GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-06-2022 13:23   Güncelleme : 12-06-2022 15:39

MİTOLOJİDEN GÜNÜMÜZE BİR KAFKASYA HİKAYESİ

Bir Kafkasya hikayesi başlangıç oyunu sergilendi

MİTOLOJİDEN GÜNÜMÜZE  BİR KAFKASYA HİKAYESİ

 

Nartlardan ve destanlardan yola çıkarak hazırlanan; Çerkes mitolojik kahramanlarının anlatıldığı ‘Bir Kafkasya Hikayesi Başlangıç’ oyunu İstanbul’da sahnelendi. 

Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği (ESKAFDER), tarafından sahnelenen ‘Bir Kafkasya Hikayesi Başlangıcı’ adlı dans gösterisi Cemal Reşit Rey Konser Salonunda sanatseverlerle buluştu. Çerkes Kültür Evinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve Çerkes mitolojisini, kültürünü, dilini sahneye taşıyan gösteri izleyenlerden tam not aldı. Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği Şıble Halk Dansları Topluluğu, Çerkez mitolojisini dansla sanatseverlere aktardı. ‘Bir Kafkasya Hikayesi Başlangıç’ dans tiyatrosunun Eskişehir’den sonra ikinci gösterisine İstanbullu sanatseverler büyük ilgi gösterdi. Koreografilerinden kıyafetlerine, müzikallerden sahne tasarımına kadar izleyiciden tam not alan gösteriyi hazırlayanlardan İlkay Birgül ve Tolga Taymaz, oyun sonrası Yeni Esnaf Gazetesi’ne konuştu. 
UZUN ZAMANDIR HAYALİMİZDİ
Uçak Fabrikasında Teknisyen olarak görev yapan ancak iş dışı kalan zamanının büyük bölümünü Dans Topluluğunda geçiren İlkay Birgül, oyunun çıkış hikayesini şöyle anlattı: “Esasında bu bizim uzun zamandır hayalimizdi. Geçmişten bu yana nartlarımız, mitolojik dönemden bu zamana hikayelerimizi anlatmak istiyorduk. 2018’de ilk Kafkasya hikayesi yaptığımızda sürgün ve diyaspora danslarını sergiledik. Oradan başlayarak hayalimizi gerçekleştirmek için yola çıktık. ‘Bir Kafkasya Hikayesi Başlangıç, Çerkez mitolojisini anlatıyor ama bunun yanında bizim kendi hayalimizi de yansıtıyor.” Ekipte beş yıldır çalıştıkları arkadaşların olduğunu ancak daha çok üniversite için Eskişehir’e gelen ve dernek vasıtasıyla dans topluluğunun içinde yer alan öğrencilerin bulunduğunu ifade eden İlkay Birgül, oyun sonrası seyircinin geri bildiriminden dolayı da çok mutlu olduklarını söyledi. 
YENİ HİKAYELERİN BAŞLANGICI
Harita mühendisi olan ve daha önce Anadolu Ateşi Dans Topluluğunda yer alan Tolga Taymaz ise oyunda; ateşin çalınmasından, Sosruko’nun doğumuna Kafkasya’nın mitolojik kahramanlarını küçük küçük anlatmak istediklerini dile getirdi. ‘Bir Kafkasya Hikayesi Başlangıç’ın bundan sonra sahneleyecekleri oyunların başlangıcı olacağını ifade eden Taymaz, “İzleyenlerde merak uyandırmak, onlarda araştırma hevesi oluşmasını sağlamak, mitolojik kahramanlardan ipuçları vermek istedik” diye konuştu. Oyunun Eskişehir’den sonra ikinci kez İstanbul’da sahnelediklerini kaydeden Taymaz, “Bursa ve Düzce’de de Çerkes kültürünü merak edenler için Bir Kafkasya Hikayesi Başlangıç’ı onlarla da buluşturacağız” dedi.