YAŞAM
Giriş Tarihi : 02-09-2020 13:00   Güncelleme : 02-09-2020 13:00

Çerkeslerden,Rus büyükelçiliğine binlerce karanfil

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) üyeleri, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde ev hapsinde olan insan hakları savunucusu Martin Koçesoko’ya destek için Rusya Büyükelçiliği önüne karanfil bıraktı.

Çerkeslerden,Rus büyükelçiliğine binlerce karanfil
 

20 kişilik grup, Çerkes aktivist Martin Koçesoko için adalet taleplerini iletti. Grup, Türkçe, Rusça ve İngilizce olarak iliştirilmiş, ‘Martin için adalet’ yazısı bulunan karanfilleri, Rusya Büyükelçiliği önüne bıraktı. Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Ünal Uluçay, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde adalet aramak için Rusya Büyükelçiliği önüne geldiklerini söyledi. Uluçay, “Rusya Federasyonu Büyükelçiliği önünde toplanmamızın sebebi, Khabze Derneği Başkanı Martin Koçesoko kendisine kurulan bir kumpas sonucu yargılanıyor. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Martin Koçesoko için adalet istiyoruz. Çerkesler, Türkiye’nin her yerinden Rusya Federasyonu Büyükelçiliği’ne binlerce karanfil gönderiyor. Martin için özgürlük ve adalet istiyoruz” dedi.

EV HAPSİNDE TUTULUYOR

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren sivil toplum örgütü ‘Xabze’nin (Khabze Derneği) başkanı Martin Koçesoko, Rusya Federasyonu’nda 7 Haziran 2019’da gözaltına alınmasının ardından, Çerkeslerin yoğun tepkileri üzerine serbest bırakılmıştı. O tarihten bu yana ev hapsinde olan Koçesoko’nun davası 3 Eylül’de görülecek.