RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 26-05-2020 10:52   Güncelleme : 26-05-2020 12:43

Hedefimiz, “Türk Bayrağı”nı her yerde dalgalandırmak

Aynı zamanda KONSİAD Başkanı olan Evdema’nın sahibi Kemal Çelik, “Nusret’le Evdekal” buluşmalarına katıldı ve hem şirketi hem de dernek hakkında açık yüreklilikle konuştu

Hedefimiz, “Türk Bayrağı”nı  her yerde dalgalandırmak

Yeni Esnaf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nusret Kafasıbüyük’ün, Evdekal sürecinde instagram’dan başlattığı ve her gün önemli bir ismi canlı yayına aldığı “Nusret’le Evdekal” buluşmalarına KONSİAD (Konyalı Sanayici ve İşadamları Derneği) Başkanı Kemal Çelik konuk oldu. Aynı zamanda sektörünün önemli oyuncularından Evdema’nın da Yönetim Kurulu Başkanı olan Çelik, hem şirkette hem de dernekte yaptığı çalışmaları açık yüreklilikle anlattı. 

Türk bayrağını Fransa’da gururla dalgalandırıyoruz

Evdema’nın bu sene 50’nci yılını kutlayacağız… Malum sebepler izin verirse, görkemli bir şekilde kutlama yapacağız. Evdema yıllar önce müşteriye yapı malzemeleri satarak hizmet veriyordu. “Aynı müşteriye daha farklı nasıl hizmet veririz” diye düşünürken Evdema’nın çıkış noktası da bu oldu. Evdema tabiri caiz ise inşaatın kaba işleri bittikten sonra bütün malzemelerini satacak duruma gelmiştir. Yaklaşık 400 çalışanı vardır. Evdema bazı ürünleri tedarik etme de sıkıntılar çekiyordu. Sonra sıkıntı çektiğimiz ürünlerde, üretime başladık. DU&KA kağıt markasını oluşturduk. Şu an duvar kağıdında önde gelen markalar içindeyiz. Mutfak mobilyası üretmeye de başladık. Hem kendi mağazalarımızda satıyoruz, projelerde satıyoruz ve aynı zamanda yurtdışına da satış yapıyoruz. Evdema, Eczacıbaşı’nın da Türkiye’deki en büyük bayisidir.

Fransa’da yeni 3 bin 500 metrekarelik bir mağaza açtık. Türk Bayrağı’nı Fransa’da gururla dalgalandırıyoruz. Fransızlar şaşırıyor, “Türk firması mı” diye soruyorlar. Fransa’da da alt bayilerimiz oluşmaya başladı. Toptancılar, perakendeciler ve proje üretimleri olarak saç ayakları vardır. Hedefimiz Avrupa’ya yayılmak. Birkaç yıl içinde çok güzel işler olacağına inanıyoruz. Çalışmalarımız çok iyi gidiyor. 

 

Katılım ne kadar fazla olursa başarı o kadar çabuk geliyor

KONSAİD’ı 10 yıl önce kurduk. Amacımız İstanbul’daki hamşehrimiz iş insanlarını bir araya getirip sinerji oluşturmaktı. Çok şükür bu da gerçekleşti. Fakat bunun yetmeyeceğini gördük. Şimdi Türkiye genelindeki Konyalıları bir araya getirmeye çalışıyoruz. Konya, Bursa ve Antalya’da şubelerimiz var. Ankara ve İzmir de kurulmak üzere. Avrupa’da çalışmalarımız devam ediyor. Ekim başı gibi Lion’da bizim mağazamızın olduğu yerde bir şube açacağız. Ben şuna inanıyorum katılım ne kadar fazla olursa başarı daha çabuk geliyor. Elimizden geldiği kadarıyla kartopu gibi büyütmeye çalışıyoruz 

Yenikapı’da Konyalılar gününü KONSİAD olarak 5 kez organize ettik. Soğuk hava şartlarına rağmen katılım çok yüksekti. Önümüzdeki yıl pandemi sebebiyle Konyalılar gününü yapabilecek miyiz, bilemiyorum. Ama biz müracaatımızı yaptık. 

KONSİAD içerisinde ciddi işler yapan iş insanlarımız var ve bize gurur veriyor. Daha fazla çabalıyor ve çalışıyoruz.

Gözlerde saklı samimi gülümsemeler oluşuyor

“Konyalı olmak ne demek” derseniz, özellikle şu konuyu yurtdışında gözlemliyorum. Bulgaristan, Yunanistan ve Makedonya gibi ülkelere ziyaretlerimiz oluyor. Konya’dan Karaman’dan buralara ciddi göç vermişiz. Oradan bize “Nereden geliyorsunuz” diye soruyorlar. Biz “İstanbul’dan geliyoruz” diyoruz. Bu kez “Nerelisiniz” diyorlar Konyalıyız deyince gözlerde saklı samimi gülümsemeler oluşuyor. Biz de Konyalıyız diyorlar Konyalılık farklı bir şey. Dünyanın neresine giderseniz Konyalı’ya rastlarsınız. Konya kendi bünyesinden birçok şehir çıkmıştır. Ama Konya yine de Türkiye’nin en büyük şehridir.

 

Konyalılar’dan yanlış adam olmaz

Hemşehrilerimiz ile gurur duyuyoruz. “Konyalılar’dan yanlış adam olmaz. Yanlış adam çıkmaz” diye düşünüyoruz. Bana göre Konyalı olmak çok güzel bir şey farklı bir duygu olduğunu düşünüyorum. Ülkemizin her yeri güzel ve her insanı başka güzeldir. Ama insanın kendi şehri ilçesi köyü bir başka güzel geliyor. Sürekli bir elimiz memleketimizde ve ilçemizdedir. Çok şükür pandemi sürecinde de memleketimize sahip çıktık. İftar yemekleri veremedik ama sefer taslarıyla yemek dağıttık. 

Pandemi sürecinde ihtiyacı olan hemşerilerimize nakdi yardımlar yaptık.

Konyalıların yaklaşık 80 tane derneği var. Hemşerilerimizle bir araya geliyor toplantılar yapıyoruz. Pandemi sürecinden dolayı derneklerle toplantılara ara vermek zorunda kaldık. Hemşehrilerimizle çok güzel çalışma yapıyoruz. Bozkır Vakfı başka amaç için bir yer yapmışlardı. Orayı yaşlı bakım merkezi yaptılar. Bağyurdu Vakfı talebe okutmak ve kurban organizasyonları olarak çok güzel organizasyonlar gerçekleştirmektedirler. Bu sene yaklaşık 100’e yakın kurban kesip dağıttılar. Pandemi sürecinde ihtiyacı olan hemşehrilerimize nakdi yardımlar yaptık.

Benim ihtiyacım olmasa da benim ülkemin çalışmaya ihtiyacı var

Bana çok çalışıyorsun diyorlar. İnsanlar bazı olayları görüyor daha çok çalışmak istiyor. Ben mesela çalışma kapasitemin 10 katı fazla çalışmaya çalışıyorum. Benim ihtiyacım olmasa da benim ülkemin çalışmaya ihtiyacı var. Biz bu ülkeden başka bir yerde yaşayamayız. Onun için çalışmaya devam edeceğiz. Parolamız “Her ne iş yaparsanız yapın, adam gibi yapın”. Dünyanın her yerinde söz sahibi olabilmek ve dünyanın her yerinde Türk bayrağını dalgalandırmak benim için çok önemli. Onun için elimizden geldiği kadar çok çalışacağız. Ülkemize, memleketimizeve çalışanlarımıza katkı yapacağız.

Sokağa çıkma yasaklarından dolayı bana izin kağıdı verdiler. Polis çevirdi bana “sokakta senin ne işin var” dedi. Ben de ona “Kaç çocuğun var” dedim. “İki” dedi, “Sen iki çocuğun için dışarıda çalışıyorsun, benim 400 tane çocuğum var ben nasıl içeride durabilirim” dedim. 

 

Asıl görev bundan sonra bize düşüyor.

Pandemi sürecinde toplantılarımız devam etti, görüşmelerimiz devam etti, ülke olarak Cumhurbaşkanımız ve Sağlık Bakanımız tarafımızdan çok iyi çalışmalar yürütüldü. Türkiye bu konuda dünyanın “Parlayan Yıldızı” oldu. Bu süreç içinde ülkemizin daha kötü olacak diye İtalya’dan arkadaşlar benimle dalga geçmişti Ama şu an bu işi çok güzel yürütüyoruz. Çok güzel bir konumda bitireceğiz inşallah. Bu sürecin önemli aşaması erken ve çok hızlı önlem aldık. Cumhurbaşkanımız ve Sağlık Bakanımız görevlerini çok iyi yaptılar. Asıl görev bundan sonra bize düşüyor. Toplantılarımızda konuşuyoruz pandemi sürecinden sonra neler yapabiliriz diye. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bana göre online satış farklı yere gelecek bu olaydan dolayı da bu dijital satış çok hızlı bir şekilde gelişti. Sizlere çok büyük görevler düşüyor. 

 

Bu işe gerçekten gönül vermek gerekiyor

Bu iş kafaya oturup kafaya takmakla olmuyor.  Bu işe gerçekten gönül vermek gerekiyor. Amerika pandeminin başladığı ilk süreçte farklı konuşuyor, şimdi daha farklı konuşuyor. Demek ki bu iş gönül işi, çalışmakla oluyor Türkiye burada parlayan bir yıldız olarak çıkacak Cumhurbaşkanımız Türkiye pandemiden çok farklı çıkacak dediğinde ben buna çok inanıyordum. 2008 süreci kriz sürecinde de Cumhurbaşkanımız farklı çıkacak demişti herkes dalga geçmişti. Dediği de olmuştu. İnşallah bir süreçten de daha farklı çıkacağız.

Elazığ depreminde; İçişleri Bakanı, Çevre Bakanı ve Sağlık Bakanı gittiler. Orada hazır bulundular. Olaylara anında müdahale ettiler. Dünyada bu hiçbir yerde görülmemiştir. İşi çok sıkı tutuyorlar. İşin başında bulunan hükümetimiz de Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımızdan çok memnunuz. 

Konyalı bakanlarımızla, bürokratlarımızla gurur duyuyoruz

Çevre Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Konyalı olması hasebiyle ayrı bir gurur kaynağımızdır. Onlarla daha önceden dostluklarımız ve görüşmelerimiz var Hala sürüyor. Çok güzel çalışıyorlar. Onlardan Allah razı olsun. Bir de şu an İstanbul Valisi Ali Yerlikaya var Konyalı olarak onlarda gurur duyuyoruz. Çok güzel işler yapıyor. Sanayi Bakan Yardımcımız Hasan Büyükdede gizli kahramanlardandır. O da çok güzel çalışmalar yapıyor. Halen bizim İstişare Kurulu’ndadır. Onunla da gurur duyuyoruz. 

Bu süreçte Cumhurbaşkanımız ve Sağlık Bakanımız evde kalmaya çok önem veriyorlar. Ramazan Bayramı’nı da bu şekilde geçirelim. Bize bir hatırası ve bir anısı kalacaktır. Bu iş önemli dört beş gün birbirimizi görmeyelim. İnşallah güzel günlerde görüşürüz.

Tüm hemşehrilerimin, ülkemin insanlarının Ramazan Bayramı’nı kutluyorum. İnşallah sağlıklı güzel günlerde nice bayramlar kutlarız.