RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 28-07-2020 19:38   Güncelleme : 28-07-2020 19:38

Kişiyi markalaştıran özel dikim gömlekler

30 yıldır deneyimi ile kişiye özel gömlek diken Terzi Nevzat Demirci, gömlek erkeğin en iyi aksesuarıdır diyor. En iyi markalardan aldığımız gömleklerin dahi bizim vücut ölçülerimize uymayan bir tarafı olacağını ve bununda göze batacağını dile getiriyor. Kişiye özel dikim gömleklerin sizi değiştireceğinin garantisini veriyor.

Kişiyi markalaştıran özel dikim gömlekler

 

Nevzat Bey bu işi kaç yıldır yapıyorsunuz?

30 yıldır bu mesleğin içindeyim. Artık birikimlerimi. En son kısmıydı bu son 4 yıldan beri kişiye özel kısmına döndük. Fabrika Artık bu fabrika üretim kısmını devredip kişiye özel gömlek üretim kısmına başladık. Biz de bu işle alakalı çok fazla tecrübe edindik. Kişiye özel ürünlerin çok fazla rağbet gördüğünü gördük. Bu durumda işin ta en başı denilebilecek yerine, terziliğe geri dönüş yaptık.

 

Terzilik mesleğini sevmeseniz yapmazdınız zaten değil mi? Peki kişiye özel ve fabrikasyon ürünlerin farkı nedir?

 

İkisi de birbirinden çok farklıdır. Fabrikasyon kısmında dünya standardında olan ölçüler vardır. Bütün en iyi bildiğimiz markalar. Hepsi bu ölçülere göre ürünlerini yaparlar slim fit, regular gibi ölçüleri vardır. Bütün bunlar klasik kalıplardır. Ama Kişiye özel de. Terzinin yaptığı Gömleğin Tercih edilmesinin en büyük sebebi. İnsan vücut ölçülerini çok farklı farklı olmasıdır. Biz buna droplu deriz terziler olarak. Vücut ölçüleri Hepsi birbirinden farklıdır. Ölçüsü 4 numara ama beden ölçüsü klasik 2 numara veyahut Kol boyu. Small beden. Vücut ölçüsü. 5 numara. Yaka ölçüsü 3 numara.

 

Yani gömleği seven gömleği sürekli giymek isteyenlerin de dünyanın hangi markasını alırlarsa alsınlar. Mutlaka kendi üstlerine olmayan bir kısım vücuda oturmayan. Bir bölüm olacaktır. Gömleğinde erkeğinde en iyi aksesuarı Gömlekte erkeğin en iyi aksesuarıdır. Ceket ve pantolon içinde kullanılan en iyi aksesuardır. Yani bir gömleğin yakasının çok küçük olması veya büyük olması, Bir takım elbisede veyahut ta göbek kısmında düğmelerin vücudu zorlaması ya da orada çok aşırı bir bolluğun görünümü. Hem giyen kişiyi hem de karşıdaki insanlarda az da olsa zihinde kalıcı etkiler bırakıyor. Zaten kişiye özel dikimlerde böyle bir şey olmuyor. Bütün ölçüleri çok farklı da olsa tüm ölçüler tam yerine oturuyor.

Fabrika kişiye özel dikim yapmaya kalksa günde 1000 kapasite ile çalışan bir atölyenin en fazla 200 tane 300 tane üretebilmesi demek. İmkânı yok yani onun dışına çıkamaz. Böyle bir işçilik farkı var. Bir fabrika benim isçiliğimi yapmaya kalksa kapasitesi bir anda. 200 300’lere düşecektir. Yani 700 adedi çöpe atmış gibi olur. Zaten bir de aynı şekilde üretemez. İşçilik olsun veya kalıp farkında olsun büyük farklılıklar vardır.

Gömlekte moda nasıl Takip ediliyor?

 

Moda demeyeyim ama takip edilen, ön planda olan bazı kumaş modacılarımız var. Zaten Versace. Söktaştir. Biz kumaş modellerini takip ediyoruz. Modayı değil.

 

Çok farklı modelleri isteyenler oluyor mu, örneğin şu gömleğin tıpkısını yap diye?

 

 Tabii ki oluyor. Dünyanın en iyi markasının yaptığı modeli yapma imkânımız var mı elbette ki var. Ama tabii ki tıpkısını yapmıyoruz. Çünkü o biraz farklı bir alana giriyor. Biz kişiyi markalaştırıp. Biz o kumaşla kişiyi özdeşleştirip. onu marka yapmaya çalışıyoruz.

Kişi bir marka giydiğinde ‘O sen şu markayı giyiyorsun!’ denilmiyor da. “Sen bu gömleği nereden aldın?” deniliyor. 

 

O kişi bir marka haline geliyor. Kişi kendisi marka haline geliyor.

 

 

Yani Kişiyi markalaştıran bir gömlek ortaya çıkarıyorsunuz...

 

Kesinlikle... Biz kişinin üzerindeki gömleği fark ettirebiliyorsak. O gömleği nereden aldın. Bu gömleğin çok güzel dedirtebiliyorsak, Zaten o kişi markalaşmış. Çok iyi kaliteli. Güzel görünümlü bir gömlek Giymiş olacak.

 

Diyelim ki en iyi gömleğini alsa ama kol boyu çok uzun gelse veya yakası bedeni dar göstermek maksatlı slim fit bir gömleğin yakasını bağlayamasa ya da kravatı oturtmasa ne kadar güzel bir gömlek olursa olsun güzel bir görüntü vermez. Ama çok iyi bir kumaştan üretilmiş müşterinin kendi istediği özelliklerde bir gömleği giydiği zaman zaten o gömleğe verilen emek hem maddi hem manevi kısmı bir araya getirildiği zaman kişide zaten kendisi bir marka haline geliyor.

 

Gömlek ölçüleri ne gibi unsurlara göre şekilleniyor?

 

Gömlek bütün vücudun anatomisini alıyor. Yaka ölçüsü, omuz ölçüsü, örneğin gömleği en güzel gösteren kısmı omuz ölçüsüdür.  Terzilerin en sevmediği şey vücut ölçüleri çok iyi fakat omuz ölçüsünün standartların dışında olmasıdır. Örneğin slim fit giyen bir kişinin omuz ölçüsünün 48 veya 50 olması lazım. Bu ölçü 46 veya 45 olduğu zaman o kişiyi de üzmek istemiyoruz ama gömleği çok güzel gösteremiyoruz. Erkekte omuz dar olursa gömlekte biraz basitleşiyor. Diğer terzilerimizde zannediyorum aynı kanaattedirler.

 

Siz nasıl üretim yapıyorsunuz müşterileriniz size nasıl ulaşıyor? Fiyatlar farklı mı oluyor?

 

Tabi mecbur fiyatlar farklı oluyor. Birincisi kumaşımız çok kaliteli oluyor. Kişiye özel terzilik yapan bir insanın basit bir kumaş kullanması söz konusu olamaz. Böyle basit hatalarla insan kendisini mahcup etmek istemez. Kaliteli bir kumaştan kaliteli bir gömlek çıkar. İkincisi de üretimi yapan kişinin kalıp bilgisi, işçilik bilgileri çok önemli. Çünkü bunlar gömlekte çok ince ayrıntılar vardır yani gömleği güzel göstermesini istediğiniz çok ufak ayrıntılar vardır. Kişi giydiği zaman bunları fark edemez ama o gömleği diken kişi bilen insan o ayrıntıları bildiği için bu ayrıntıları görür.

 

Bu da belli bir süre belli bir zaman istiyor. Benim burada bir günde dikebileceğim gömlek adedi 3 tanedir. Bu büyük bir emek demek. Onun içinde bunun bir karşılığı var. Hem kumaş hem işçilik ikisi bir araya geldiği zaman 30 yılın vermiş olduğu tecrübede eklendiği zaman tabi fiyatta buna yansıyor. Tabi kişiyi de buradan markalaştırarak çıkartıyoruz.

 

0 530 405 42 70

Cihangir Mahallesi Çapraz Sokak No: 16/A Avcılar İstanbul