RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 18-05-2020 18:24   Güncelleme : 18-05-2020 18:24

Mehmet Yıldırım: Baklava el sanatıdır

Tam 45 yıldır baklava üretiminin içinde olan Mehmet Yıldırım iyi bir baklava yapmanın sırrını açıkladı: Hammaddesi kaliteli olmalı ve maharetli, el becerisi çok güçlü, işini çok seven bir ustanın elinden çıkmalı

Mehmet Yıldırım: Baklava el sanatıdır

 “Nusret’le Evdekal” birbirinden değerli konukları ağırlamaya devam ediyor. Yeni Esnaf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nusret Kafasıbüyük’ün, instagram’dan başlattığı programın son konuğu Baklava Ustası Mehmet Yıldırım oldu. Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Üyeliği görevini de sürdüren Yıldırım, Osmanlı’da saray tatlısı diye baklavanın ilk çıkış şeklini, zamanını ve iyi bir baklanın nasıl olacağı hakkında açıklamalarda bulundu. İşte Mehmet Yıldırım’ın ağzından baklava hakkında merak edilenler:

İyi bir baklava nasıl olur?

Baklava el sanatıdır. İyi baklava, çok kaliteli hammaddeden yapılmalıdır. Ama sadece hammaddenin çok iyi olması yeterli değil. Aynı zamanda maharetli, el becerisi çok iyi olan ve işini seven usta olmalıdır baklava yapmak için. Sert buğday unu olması; susuz yerde yetişen buğday olması gerekir. Bu da Konya ve Şanlıurfa ovalarında olur. Yağı ise Şanlıurfa ovalarından koyun yağı olacak. Gaziantep ovalarından yetişen çimen yeşili olacak, ham yemyeşil boz içi fıstık olacak.

Baklava nasıl yenir?

İyi bir baklava elle yenir. Ters çevrilir ve düzenli şekilde ısırırsınız. Yağın ve fıstığın beraber oluşturduğu koku burnunuza gelir ve damağınızdan ağzınıza lezzetin yayıldığını hissedersiniz. 

Baklavaya ait kaynak eser oluşturduk  

İstanbul Ticaret Odası’nda baklava ile ilgili kitap hazırladık. Osmanlı’dan günümüze kadar baklava ile ilgili bir kaynak yoktu. Dört akademisyen profesörle Osmanlı arşivleri araştırarak gelecek yüzyıllar boyunca müracaat edilecek baklavaya ait kaynak eser oluşturduk. 

Baklavanın şekeri zararlı mıdır?

Baklava kilo aldırıyor mu? diye soruyorlar. Her şeyin; azı yarar, ortası karar, fazlası zarardır. Bu tükettiğimiz bütün yiyecekler için geçerlidir. Bir bilgi kirliliği var. Şeker zehir diyorlar. Şeker zararlı olsa Gaziantep’te bir cadde üzerinde 10-15 dükkan var. Merkezi olan Gaziantep’te şeker üzerine bir hastalık tespit edilirdi. Elimizde şeker yemeyen sağlıklı ve şeker yiyen sağlıksız diye resmi bir araştırma da yok.11 yaşından beri bu mesleği yapıyorum. Kalite kontrol için her gün 3-4 dilim yiyorum zararlı ise şimdiye kadar ölmem lazımdı. Baklavayı en çok sevenler baklavacılardır. Şimdiye kadar baklavacıların yaşamaması lazımdı. Baklava kilo yapar diye bir bilgi kirliliği var. Her şeyin fazlası kilo yapar. Ne yesem yarıyor diyenler kararında olmalı ve yenilen her şey doğal olduktan sonra zarar olmaz. Ben şimdiye kadar diyetisyene gidip kilo verip sağlığıma kavuştum diyen insana çok az rastladım. Kilolu arkadaşlara söylüyorum hiç diyetisyene gitmeden, bazı şeylerden kısarsanız hamurlu yiyecekleri az yerseniz zaten kilo vereceksiniz. 

Baklava pahalı bir yiyecek mi?

İnsanlarımız baklavada indirim istiyor. İyi bir baklavada maalesef indirim yapılamıyor. Fıstık fiyatları koronavirüsü nedeniyle düştü ise de eski fiyatlara gelmedi. Sadece fıstık fiyatı ve tereyağ maliyeti 45 liradır. İyi baklavanın çıkması için un olarak en kaliteli unu kullanıyorum. Un da çok pahalı oluyor. Biz makine kullanmıyoruz, kaliteli çalışanlarımızla üretim yapıyoruz. Baklava bir el sanatı gerçekten yapılması zor bir meslektir. İyi bir baklava tüketimi insana çok büyük keyif verir. Ben burada Gaziantep’ten gelen ve “Ustaların ustası” olarak bilinen Ahmet Usta ile çalışıyorum. Gaziantep’te yetişen ustaların yüzde 50’sini Ahmet Usta yetiştirmiştir. Bütün bunlar kaliteli baklavanın vazgeçilmezi. Haliyle bu maliyet fiyatları da etkiliyor. İyi bir baklava maalesef ucuz olmuyor. Ancak Twitter ve instagram hesplarımızdan çekilişlerimiz oluyor. Takip eden müşterilerimiz baklava kazanabiliyor.

İstanbul’da Avrupa kıtasında siparişler götürebiliyoruz. Anadolu’ya çok özel siparişleri götürebiliyoruz. 

Türkiye olarak baklavada dünyada bir numarayız. Baklava saray tatlısı olarak bilinir. Bunun nedeni şu: Baklava göçebe Türkmenler zamanında ortaya çıkmıştır. Saç üzerinde yufka yapan millet sadece Türklerdir. O zaman; yufkanın arasına ceviz, badem ve fındık gibi bazı kuruyemişler koymuşlar. Üzüm pekmezi ya da bal ile tatlandırılarak yemeye başlamışlar. Daha sonra o yufkayı çok ince açmaya başlamışlar, kat kat yapmışlar ve geliştirmişler. Ve baklava doğmuş.  O zaman baklavacılık, yapılması zor olan bir meslek olduğu için ilk önce saraylarda başlanmış baklava yapmaya. Saraylar aşçı işe alırken, baklava yapabilme şartı aranmış. İşte bu yüzden baklava saray tatlısı olarak bilinir. Osmanlı üç kıtaya hükmediyordu. Fethettiği yerlere valileri gönderirken valiler yanında aşçıları da hizmetlerinde götürürlerdi. Baklava böylece tüm dünyaya yayıldı.

“Ramazan geldi hoş geldi, baklava tepsisi boş geldi’’

Baklava Suriye’den geldi derler. Suriye'den Antep'e geldiği de doğrudur.  Suriye’ye de Osmanlı İmparatorluğu zamanında gitmiştir. Yunanistan’a da Osmanlı İmparatorluğu zamanında gitmiştir 

Böylelikle Osmanlı İmparatorluğu dağıldıktan sonra elimizde Anadolu Yarımadası kaldı. Kurtuluş savaşımız da uzun sürdü. Uzun süren savaşlarda bazı meslekler ölür. Ustaları da savaşlarda şehit oldular. Bu meslek de Türkiye’de o zaman unutulmuştu. Ustaları da yok olmuş, hatta bir tekerleme çıkmıştır: “Ramazan geldi hoş geldi baklava tepsisi boş geldi.” Millet baklavasız kalınca bu tekerleme ortaya çıkmış.

Ülkemize baklava ikinci kez Suriye'den gelmiştir

Tarih kitapları şu şekilde yazar: Güllüoğlu Ailesi’nden birisi hac yolculuğu sırasında Suriye’de Halep’ten veya Şam’dan geçerken, bir bakmış dükkanda baklava yapılıyor. Merakından içeri girmiş ve “Burada kalsam baklava yapmayı öğretir misiniz?” diye sormuş. Çırak olarak 6-7 ay kalmış ve öğrenmiş. Sonra Gaziantep’e dönmüş ve öğrendiği baklavayı yapmaya başlamış. Çocukların eline ilk önce tepsi vermiş ve dilim dilim baklavaları pazarda sattırmış. Sonra da dükkanda satılmaya başlanmış. Gaziantep’ten Türkiye’ye ve bütün dünyaya yayılmış. 

Ülkemize baklava ikinci kez Suriye’den gelmiştir. Ama oraya da Osmanlı İmparatorluğu’ndan gitmiştir. 

Yunanistan da baklava güzel olsa, neden buradan alsınlar

Yunanistan’a baklava nereden gitti. Osmanlı İmparatorluğu zamanında gitti. Yunanistan’da baklava ustası yoktur. Yunanistan’da baklavayı hazır yufka ile yaparlar. İçine fındık fıstık koyuyorlar, krema döküyorlar pişiriyorlar. Üzerine krema, çikolata döküyorlar. Biz burada bu yapılana baklava demeyiz. Yunanistan da baklava güzel olsa, neden buradan alsınlar? 

Asrın buluşu ‘’Mor Baklava’’

Bir de şeker hastalarının tüketebileceği “mor baklava” yaptık. Mor baklava rengini meyve ve sebzelerden elde ediyor. Siyah dut, mor havuç böğürtlen lahana ve yaban mersini gibi ürünlerden yapılıyor. İstanbul Üniversitesi Bilim Araştırma Merkezi’nde geliştirilmiştir.  Diyabet hastalarında şekeri yükseltilmediği bilimsel olarak tespit edilmiştir. Bu maddeyi baklava hamuruna katarak yapıyoruz. Diyabet hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir üründür. Tamamen doğal hiçbir kimyasal madde katkısı yoktur. Bu ürünün mükemmel bir buluş, hatta asrın buluşu diyebiliriz. Profesör Doktor İhsan Kara tarafından geliştirilmiştir. Şekeri olan arkadaşlarımızda denedik yükseltmediğini gördük. Şekeri yüksek olan arkadaşlarda şekeri düşürdüğünü gördük. Şekeri dengeleyiciyi özelliğini de tespit ettik.

İmkanı olanlar kiracılarından kira almasınlar

Son olarak şu konudan bahsetmek istiyorum. Bu konuyu İstanbul Ticaret Odası’ndaki meclis toplantısında da dile getirdim. Pandemi sürecinde esnafımız sıkıntılı durumdadır. Satışlar oldukça düştü. Devletimiz bazı destekler açıkladı. Devletimize ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait mülklerden kiralar alınmayacağı açıklanmıştır. Fakat şahsa ait mülklerde bu söz konusu değil, buradan sesleniyorum. Birbirimize destek olmamız lazım. İmkanı olanlar kiracılarından kira almasınlar. İmkanları dahilinde indirim yapsınlar kiracıya destek versinler taşın altına ellerini soksunlar. Ayın 10 günü kapalı veya tamamen kapalı olanlar var.