RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 28-07-2020 18:02   Güncelleme : 28-07-2020 18:22

Sayacılık mesleğinin saygınlığını kabul ettirelim

İstanbul Sayacılar Esnaf Odası Başkanı Müslüm Aykız Sayacılık mesleğinin önünde biriken sıkıntıları çözmek için gecesini gündüzüne katıyor. Başkan Müslüm Aykız’ı sadece İstanbul’da değil şehir dışından da birçok sayacı izliyor. İstanbul’da dahi 5000 sayacı olduğu düşünülürse tüm Türkiye’de sayacılar İstanbul odalarından çok şey bekliyor. Bu da sorumluluğunu arttırıyor. Aykız, Sayacılık mesleğinin hak ettiği değeri görmesi için birleşmeleri gerektiğini böylece seslerini duyurabileceklerini ifade ediyor. İşletmelerin odaya kayıt işlemlerini başlatmaları çağrısında bulunuyor

Sayacılık mesleğinin saygınlığını kabul ettirelim

Sayacılar tehlikeli meslek grubundan çıkarıldı bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Sayacılarımızın tehlikeli meslek grubundan çıkarılmasından dolayı çoğu ayakkabıcı, çoğu sayacı ileriki zamanda ciddi sıkıntılar yaşayacak.

 Nasıl sıkıntılar bunlar?

Örneğin çalışanlar geç emekli olacaklar. Emekli olduklarında emekli aylıkları düşük olacak. Çalışma ortamları buna göre düzenlenmeyecek.

Ayrıca çalışma ortamları için ben şunu da söyleyeyim. Şu anda bir pandemi süreci yaşıyoruz. Bu süreçte ben şunu gördüm. Sayacılarımızın yüzde 80-90’ı hijyenik ortamlarda çalışmıyor. Sağlıksız ortamlarda çalışıyor. Fakat bu salgından sonra bazı sayacılarımızı ziyaret ettiğimde gördüm ki: çoğu meslektaşımız iş ortamlarını düzenlemiş, çalışma ortamlarını büyütmeye çalışmış, Çalışanlarına daha hijyenik bir ortam sağlamış, SGK konusunda daha hassas, iş güvenliği uzmanı çalıştırıyor.  Bu çalışma ortamlarını yaygınlaştırmak gerekiyor. Örneğin Esenyurt’ta Hasan Baltacıoğlu ağabeyimizi ziyaret ettim. Hem sosyal mesafeyi ayarlamış hem de sistemi nasıl hızlandırırım bunu hesaplamış bir de sağlıklı bir ortamda çalışılmasını sağlamış. Demek ki çalışma koşulları böyle iyileştirilebiliyor, çalışanlar kayıt altına alınabiliyormuş. Hatta personelin mutfaklarını ziyaret ettim. Daha önce hiçbir sayacıda bunlar yoktu, Tekstilde bunlar vardı.  Personel burada yemeklerini hijyenik bir ortamda yapabiliyor, yiyebiliyor, istirahat zamanlarında çaylarını içebiliyor.  Sayacılar henüz yeni yeni bu koşulları sağlamaya başladı.

Bu iyi örnekleri çoğaltmak için ne yapmak lazım?

Şöyle bir projem var nasip olursa ben bununla alakalı dolaştığım bütün atölyelerin hem videosunu hem fotoğraflarını alacağım ve örnek yerleri bizim diğer atölyelere taşıyacağım. Nasıl yaptıklarını nereden başladıklarını paylaşacağım.  Bu işi başarmanın en önemli unsuru firmalar. Eğer doğru firma ile çalışıyorsanız, firma size zaten gerekli imkanları sağlıyor. Örnek olarak çiftçiler ayakkabı, Urgan ayakkabı bunlar kendi bünyelerinde her imkânı sağlamış, çalışma saatlerini makul saatlere çekmiş ayrıca atölyelerinde olabildiğince teknolojiyi kullanmış. Makinada, malzemede, kullandıkları sandalyeye kadar. Bu örneklerin çoğalmasını istiyoruz.

İstanbul’da 5 bin sayacı olacağına 3 bin tane sayacı olsun bu şekilde çalışan hem daha güzel olur hem daha verimli olur. Ortaya çıkan ayakkabı daha kaliteli olur ve daha çok para kazanırsınız. Çünkü eğitimli insanlarla bu işi yapmaya başlıyorsunuz. Bu koşullar sağlanırsa birçok insanda işe dönmeye başlayacak.

Sizin sosyal medyada açtığınız sayfada sadece İstanbul değil Türkiye’nin her yerinden sayacılar meslekteki sıkıntılarını sizinle paylaşmaya başladı. Sayacılarla nasıl bağlantılar kurdunuz ve Nedir size gelen şikâyetler bu süreçte?

Bu süreçte evde olduğumuz için birçok sayacı meslektaşımızla İstanbul genelinde birçok meslektaşımızla canlı bağlantılar kurduk. Adana, Antep, Konya, İzmir, Manisa, Kayseri gibi şehirlerden de birçok arkadaşımız bağlandı. Onların da düşüncelerini aldık fikirlerini konuştuk. Bu süreçte birçok işveren çalışanının ne yediğini ne içtiğini geçinip geçinemediğini sormamış. Devlet tarafında da bu çalışanların hiçbir kaydı olmadığı için bu insanlar yok gibi görünüyor. Ama bu insanlar var ve bu mesleğe istihdam sağlıyor. Resmi kayıtları olmayan çalışanlar bu durumdan elbette ki çok etkilendiler. Biz bu durumdan etkilenenlere elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştık. Gerek çevremizdeki arkadaş ve dostlarla gerekse belediyeler vasıtasıyla yardım paketleri gönderdik. Bu sayede çalışanlar odamızın da ismini duymuş oldu. Çalışanlar resmi olarak çalışmış ve kayıtlı olsaydı. Devlet size kredi veriyor, yardım paketi gönderiyor diye örneklerde vermiş olduk.  Kayıtlı çalışmayı ön plana çıkarmak için.

İstanbul dışında sadece bir odamız var Gaziantep’te, diğerlerinin hepsi dernek şeklinde. Buralarda da Sayacılık yapan çok sayıda yer var. Biz bununla alakalı hem federasyonumuzdan hem de çalışma bakanlığımızdan diğer illerimizdeki dernekleri hangi odaya yakın ise o odanın şubesi gibi gösterilmesini talep edeceğiz. Örnek Antep odasına Adana yakın. Biz de İstanbul’daki oda olarak sayacılarımızın şikayetlerine, dileklerine yetişmeye çalışıyoruz. Adana’da Mustafa Özay var dernek başkanımız onlarla da çalışmalar yapıyoruz. Orada çoğu sayacımız resmi kayıt altına alınıyor. Diğer illerimizde de görüşüyoruz. Oralarda da bu çalışmaların yapılmasını bekliyoruz.

İşsizlik rakamlarına nasıl yansır mı sizin meslekte çalışanları kayıt altına almak?

İşsizlik rakamlarına elbette yansıyacak. Kayıt dışı çalışanlar sisteme dahil edilsin yüzde 40 işsizlik oranı değişir. Bu 3 ay bize aslında bir ders oldu. Özellikle ayakkabı sektörüne şok etkisi yarattı. Ama bütün sektörler içinde bu geçerli olabilir. Kayıt dışı çalışmak, çalıştırılmak bunun ne kadar sıkıntılı durumlar yaratabileceğini gördük.  “Ben çalışıyorum ama resmiyette yok görünüyorum “bunun farkına vardı herkes. Çok meslektaşımız arıyor beni, bir yerde çalışmak istiyorum ama bana nereyi önerirsin diye soruyor. Kayıt dışı çalışmak istemiyorum diyor.

Mesleki yeterlilik ile ilgili düşüncelerinizi paylaşmıştınız daha önce bunu biraz konuşalım mı?

Meslektaşlarımız ve yönetimimiz ile yaptığımız toplantılar sonucu ortaya çıktı bu. Eğer mesleğimize ait bir yeterlilik belgemiz olursa, bundan sonra her önüne gelen bir yer açamayacak. Mesleki yeterlilik belgesi alan her personel ve her usta, yaptığı işin bilincine üretim yapacak. Böylece daha kaliteli ürünler ortaya çıkarmış olacak ve bu da ayakkabı sektörünün kalitesini daha da arttıracak. Daha üst seviyelere çıkaracak inşallah. Bunun sonuçlarını da tam tarih veremesem bile 5 yıl 10 yıl sonra göreceğiz.

Şu anda mesleki yeterlilik belgesi veriyor musunuz?

Şu anda da biz kısmen, ustalara veriyoruz. Bu işte asıl tecrübesi olan, çalışan, faal olan atölye sahiplerine ustalara mesleki yeterlilik belgesi veriyoruz. Biz bu işi yapabildiklerini görüyoruz. Buna kanaat getiriyoruz. Kalfalık belgesi, ustalık belgelerini veriyoruz.

Size bunun için nereye başvuracaklar? Odanızın yeri değişiyor sanırım.

Şu an Sultangazi’de Allah nasip ederse taşınacağız. İsmetpaşa mahallesindeydik, şimdi Malkoçoğlu mahallesine taşıyacağız inşallah. Buraya taşındığımızda duyuracağız. Fakat bizim sosyal medya hesaplarımızdan da bize başvurabilirler. Mesleki yeterlilik belgeleri için. Yarın öbür gün mesleğimizle ilgili kararlar çıktığı zaman. Nasıl ki bir arabayı ehliyet olmadan kullanamıyorsak.  Bir berber kalfalık, ustalık belgesi almadan dükkân açamıyorsa, bir fırıncı belgelerini almadan işini yapamıyorsa, ayakkabı sektöründe sayacılar da bu işi yapabilmek için bu belgeyi almak zorundadır.

 

Son olarak bütün meslektaşlarımıza şunu söylemek istiyorum. Bizim önce var olduğumuzu bu mesleği icra ettiğimizi kabullendirmemiz lazım.  Varlığımızdan herkesi haberdar etmemiz lazım.  Biz bunu yapmazsak kimse bize gelip sizin derdiniz nedir, sıkıntınız nedir neye ihtiyacınız var diye sormaz. Bunun içinde kesinlikle herkes odamıza kayıt olmalı diyorum. Önce kayıt kayıt kayıt…. Resmi yapalım işimizi mesleğimizi daha güzel yerlere getirelim.