SPOR
Giriş Tarihi : 25-03-2021 18:47   Güncelleme : 25-03-2021 18:47

Aksaray’da Bir Başarı Hikayesi Kuzey Boru

Aksaray’ın tanıtımına sporda yakaladıkları başarı ile büyük katkı sağlayan Kuzey Boru Spor kadın Voleybol takımı, şehrin gururu oldu. Kulüp tarafından hazırlanan, Aksaray’ın tarihi ve doğal güzelliklerinin yer aldığı video ise sosyal medyada izlenme rekoru kırdı

Aksaray’da Bir Başarı Hikayesi Kuzey Boru

 

Aksaray’ın tanıtımına sporda yakaladıkları başarı ile büyük katkı sağlayan Kuzey Boru Spor kadın Voleybol takımı, şehrin gururu oldu. Kulüp tarafından hazırlanan, Aksaray’ın tarihi ve doğal güzelliklerinin yer aldığı video ise sosyal medyada izlenme rekoru kırdı. Kuzey Boru Spor Voleybol Sorumlusu İdari Menajeri Habib Özbek, takımın sportif başarısının yanı sıra Aksaray’ın tanıtımına da büyük katkı sağladığını söyledi. Aksaray’da kurulu olan Kuzey Boru AŞ.’nin sosyal sorumluluk projesi olarak kurulan ve aynı adı taşıyan spor kulübünün formasındaki deseninden maskotuna kadar yerel motiflerin işlendiğini anlatan Özbek, “Kadın Voleybol takımımız bölgesel amatör ligden başladı. 2. Lig, birinci lig şampiyonlukları sonrası Sultanlar Ligi’ne çıktı. Şimdi hedefimiz Avrupa kupası” dedi.

SPORUN HER DALINDA YER ALACAĞIZ

Kuzey Boru ticari faaliyetine 1999’da başladı, 2001 yılında plastik sektörüne girdi. Ben 2007 yılından beri satış pazarlama müdürü olarak görev alıyorum. Genç yaşta katıldık şirket ve bizler birlikte büyüyoruz. Şirket olarak sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyoruz. Bu nedenle spor kulübü kurduk Sporun her dalında da varız önceliğimiz voleybol kadın voleybolu. Kulübü, fabrika çalışanları, yöneticiler birlikte görev alarak yürütüyoruz. Markayı daha yukarıya taşımak, bilinirliliğini artırmak ve var olduğumuz şehrin tanıtımına katkı sağlamak için yönetim kurulu olarak; Türkiye’de bilinirliliği üst seviyede olan kadın voleybol takımı ile başlama kararı aldık.

AMATÖR’DEN BAŞLADIK

Kadın voleybol takımını kurduktan sonra Bölgesel Amatör Lig’den başladık. 2. Lig’e yükseldiğimizde profesyonel olarak ilk başlangıcımızı da yapmış olduk. 2018-2019’da şampiyon olduk ve 1. Lig’e çıktık. 2019-2020’de finallere kaldığımız süreçte pandemi ortaya çıktı. Federasyon, finale kalan Kuzey Boru, Sarıyer Belediye, İl Bank, Çanakkale’nin Sultanlar Ligi’ne çıkması kararını aldı. 4 takım içerisinde şu an en üst seviyede olan biziz. İlk hedefimiz Sultanlar Ligi’nde şampiyonluk, Kuzey Boru olarak Avrupa kupasını hedefliyoruz

GENLERİMİZ AKSARAY

Kuzey Boru Spor kulübü renkleri, şirketimizin kurumsal renkleri, biz Kuzey Boru’yu Aksaray ile bütünleştirdik. Formada yer alan desenler Taşpınar’ın halı ve kilim motifleri. Aksaray’ın değerlerine sahip çıkıyor ve bunu önce tüm Türkiye’ye ardından da sportif faaliyetlerle Avrupa ve dünyaya tanıtmak istiyoruz.

MASKOT: ANADOLU ASLANI

Formamızın sırtında yer alan maskot ise Aksaray’ın bir başka değeri olan Malaklı köpeği. Evliya Çelebi seyahatnamesinde ‘Anadolu’da bir aslan gördüm’ diye bahsettiği ve Anadolu Aslanı olarak bilinen Aksaray’a özgü Malaklı köpeği bizim maskotumuz oldu ve Malki adını aldı. 2 bin yıl önce savaşlarda kullanıldığı bilinen Malaklı Köpeğini dünyaya tanıtmayı planlıyoruz. Sivas Kangalı’ndan biraz daha büyük olan ancak bugün için tanınırlığı az olan Malki’yi biz formamızla herkese göstereceğiz.

 İZLENME REKORU KIRDI

Aksaray Türkiye’nin tam ortasında yer alan, farklı yönlere seyahat edenlerin içinden geçtiği ama güzelliklerinden çok fazla haberdar olmadığı bir şehir oysa Aksaray’ın tarihi ve kültür güzellikleri çok fazla. ‘Kapadokya Aksaray’dan başlar’ diye bir söz var çünkü Peri Bacaları Aksaray sınırları içinde başlar. Aksaray’ın bir tarafı Ihlara Vadisi, bir tarafı Hasan Dağı, bir tarafı Tuz Gölü, içinde tarihi hanları var. Biz bu tanıtım konusundaki eksikliği gidermek için Kuzey Boru olarak şehrimizin güzelliklerinin yer aldığı bir video hazırladık. Video internette ve sosyal mecrada büyük ilgi görerek izlenme rekoru kırdı. Çok güzel geri dönüşler aldık. Sonra valiliğimiz ve farklı kuruluşların tanıtım konusunda girişimleri oldu. Sosyal medya kullanımının ne kadar kıymetli olduğunu göstermiş olduk ve öncülük yaptık.

AKSARAY’IN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI

Spor günümüzde en güzel reklam aracı olma özelliğini taşıyor. Biz Kuzey Boru’yu kullanarak şehri tanıtıyoruz. Bugün Beşiktaş, Eczacıbaşı, Fenerbahçe, Vakıfbank geldikleri yer itibarı ile dünyada marka değeri olan takımlar oldular. 8 takımın kaldığı çeyrek finallerde Vakıfbank, Eczacıbaşı, Fenerbahçe var. Milyonlarca taraftarı olan takımlarla Aksaray takımı olarak aynı ligdeyiz.  Biz bu kadar insana ulaşamazdık ancak sportif başarı her zaman reklamın öncüsü sizi o milyonlara ulaştırıyor.

TRANSFERDE ZORLANMIYORUZ

Voleybolda öne çıkan takımlara baktığınızda İstanbul, Ankara, İzmir’i görüyorsunuz Aksaray bu anlamda biraz daha arkada kalıyor ancak bizim transfer komitemiz oyuncuları belirledikten sonra onlarla birebir görüşerek hem takımı hem şehrimizi anlatıyorlar. Aksaray’ın değerlerini, güzelliklerini, konumunu anlattığımızda yabancı transferde zorlanmıyoruz.

HEDEF AVRUPA KUPASI

Kuzey Boru’nun hedefi; biz önce bu sene bu ligi tanımak istedik. Çünkü daha önce 12 takımlı olan lig pandemi nedeniyle 16 takımlı oldu. Üç günde bir maç yapıyoruz. Kızlarımız büyük bir özveri göstererek bu maçlara hazır bir şekilde çıkmak için mücadele veriyor. Önümüzdeki sene kesinlikle bir Avrupa Kupası hedefimiz var. İnşallah Aksaray’a Avrupa takımlarını getireceğiz ve Avrupa kupası heyecanını bu şehre yaşatacağız.

ŞEHRİN ÇOCUKLARINA FIRSAT

Kuzey Boru olarak alt yapıya büyük önem veriyoruz. Her yıl bu konudaki bütçemizi artırıyoruz. Pandemi döneminde alt yaş gruplarını buralara getirmek, takımımıza katabilmek şu an için çok zor. O nedene şimdi daha az sayıyla yine alt yapıya önem vermiş bir şekilde devam ediyoruz. Önümüzdeki sene alt yapı konusunda ciddi bir hazırlığımız var. Şu anki teknik kadromuzdan alacağımız çok fazla tavsiye var. A takım kadromuzun baş antrenörü geçmiş dönemde küçük kızlar konusunda milli takım baş antrenörlüğünü yapmış bir hocamız. Alt yapı konusunda Aksaray’a çok şey katacağız. Küçük kızlarımızın, voleybol oynayan ablalarını rol model almaları bizim  için önemli bu nedenle pandemi öncesi onları maçlara götürüp, birlikte antrenman yaptırıyorduk böylece çocukların voleybolu daha fazla sevmelerini sağlıyorduk. Alt yapı konusunda ilimizdeki okullarla da temas halindeydik. Onların desteğini almıştık 3-4 okulun spor salonlarını alt yapı için kullanacaktık ancak pandemi bütün planların ertelenmesine neden oldu.

ÜNİVERSİTEYE DESTEK TEŞEKKÜRÜ

Aksaray’da spor konusunda ihtisaslaşan bir üniversitemiz var, spora çok fazla önem veren, bizimle de her daim irtibat halinde olan, birçok projeyi birlikte yürüttüğümüz bir rektörümüz var. Üniversitenin bize destek olması bu noktada çok önemli, bunun yanı sıra valimiz, Gençlik Spor İl müdürümüzün de destekleri var.

 HER SPORA EŞİT MESAFEDEYİZ

Biz bir spor kulübüyüz, sadece voleybol olarak bakmadık ancak şu an yoğunluğumuzu voleybola verdik çünkü başaracağımız çok fazla şey var. Diğer branşlar konusunda fizibilite çalışması yapılıyor öncelikle pandeminin geçmesini bekliyoruz. Her türlü branşa eşit değerde yaklaşıyoruz. Bu konuda şehrin ihtiyacı olan her türlü spor dalına; bizim adımızı, logomuzu verebileceğimizi ve markamızı o formanın önüne yazdığımızda o branşta da en üst seviyeyi hedefleyeceğimizi herkesin bilmesini isteriz.

VOLEYBOLU BİLEN SEYİRCİMİZ VAR

Pandemi nedeniyle maçları seyircisiz oynuyoruz, seyirci ile oynansa daha farklı bir atmosfer yakalayabilirdik. Çünkü bizim seyircimiz gerçektin voleybolu bilen, sporu tanıyan takımını desteklemek için her maça gelen kitle. Ancak pandemi sonrası mücadele verdiğimiz Sultanlar Liginde maçlar seyircisiz oynanıyor bu bizim için bir eksiklik. Biz her maçımızı 3 bin kişi önünde oynuyorduk. Taraftarımız arkamızda olsaydı galibiyet sayısını daha da artıracağımıza inanıyoruz.

İMKAN TANINIRSA KADIN BAŞARIR

Kadına imkân verildiğinde neler başarılabildiğini hep beraber görüyoruz. Öncelikle o imkânın tanınması gerekiyor. Belki özel şirketlerin ya da kurumların buna öncülük etmesi gerekiyor. Biz Kuzey Boru olarak kadının imkân tanındığında neler başarabildiğinin bir örneği olduk. Şehir de arkamızda durarak, kızlarımıza sahip çıkarak bunu hissettirdi. Kadının değeri hep birlikte sportif başarı ile birleştiğinde çok daha iyi yerlerde olacağına şüphemiz yok. Kadromuzda hem Türk milli takımında hem de Amerika, Hırvat, Bosna Hersek milli takımında oynayan oyuncularımız var.

KUTU

PLANLI VE PROGRAMLIYIZ

Aksaray’da havalimanı yok bu nedenle deplasmanlara Nevşehir, Kayseri, Konya, Ankara’dan havayoluyla gidiyoruz. Bu maçlara 25-26 kişilik bir ekiple gidiliyor ve kalacak yer, ulaşım, beslenme, antrenmana kadar program haftalar öncesinden hazırlanıyor.