanayi iş birliği konusu sürekli dile getirilir. Bizim bölümümüz buna da çözüm olacak. Uygulamada elde ettiğimiz bulguları akademiye de kazandıracağız. Bu gerçekten Türkiye’de hiç olmayan bir sistem. Ben uygulamaya çok önem veriyorum. Zira günümüzde teoride  her şeye internetten bile ulaşmanız mümkün, bizim farklı bir şeyler katmamız lazım, bu da tecrübe ile teorinin birleşmesiyle olabilirdi.

-Gençleri nasıl görüyorsunuz?

Genel olarak pandemiden de kaynaklı bir karamsarlık var öğrencilerde, birçoğu uzmanlık alanı olmayan şeye karşı direnç gösteriyor. ‘bu enim işime yaramaz’ düşüncesinde ben buna karşıyım. Girişimcinin de her şeyden az da olsa öğrenmeye çalışması lazım ki farklı bir vizyona sahip olsun. Farklı alanlarda edinilecek tecrübeler size yarın farklı imkanlar sunacaktır. Öğrencilerin bunu bilip kendilerini geliştirmeleri, sorumluluk almaları ve gönüllü olmaları gerekiyor. Ancak bunun için onlara bizlerin rol model olması gerekiyor. Önce biz göstereceğiz ki sonra onlardan isteyeceğiz.

-Mersin’e özel ne gibi istihdamlar yapıyorsunuz?

Kadın girişimcilerle alakalı belediyelerle çalışıyoruz. Bir ürün üretiyor, bunu ticarileştirme konusunda sıkıntı çekiyor. Pandemide e-ticaretin önemi çok arttı, bununla ilgili çok çekiniyorlar, ailelerinden de destek görmüyorlar. Bu alanda özgüvenlerini kazandıracak etkinlikler yapmaya çalışıyorum. Sektör temsilcilerini o kişilerle buluşturmaya çalışıyorum. Daha çok dijital konularda onların teknik bilgilerini geliştirmeye yönelik eğitimler veriyoruz. Gıda geliştirme laboratuvarımızda onların ürünlerini geliştirmelerine yardımcı oluyoruz. Yaklaşık 53 tane iş birliği kurduk. Farklı yerlerde girişimcilik projesi çıkartan  kurumlarla iş birliği yapmaya gayret ediyoruz.

HEDEFİMİZ GENÇLER VE KADINLAR

Biz genç girişimci merkeziyiz hedefimiz gençler, bu alanda girişimle alakalı destek vermeye çalışıyoruz. Gençler, daha çok yazılım ağırlıklı geliyor, Teknofest’e çok katılım oluyor. Mezun olduğum fen lisesi ile iş birliği yaptık. TUBİTAK ve Teknofeisten başarılı dereceler elde ediyorlar. Elektrikli otomotiv  ile çalışma yapan makine mühendisliği bölümü öğrencilerimiz var. Yani biz ortaokul ve lise seviyesindeki çocuklara da destek olmaya çalışıyoruz.  Bunun yanı sıra dışarıdan gelen bireysel veya kurumsal başvurulara da destek veriyoruz, ağırlıklı olarak gençler ve kadınlardan talep geliyor. ‘Ne olursan ol yine gel’ gibi bir desturumuz var. Yeter ki bir şeyler üretilsin o alanlar boş kalmasın tek derdimiz bu.

-Yalın girişimcilik nedir?

Süreçlerin olabildiğince sadeleştirilmiş haliyle girişimcilik türünün uygulandığ ı ve zamandan tasarrufa odaklanılanbir girişimcilik türü. Minimum seviyede bir prototip geliştirip bunu hemen tüketici ile buluşturup onlardan gelen geri bildirimlerle de ürünü  güncelleştiriyorsunuz. Gereksiz maliyetlerden ve pazara rakiplerinizden önce girmenizi sağlıyor.

YATIRIMCIYA İKİ ALANDA ÖNEMLİ DESTEK

- www.girişimedestek.com adlı internet sitesi kurdunuz buradaki amacınız ne?

Kar getirmeden insanlara fayda sağlayacak bir site olacak. Girişimciler, farklı sektörlere yönelik yatırım teşvikleri, startupları, kalkınma ajansları, tüm güncel bilgileri ayrı ayrı siteden değil tek bir siteden takip etme imkanına sahip olacaklar. Burada soru cevap kısmında da insanlara merak ettikleri soruların cevaplarını vereceğiz. Buradaki amacımız yatırımcıya destek olmak. Çalışmaları devam eden bir diğer çalışmamız da girişimcilere ücretsiz danışmanlık hizmeti alanında olacak. Danışmanlık adı altında hizmet verdiğini söyleyen firmaların bazıları ne yazık ki yeterli bilgi ve donanıma sahip değil. Bunlar yatırımcıdan aldığı ücretin karşılığını vermekten uzak. Biz kıt sermaye ile girişim dünyasına adım atan insanlarımızın sömürülmesini istemiyoruz bu nedenle yatırımcının kendi başına danışman almadan da yapabileceğini göstereceğiz. Dışarıdan danışmanlık hizmeti alacak girişimcilere önerim;  firmanın geçmişte yaptığı projelere  bakmaları, örnek sunmalarını istemeleri ve mutlaka  piyasa araştırması yapmaları.

-Pandemi döneminde iki kitap yazdığınızı da öğrendik...

Ben boş durmayı sevmiyorum araştırmayı, yazmayı seviyorum. Bu nedenle Kovid-19 sürecinde girişimcilikle ilgili insanlara faydalı olabileceğine inandığım bilgilerin olduğu iki kitap yazdım. Literatüre  katkı sağlamaya çalıştığım  araştırmalar yapıyorum.

ÖNCE GİRİŞİMCİ SONRA BEN

-Sizin girişimcilik denemeniz oldu mu?

ABD’de eğitim alırken oradaki zincir mağazaların temsilciliğini alma gibi fikirlerim vardı ama aile hizmet değil üretim  sektöründe olduğu için bu fikre o zaman sıcak bakmadı. Ben de çok üstüne düşmedim çünkü kurumsal firmalarda tecrübe kazanmayı istemiştim. Bundan sonrası için girişimcilere destek olmaya devam ederken aklımdaki birkaç projeyi de hayata geçirme fibi düşüncem var. Fakat dediğim gibi önce gönüllü kısmını tamamlamalıyım. Hayat boyu kendimi ikinci plana atan bir insan oldum ben.

BİRİNCİ KURAL: SÖZ UÇAR YAZI KALIR

-Gençlere kadınlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Girişimcilik zor bir serüven, pandemi nedeniyle ekonomi alt üst olmuş durumda. Siz böyle bir ortamda yeni bir fikir bulup  onu sürdürülebilir bir hale getirmek, marka yapmaya çalışacaksınız. Bunun için girişimci sabırlı olmalı, iyi bir ekip lideri olmalı, ekip üyeleri arasındaki iletişimde belli mesafeleri korumalı, söz uçar yazı kalır her şeyi mutlaka yazmalı, iyimser olmalı,  dışarıdan gelen seslere kulaklarını kapamaları gerekir.

 

BELEDİYE BÜNYESİNDE MERKEZ KURUYORUZ

Birçok belediye ile görüştük, şimdi adana Yüreğir ve  Mersin Akdeniz belediyelerinde kadın girişimcilik merkezi kuruyoruz. Orada yenilikçi olmasa da reçel üretimi, el sanatları ile alakalı kadın kitlesi için atölye çalışmaları yapılıyor. Kooperatif adı altında belediyeler bunları pazarlıyor ama benim amacım bir sosyal girişimcilik markası oluşturup bunları UNİCEF’in bazı mağazalarda satılan bileklikleri gibi bireysel satmalarına imkan sağlamak.