RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 18-07-2020 12:05   Güncelleme : 18-07-2020 12:52

Yeni dostlukların adresi: Alize Cafe

Çengelköy’de 1200 metrekare alan üzerine kurulan Alize Cafe, dünya mutfağının seçkin örneklerini misafirlerine sunuyor. Kapalı ve açık alanları ile boğazın esintisini hissettiren cafe, doğayla başbaşa olmak isteyenlerin vazgeçilmez adresi oluyor

Yeni dostlukların adresi: Alize Cafe
 
 
Üsküdar Çengelköy’de bulunan Alize Cafe, bugün doğa ile iç içe, manzarası ve görüntüsü ile kendi müdavimlerini oluşturuyor. Cafe’nin bulunduğu alanın 9 yıl önce mezbelelik olduğunu hatırlatan KEMOS Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Ekinci, Instagram’da gerçekleştirdiğimiz canlı yayında Alize Cafe’yi, KEMOS Grup’u, pandemi sürecini, yeniden normalleşme dönemini ve çalışmalarını anlattı:
“KEMOS Grup olarak 2011’de hizmet sektörüne girmeye karar verdik. Burası o zaman mezbelelik durumdaydı. Mal sahibinden kiraladık müstakil proje çizerek botanik bahçeyi aratmayan insanlara keyif veren Alize Cafe’yi açtık. 1200 metrekare yerleşime sahip mekanımızın 700 metrekaresi kapalı değişik bölümlerden oluşuyor. Nargile, okey ve langırt bölümlerimiz var. Açık ve kapalı ahşaptan oluşturduğumuz alanlar mevcut. Doğa ile iç içe olmak, boğazın esintisini Alize Cafe’de hissetmek çok hoş. Dostlarımız, müşterileriniz buraya gelip bu  manzara ve boğaz esintisinde çay kahve eşliğinde uzun saatler sohbet ediyorlar. Müdavimlerimiz arasında bakanlar, milletvekiller, bürokratlar, akademisyenler, işadamlaır var. Burası aynı zamanda yeni dostlukların kurulduğu, fikir alışverişinin yapıldığı bir yer haline geldi.
 
 
GEÇERKEN UĞRANILAN MEKAN DEĞİL
 
Burası ayakaltı bir yer olmadığı için, hangi müşterimizin hangi saatte geleceğini arkadaşlarımız bilir. Gelmeden önce müşterimiz telefon açar, masası yeri bellidir eğer nargile içiyorsan sağlık ve hijyen açısından herkesin şişesi marpucu sadece ona özeldir. Personelimiz onun listesini ve marpuçlu hijyenik bir şekilde temizler ve bir sonraki gelişine kadar saklanır.
 
KALİTE STANDARDIMIZI HİÇ BOZMADIK
 
Dünya mutfağının seçkin örneklerini misafirlerimize sunuyoruz. Hizmet sektöründe kriter çok fazla. Hijyen, personelin kıyafeti, davranışı, sunumu, yemeklerin lezzeti hepsi en iyisi olmak zorunda. Biz burada hizmet kalitesini ve yemek standardımızı hiç bozmadık. Kendimizin yiyip içmediği hiçbir şeyi müşterimize sunmuyoruz. Burası benim eşimi dostumu ağırladığım bir mekan, hafta içi diğer işlerimin başındayım, hafta sonu buraya gelip dostlarla buluşuyoruz.
 
PANDEMİ CAFELERİ VURDU
 
Pandemi sürecinde 16 Mart’tan 1 Haziran’a kadar kapalı kaldık. Cafe ve restoranların kapatılacağının bir gün önceden açıklanması sonrası elimizdeki tüm gıda stoklarını imha etmek durumunda kaldık. Ancak biz çalışanlarımızı mağdur etmemek için grup olarak burayı finanse etmeye devam ettik. 1 Haziran itibariyle açıldık ama kafe hala boş çünkü burada tavla, okey nargile olmayınca sadece çay içmek için gelenlerin sayısı az oluyor.”
 
KENDİMİZE GÜVENELİM
 
Pandemi sürecinin ekonomideki olumsuz etkilerine rağmen Ekinci, kendimize güvenmek gerektiğini söyledi. 57 ülkeyi gezdiğini belirten Ekinci Türkiye ile dünya kıyaslamasını şöyle yaptı: “Türk insanının imkanı olursa yapamayacağı hiçbir şey yok. Bu krizi ülke olarak artıya dönüştüreceğimize inanıyorum. Ucuz finansmana ulaşılırsa her şeyi yapıp dünyaya satabiliriz. Dünyanın Türk ürünlerine bakışı şöyle; ‘kalitede Avrupa gibisiniz ama Çin fiyatına satıyorsunuz’ Dünya iş sektörünün bize bakışı pozitif. Bunu fırsata dönüştürürsek başaracağız. Toplumun ve sanayicinin dilinden anlayan bir yönetim var.  Yeni fırsatların kapımızda olduğunu görüyorum.
 
KISKANILAN ABD SINIFTA KALDI
 
Sağlıkta Türkiye bir numara olduğunu pandemi sürecinde bir kez daha gösterdi. İnsanlarımızın hayran oldukları Amerika’da sağlık sisteminin olmadığı görüldü. Bizde tüm sağlık hizmetleri ücretsiz verilirken orada parası olmayana tedavi şansı verilmedi. Amerikalılar ambulans hizmeti için 900  dolar öderken Türkiye, ücretsiz ambulans uçaklarıyla vatandaşlarını taşıdı. Ülkemizi eleştirenler emin olun insan hakları da, demokrasi de hürriyette bizde.”
 
 TİCARETTE DİJİTAL DÖNEM
 
Dünyada e-ticarett hacmi gelişmiş ülkelerde yüzde 25’lerde bizde ise 5’ler seviyesinde olduğunu hatırlatan Kazım Ekinci, grup olarak e-platformda da olduklarını ifade etti. Ekinci şöyle devam etti: “Pandemi sürecinde insanlarımız dışarı çıkamadıkları için internette alışveriş ortamına girdi. Bizde KEMOS grup olarak e-ticaretteki tüm portallarda yerimizi aldık ve ciddi bir ivme yakaladık. Dijitalleşme her geçen gün daha da önem arz ediyor. Tüm firmaların buna önem vermesi gerekir, dünya küçük bir köy  oldu. Artık ürün üretirken sadece iç piyasa için düşünmemek lazım. Ancak bu süreçte görüldü ki kargo firmalarının alt yapıları yoğunluk karşısında yetersiz kaldı. Onların da kendi alt yapılarını güçlendirmeleri gerekir.
  HEDEF DAHA ÇOK ÜRETİM
Hizmet alanlarımızdan biri de pompa sektörü. Türkiye'de doğru akımla çalışan ilk pompanın mucidiyiz. Doğru akımlı pompa, toz bakımlı pompa, sintine pompası, mazot pompası, otomatik kahve makineleri pompaları, dezenfekte pompaları, buzdolabı pompaları üretiyoruz. Önde gelen buzdolabı markalarının pompalarının ana tedarikçisi biziz. Dezenfekte Pompası konusunda Fransa ve İngiltere’ye yakında ihracata başlıyoruz. Güney Amerika kıtası ile de ihracat konusunda temaslarımız devam ediyor.  Sıfır atık kapsamında 50 litreden 3200 litreye kadar metal ve plastik çöp konteyneri üretimini de yapıyoruz. Başakşehir Belediyesi'nin akıllı sistem yeraltı çöp istasyonlarını biz kurduk. Plastik palet üretimi ile de ağaçların kesilmesini önlüyoruz. Grubumuz tarafından Yozgat'ta kurulan modern hayvancılık tesislerinde besi ve et ürünlerini insanlarımızın sağlıklı beslenmeleri için üretiyoruz.
YOZGAT’A VEFA BORCUMUZ VAR
1964’te Yozgat’ta doğdum, 1984’te İstanbul’a geldim. Doğduğumuz yerlere vefa borcumuz var. Bizlerin bilgi ve tecrübelerimizi Yozgat ile paylaşmamız lazım. 2009’da AB Tarım uyum yasaları çerçevesinde hibe desteği verileceği açıklandı. Biz ‘Yozgat sanayiyi kaçırdı tarım ve hayvancılıkta ne yapabiliriz’ diye çalıştığımız zaman tarım ve hayvancılıkta proje yapabilirsek Yozgat gelecek on yıl içinde marka haline gelebilir’ dedik. Her ilçeye 100 baş hayvanlık tesis kazandırmak için çalışmalar yaptık. fikir babası olarak ilk tesisi kurduk böylece bugün kurulan birçok tesise de yol göstermiş örnek olmuş olduk.
STK VE SOSYAL SORUMLULUK
Halen Yozgat Platfomu Başkanlığı, Yozgat Konfederasyonu Başkan Yardımcılığı, İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyeliği görevini yürütüyorum. Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından bir tanesi olan (TÜMSİAD) Tüm Sanayici İşadamları Derneği'nin kurucuları arasındayım. Bu derneğin uzun dönem başkan yardımcılığı görevini yaptım. Bunların yanı sıra Türk Dünyası Dayanışma Derneği’nin de üyesiyim. Cemiyet hayatında olmayı seviyorum insanlara faydalı olmayı seviyorum  birçok STK’da gönüllü olarak görev yapıyorum.”  
 
 
YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇOK ÖNEMLİ

“Yenilenebilir enerjiye yönelmemiz lazım, elektrik üretmek için doğalgaz yakıyoruz. Atalarımız burayı boşa yurt edinmedi. Dört mevsim bir arada yaşanıyor. Güneşi rüzgarı bol yenilenebilir enerjiye mutlaka yönelmemiz lazım. Ülkemizin döviz açığının sebeplerinden biride elektrik üretimi için dışarıya para ödenmesi. Avrupa’da birçok ülke bu enerjiye yöneldi. Bizim de bu konudaki çalışmaları hızlandırmamız gerekir.”