RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 11-05-2020 14:47   Güncelleme : 11-05-2020 14:56

Halit Bakal ; ‘’Sağlığınız Bizim İçin Önemli’’

Yeni tip koronavirüse karşı kişisel izolasyonun önemi giderek artarken CK Enerji Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal da elektrik tüketicilerine ‘Sağlığınız bizim için önemli’ diye seslenerek elektrik abonelik işlemlerinin www.ckbogazici.com.tr web sitesi, CKBoğaziçi mobil uygulaması ve e-devlet üzerinden birkaç dakika içinde yapılabileceğini hatırlattı

Halit Bakal ; ‘’Sağlığınız Bizim İçin  Önemli’’

Yeni tip koronavirüse karşı kişisel izolasyonun önemi giderek artarken CK Enerji Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal da elektrik tüketicilerine  ‘Sağlığınız bizim için önemli’ diye seslenerek elektrik abonelik işlemlerinin www.ckbogazici.com.tr web sitesi, CKBoğaziçi mobil uygulaması ve e-devlet üzerinden birkaç dakika içinde yapılabileceğini hatırlattı.

 

 Yeni Esnaf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nusret Kafasıbüyük’ün, Evdekal sürecinde instagram’dan başlattığı ve her gün önemli bir ismi canlı yayına aldığı “Nusret’le Evdekal” buluşmalarının konuklarından birisi de Sektörün duayen ismi Ck Enerji  Boğaziçi Elektrik Genel Müdür Halit Bakal ile koronavirüs salgını nedeniyle aldıkları aksiyonları, müşteri memnuniyetine yönelik bugüne kadar atılan adımları, değişen tüketici davranışlarını ve merak edilen pek çok konuyu konuştuk:

 

-CK Enerji Boğaziçi Elektrik olarak bugün toplam kaç müşteriye ulaşmış durumdasınız? Bize kendinizden söz eder misiniz?

İstanbul’un Avrupa Yakası'nda Türkiye genelinin yüzde 10’una denk gelen yaklaşık 4,5 milyon müşterimize ‘görevli tedarik şirketi’ sıfatıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından onaylanan perakende satış tarifeleri üzerinden hizmet veriyoruz. Ayrıca bölge sınırlaması olmaksızın serbest tüketici niteliğine sahip tüketicilerle ikili anlaşma yaparak indirimli tarife ve fayda kampanyalarımızla elektrik enerjisi satışı da yapıyoruz. Eski dönem fatura tahsilat noktalarını kurumsal dönüşümle birlikte Müşteri İşlem Merkezleri’ne dönüştürmenin yanı sıra bu dönüşümün başladığı 2015 yılının Mart ayından itibaren her üç günde bir işlem merkezi açılışına imza atarak sektörümüzden bağımsız olarak ‘kapsama alanı en hızlı büyüyen perakende firmaları’ arasına girdik. 300'e yakın MİM noktamız ile Türkiye’nin en yaygın enerji perakende kanalına sahibiz.

 

-Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını iş yapış şeklinizi nasıl etkiledi? Bu anlamda attığınız adımlar neler?

Türkiye’yi de etkisi altına alan yeni tip koronavirüse karşı Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın talimatlarını titizlikle takip ediyoruz.  Çalışanlarımız ve müşterilerimizin güvenliği için peş peşe gerekli tedbirleri devreye aldık. İlk etapta kronik rahatsızlığı olan ve 65 yaş üstü çalışanlarımıza izin verdik. Evden çalışmaya uygun çalışanlarımız için de uzaktan çalışma modelini uygulamaya koyduk. Müşteri Hizmet merkezlerimizde çalışma saatlerini 12.00-17.00 olarak düzenledik. Ayrıca çalışanlarımız ve müşterilerimizin sağlığı için genel müdürlük, tüm şirket binaları ve müşteri hizmet merkezlerinde düzenli olarak dezenfektasyon çalışmaları yapıyoruz. Tüm bunlara karşın vatandaşların bu dönemde evlerinde kendilerini izole etmesi büyük önem taşıyor. Müşterilerimiz yeni abonelik başvuruları için dışarıya çıkarak Müşteri Hizmet Merkezlerimize gelmeye devam ediyor. Oysa bu işlemin tamamını evlerinden birkaç dakika gibi kısa bir sürede yapmaları mümkün.  CK Enerji Boğaziçi Elektrik, perakende elektrik sektöründe online aboneliği ilk başlatan şirket unvanına sahip. Müşterilerimizin daha hızlı işlem yapabilmesi için internet sitemizde ‘Tıkla Abone Ol’ sayfamız bulunuyor. Ayrıca müşterilerimizin sözleşme bilgilerinin yanı sıra güncel borç, tahsilât bilgilerine ulaşmaları ve hesap hareketlerini görmeleri de mümkün. Elektrik müşterileri bu uygulama sayesinde aboneliği üzerine alabilirken abone bilgileri eksik ya da eski olanlar da bilgilerini güncelleyebiliyor. Yine CKBoğaziçi mobil uygulamamız ve e-Devlet üzerinden de abonelik, abonelik iptali ve borç sorgulama hizmetlerini çok daha kolay, daha hızlı ve güvenli bir şekilde sunuyoruz. Biz de müşterilerimize ‘evde kal işlemlerini evden yap’ diye seslenmek istiyoruz.

-Müşterilerinizin elektrik tüketiminde bir azalma veya artış oldu mu?

·       Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş (BEDAŞ), İstanbul Avrupa Yakası’nda elektrik tüketimindeki değişime yönelik örneklem üzerinden özel bir çalışma yapmıştı. Buna göre yeni tip koronavirüsün görüldüğü Mart’ın ikinci yarısından itibaren yani 16 Mart-14 Nisan 2020 döneminde, 15 Şubat-15 Mart 2020 dönemine göre meskenlerde elektrik tüketimindeki artışın, ortalama yüzde 15’leri bulduğunu açıklamıştı.

·       İstanbul’un Avrupa Yakası’nın görevli tedarik şirketi olarak Mart ayında meskenlerde elektrik tüketimini analiz ettiğimizde, BEDAŞ’ın meskende elektrik tüketiminin %15 arttığını açıkladığı araştırma ile paralel sonuçlara ulaşıyoruz. Kovid-19 pandemisine karşı korunmada evde kalma ve izolasyon büyük bir önem taşıyor. Sanayi ve ticarethanelerde elektrik tüketiminde düşüşün yaşandığı bu dönemde evden çalışma ve öğrencilerin evde uzaktan eğitim almalarının da etkisi ile mesken abonelerinin elektrik tüketiminde artış söz konusu. Bu artışta elektrikli ev aletlerinin çok daha fazla kullanılmasının etkisi büyük.

 

- Müşterilerinize hangi kanallar aracılığı ile hizmet veriyorsunuz?

13 Müşteri Hizmet Merkezi (MÜHİM), 300’e yakın Müşteri İşlem Merkezi (MİM) ile elektrik tüketicilerinin; abonelik işlemleri, güvenli fatura ödeme, avantajlı tarife ve özel kampanyalara geçiş gibi taleplerine yanıt veriyoruz. Doğalgaz, su, telekom gibi faturaların da ödendiği bu merkezlerde müşterilerimiz abonelik başvurularını gerçekleştirebilirken güvenli olarak fatura ödemelerini yapıyor, avantajlı tarife ve kampanyalardan yararlanabiliyor. Bu noktalarda fatura ödemenin yanı sıra para transferi ve benzeri diğer işlemler tek çatı altında toplanıyor. Ayrıca online kanallardan da (e-Devlet, web sitesi, mobil uygulamalar) her türlü hizmeti almaları mümkün.

 

-Müşterilerinize ulusal tarifenin dışında daha düşük fiyatla indirimli elektrik satıyormusunuz?

Evet, biz CK Enerji Boğaziçi Elektrik olarak ulusal tarifeden elektrik alan müşterilerimizin dışında serbest tüketici hakkı olan tüm tüketicilere; son kaynak tedarik tarifesinden ve ulusal elektrik tarifesinden indirim yaparak elektrik satıyoruz. Bu kapsamda 81 ilimizden müşterimiz bulunuyor. İleriye dönük elektrik fiyatlarına gelebilecek zamlardan etkilenilmemesi için sabit fiyatla da elektrik satışı yapıyoruz.

 

 

- Elektrik tedarik hizmeti yanında müşterilerinize sağladığınız faydalar var mı?

Müşterilerimize avantajlarla dolu ‘CKPLUS Fırsatlar Dünyası’nın kapılarını açıyoruz. Konaklama hizmetinden teknolojiye, eğitimden elektroniğe birçok marka ile işbirliğimiz mevcut. Fırsatlar Dünyası’ndaki marka sayısını her geçen gün artırıyoruz. Müşterilerimiz kampanyalardan ‘koşulsuz, ücretsiz ve taahhütsüz’ olarak yararlanabiliyor.

 

-Müşteri memnuniyetinin önemi artık çok büyük. CK Enerji Boğaziçi Elektrik’in bu alanda neler yaptığını bize anlatır mısınız?

Şirket olarak hedefimiz müşteri memnuniyetini en yüksek seviyeye çıkarmak. Bu anlamda da çok sayıda uygulama ve projeyi hayata geçirdik. Örneğin 2018 yılında devreye aldığımız ‘Sesiniz Enerjimiz’ uygulamasıyla hizmet noktalarında işlem yapan müşterilerin deneyimlerini ölçüyoruz. MÜHİM’lerde masalara yerleştirdiğimiz ‘tablet’ler ile hizmet alan müşterilerin “işlem kolaylığı”, “müşteri memnuniyeti”, “çalışan yaklaşımı” gibi ana hizmet konularını değerlendirmesini sağlıyoruz. Olumsuz değerlendirme yapan müşterilerle görüşerek memnuniyetsizlik nedenlerini detaylı analiz ediyoruz. Ayrıca sadece genel memnuniyet ölçümleri ile yetinmeyerek hem kanal hem de müşteri süreçlerinde detaylı anketler için de özel bir ekip kurduk. Müşterilerimizle düzenli olarak detaylı telefon anketleri gerçekleştiriyoruz.

 

-Elektrik çok uzun zamandır hayatımızda olmasına karşın özel sektör, tüketici gibi kavramlar hayatımıza yeni girdi. Tüketicisi size, CK Enerji’ye, ne ifade ediyor?

Artık abone kelimesi yerine biz müşterilerimiz demeyi tercih ediyoruz. Müşterilerimizin memnuniyeti için kendimizi devamlı geliştiriyoruz. Müşterilerimizin hakları konusunda bilinçlenmesi ve elektrik tüketimi konusunda farkındalığının da artması, önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bu kapsamda önce www.ckbogazici.com.tr web sitemizde tüketim hesaplama butonu uygulamasını hayata geçirdik. Bu uygulamadaki hedefimiz hangi ev aletinin ne kadar elektrik tükettiği konusunda tüketiciyi bilinçlendirmekti. Bu butona basarak en çok kullandığınız ev aletlerini seçiyorsunuz ve bu elektrikli gereçlerin, ayda ve yılda kaç TL’lik elektrik harcadığını görebiliyorsunuz. Ardından bu uygulamayı bir adım daha öteye götürdük ve ‘Elektrikli ev aletlerini doğru kullanarak ne kadar tasarruf sağlanabilir?” bunun üzerine özel bir çalışma yaptık. Buzdolabı, fırın, klima gibi elektrikli ev aletlerini doğru kullanarak elektrik faturasını yüzde 30 düşürmenin mümkün olduğunu gösterdik. Yine elektrik faturasındaki tüm kalemleri tek tek anlatan ‘şeffaf fatura’ uygulamasını başlattık. Böylece tüketiciler faturalarında hangi kalem için ne kadar ücret ödediklerini net olarak görmeye başladılar. Bünyemizde oluşturduğumuz ‘enerji uzmanlarımız’  ile kurumlara elektrikte tasarruf yöntemleriyle ilgili destek olmak üzere projeler geliştirdik. Tasarruf, verimlilik, enerji sektöründeki ayrışma, mağduriyet yaşamamak için korsan bayi, usulsüz abonelik gibi kavramların tüketici tarafından doğru anlaşılması için tüm bu çalışmalarımızı ‘Enerji Okuryazarlığı’ çatısı altında toplamaya karar verdik.

 

- Enerjiyi verimli kullanmanın enerji sektörüne yapılan en büyük yatırım olduğu ortada. Siz de tüketicilerin bu anlamda bilinçlenmesi için projeler yürütüyorsunuz. Enerji Okuryazarlığı ile ilgili ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Sizin de bildiğiniz gibi Türkiye’nin enerji anlamında kaynakları kıt. Bu nedenle enerjimizi verimli kullanmak, tasarruf etmek büyük önem taşıyor. Biz Enerji Okuryazarlığı ile toplumun her kesimine ulaşmaya hedefliyoruz. Enerji, bugünümüzü ve geleceğimizi belirliyor. Ama tabii ki geleceğimiz dediğimizde ilk sırada çocuklarımız geliyor. Enerji Okuryazarlığı çerçevesinde 24 Eylül 2019’da İstanbul Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve CK Enerji Boğaziçi Elektrik olarak bir protokole imza attık. 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı’nda İstanbul Avrupa Yakası’ndaki tüm ilkokul ve ortaokul öğretmenlerine yönelik eğiticinin eğitimlerini tamamladık ve 2500 öğretmene eğitim verdik. Çocuklarda enerji okuryazarlığı kavramını oluşturabilmek adına uzmanlarımız önce ilk ve ortaokul öğretmenlerine destek verdi. ‘Enerjiyi verimli ve güvenli kullanma,  tasarruf alışkanlığı ile elektriğin tarihçesi, dünyadaki gelişimi’ gibi konuların işlendiği Enerji Okuryazarlığı eğitimlerinde CK Enerji Boğaziçi Elektrik’in uzmanlar eşliğinde hazırladığı görsel ve işitsel hafızaya yönelik olarak bir boyama kitabı ve animasyon filmi de kullanıldı.

 

USULSÜZ KULLANIM MAĞDURİYETLERE YOL AÇIYOR

-Elektrikte zaman zaman gündeme gelen ‘usulsüz kullanım’ konusu da var. Usulsüz kullanım nedir ve ne tür mağduriyetlere yol açıyor?

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre; kendi adına elektrik aboneliği bulunmayan; ev sahibi veya eski kullanıcı adına çıkan faturayı ödeyerek elektrik tüketenler usulsüz kullanım kapsamına giriyor diyebiliriz. Vefat eden tüketicilerin varislerinin vefat eden yakınları adına kayıtlı abonelikleri devam ettirmesi de yine usulsüz kullanım demek.  Düzenlemelere göre usulsüz kullanım yapan müşteri tespit edildiğine ilk olarak kendisine aboneliği üzerine alması yönünde uyarı yapılıyor. Tüketiciye yükümlülüklerini yerine getirmesi için  15 gün süre verildiğini belirten bildirim bırakılıyor. Belirtilen süre içerisinde yükümlülüklerini yerine getirmezse ne yazık ki enerjisinin kesilmesi söz konusu olabiliyor ve aboneliği üzerine alana kadar enerji verilmemesi gerekiyor.

Abonelik kimin üzerinde ise borcun sahibi o görünüyor, gerçek mağdur da o oluyor. Örneğin evini kiraya verdiği halde elektrik aboneliğini kiracının üzerine devretmeyen ev sahibi kiracının fatura ödememesi halinde ‘elektrik borcundan sorumlu’ oluyor. Yine bir evden taşınırken aboneliğini sonlandırmayan tüketici de eğer o konuta yeni taşınan kişi faturayı ödemezse kullanmadığı bir elektrik borcunu ödemek zorunda kalabiliyor.

Tüm bunları yaşamamak için tüketici, meskenden bir başka meskene veya bir ticarethaneden başka bir ticarethaneye taşınıyorsa kesinlikle aboneliğini sonlandırmalı. Eğer abonelik sonlandırılmazsa ve başka bir tüketici o noktaya taşınırsa, doğal olarak yetkili şirket bu durumu bilmiyor ve sistemde kayıtlı olan eski tüketici adına fatura göndermeye devam ediyor. Yeni tüketici, eski tüketici adına gelen faturaları ödemediği takdirde oradan taşınan eski tüketici mağdur oluyor. Amacımız bilinçlendirerek bu mağduriyetin önüne geçmek.

-Bu tür mağduriyetler yaşanıyorsa tüketiciler neden aboneliği üzerine almıyor, işlemler çok mu uzun sürüyor?

Elektrik aboneliğinde borçla ilgili yanlış bir algı mevcut.  Birçok ev sahibi, kiracı evi boşalttığında sürpriz bir borçla karşı karşıya kalmamak adına elektrik aboneliğini devretmiyor. Ama asıl riskli olan durum bu. Aboneliği üzerine almayan kiracı evi boşalttığında elektrik borcu abonelik kimin üzerinde ise ona ait görünüyor. Aboneliği kiracıya vermeyen bir ev sahibi, kiracısı evi boşaltıp gittiğinde eğer elektrik borcu varsa o bedeli ödemek zorunda kalıyor. Oysa elektrik aboneliğini üzerine almak oldukça kolay. Kimlik veya vergi numarası ile kolaylıkla abonelik işlemi başlatılabiliyor. Yine Online İşlem Merkezi, e-Devlet, mobil uygulama, Müşteri Hizmet Merkezleri (MÜHİM) üzerinden abonelik başvuruları yapılabiliyor. Özellikle Online İşlem Merkezi ve e-Devlet üzerinden sıra beklemeden, zaman kaybetmeden 2 dakikada abonelik işlemini tamamlamak mümkün.

Çok bilinmeyen bir başka konu da şu; Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin tüketicilere tanıdığı haklardan yararlanmak için de elektrik aboneliğinin kişilerin üzerinde olması gerekiyor. Yönetmeliğe göre gerilim dalgalanmaları nedeniyle zarar gören elektronik eşyalarla ilgili tüketicinin tazminat hakkı bulunuyor. Ancak aboneliği üzerinde olmayan tüketici ne yazık ki bundan faydalanamıyor. Yine fatura itirazı, sayaç arızası bildirimi gibi durumlarda da bilgilerini güncelleyen tüketiciye daha hızlı hizmet vermek mümkün oluyor.

KORSAN ÖDEME NOKTALARI

Zaman zaman ‘korsan’ ödeme noktaları ile ilgili de haberler duyuyoruz. Tüketici ödeme yaptığı noktalarda nelere dikkat etmeli, kendini nasıl korumaya almalı?

CK Enerji Boğaziçi Elektrik tarafından verilmiş yetki belgesi olmadan, mevzuata aykırı olarak yetkili şirketlerin marka, isim ve logosunu dahi kullanarak fatura tahsilatı yapan noktalar korsan olarak nitelendiriliyor. Vatandaşların öncelikle ödeme yaptıkları yerin CK Enerji Boğaziçi Elektrik tarafından verilmiş yetki belgesi olup olmadığını kontrol etmesi en doğrusu. Bazen adımız veya logomuzun izinsiz kullanımı da söz konusu oluyor. Bu nedenle tüketici şüpheye düşerse ödeme noktasının yetki belgelerini görmek isteyebilir. Ödeme yaptığı noktanın yetkili olup olmadığını web sitemizden kontrol edebilir ya da çağrı merkezimizden konu ile ilgili bilgi alabilir. Elektrik faturası öderken yetkili ödeme noktaları fatura tutarı dışında hiçbir bedel almazken korsan olarak ifade edilenler işlem bedeli adı altında 2-3 TL gibi rakamlar istiyor. Bu da korsanı ayırmak için önemli bir detay.