İkitelli OSB
Giriş Tarihi : 03-06-2022 16:17   Güncelleme : 03-06-2022 16:17

RECEP ÖZER, İŞİ ÇÖZDÜ

MUTSAN Yönetim Kurulu Başkanı Recep Özer: “Amacımız; başta liyakat, sonra emanet bilinciyle hareket ederek kooperatifin tüm sorunlarını çözmek. Bu manada bayrağı teslim ettiğimizde hoş bir seda bırakmak amacımız. İnşallah rabbim bunu bize nasip eyler.”

RECEP ÖZER, İŞİ ÇÖZDÜ

 

MUTSAN Yönetim Kurulu Başkanı Recep Özer: “Amacımız; başta liyakat, sonra emanet bilinciyle hareket ederek kooperatifin tüm sorunlarını çözmek. Bu manada bayrağı teslim ettiğimizde hoş bir seda bırakmak amacımız. İnşallah rabbim bunu bize nasip eyler.”

 

İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Mutfakçılar Sanayi Sitesi Kooperatifi 2021 genel kurulunu ESKOOP’ta bulunan Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirdi. Kooperatif üyelerin yoğun ilgi gösterdiği genel kurulda yeterli çoğunluğun oluşması neticesinde genel kurul başladı.

Divan heyetine İSKOBİR Temsilcisi İSDÖK Yönetim Kurulu başkanı Aziz İyiokur ve Yardımcılığına Ahmet Hamdi Kulaç seçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile genel kurul başladı.  Divan başkanı Aziz İyiokur, İDDMİB’de yeni seçilen Çetin Tecdelioğlu’nun; ‘selamını ve Mutfakçılar Sanayi Sitesi esnafının destekleri için teşekkürünü’ iletti.

Genel kurulların, kooperatiflerin en yüksek organı olduğunu, alınan kararların tüm üyeleri bağladığını hatırlatan Başkan Recep Özer, bu nedenle genel kurullara üyelerin mutlaka katılması çağrısını yineledi. 2001 yılında üye olduğu kooperatifte 2008’de yönetim kurulunda yer aldığını, 2011’de ise başkan olduğunu hatırlatan Recep Özer, “Amacımız; başta liyakat, sonra emanet bilinci ve kurumsal mantıkla hedefe odaklanmak ve kooperatifin tüm sorunlarını çözmek. Bu manada bayrağı teslim ettiğimizde hoş bir seda bırakmak amacımız. İnşallah rabbim bunu bize nasip eyler” dedi. Özer genel kurulda 2021 faaliyet raporundaki gelişmeleri şu şekilde anlattı;

ÜYELERE İŞYERİ TESLİMİ 

İlk etapta iş yerlerini üyelerimize teslim eden ekibin içinde yer aldım. 1986’da başlanmış kooperatifimiz 2008’de yönetim kurulu üyesi olduğumda bazı blokların temelleri daha çıkmamıştı. Şu anda kooperatifimizin her bir dükkânının değeri yaklaşık 7.5 trilyondur.

TAPULARI DAĞITTIK

Tapu dağıtmak çok önemli neden 38 kooperatif içinde 3-4’tanesinin kat mülkiyet tapusu var. Bu olunca değeri daha fazla oluyor. Site planı da kooperatifimize önemli çalışmalar yapılınca değer oluşturdu. Buradaki en önemli çalışmamız diğer kooperatiflerde olmayan envanter çalışması. Firma bazında her firmanın envanterini çıkardık. Çalışan sayısı, araba sayısı, yabancı personeli var mı, ihracat yapıp yapmadığı. Bu şekilde verilerden yararlandık.

SAHADA GÜNLÜK DENETİM

Saha elemanı bir arkadaşımız her gün tüm blokları dolaşıyor olumsuzlukları tespit ediyor. Çevre sanayi sitesinde biliyorsunuz yangın oldu 58 dükkan yandı. Biz bunu güvenlik açısından koruyoruz hem de sorunları gidermeye çalışıyoruz. Kooperatifi borçsuz hale getirdik.  Şu ana kadar hiçbir bankadan kredi almadık, kooperatifin işleyişini sağladık.

HUKUKİ SORUNLARI ÇÖZDÜK

Mahkemelerde 50 dosyamız vardı tüm bunları sonuçlandırdık. Mahkeme davalarımızı iyi takip etmemiş olsaydık kooperatifimiz yaklaşık 23 trilyon lira zarara uğrayacaktı. Burada hukukçumuz Rüştü Bey’e teşekkür ediyorum. Karşınıza tüm davaları kazanmış olarak geldik.

MADDİ DEĞER KAZANDIRDIK

Kooperatifimizin kuruluş aşamasında 1986’lı yıllarda arsa talebinde bulunuyor. Bizim kooperatifimiz 500 bin lira para yatırıyor. Daha sonra Nurettin Sözen İBB Başkanı olunca arsalar verilmiyor ve ortada kalınıyor. Cumhurbaşkanımız belediye başkanı olduktan sonra arsaları veriyor ancak yatırdığımız para mahsup edilmiyor. İkitelli OSB de bulunan Cila nikelajcılar Kooperatif Başkanı Sebahatdin,  Başakşehir Kooperatif Başkanı ile birlikte konuşurken Salim Belekoğlu ‘O davayı kazandım 700 bin lira alacağız’ dedi. Ben de bunun üzerine çalışma başlattım. Neticede davayı kazandık ve kooperatifimizin banka hesabına 3 milyon 200 bin lira girdi.

EMANETİ EN İYİ ŞEKİLDE KORUYORUZ

Emanet bilinci olmadan bu tip başarıları sağlayamayız. Emaneti en iyi şekilde korumak zorundayız. Yönetim olarak İSDÖK ile aramızdaki toprak yığınını kaldırtıp orayı İOSB’ye yol yaptırarak trafiğe açtırdık. Beton santralinin faaliyetlerini sonlandırması için büyük gayret gösterdik. Geçen sene genel kurulda bunun kararını aldık, kaldırmazlarsa ‘ceza kesileceğini’ söyledik.  31 Aralık 2021’de arkadaşlar faaliyetlerine son verdi.

KAYABAŞI ARTIK BİZİM 

Kooperatifin kuruluşunda iş yeri yapmak üzere o günün yöneticileri arsa arıyor ve Kayabaşı’ndan yer alıyorlar. Arsanın konut imarlı olduğu ortaya çıkınca bugün bulunduğumuz sitenin arsasını satın alıyorlar. Kayabaşındaki arsa yanlışlıkla da alınmış olsa bize bir değer kattı. Orada 30 yıllık bir hak mahrumiyeti vardı. 1990’da Küçükçekmece Belediyesi imar karşılığı yüzde 25 bağış alıyor. Bizden de 60 dönüm yer almış. Toplamda 1 milyon metrekare yer alıyor yarısını Ümraniye Çakmak Kooperatifine satıyor. Satış meclis kararıyla değil encümen kararıyla olduğu için belediyeye geri dönüyor. Dava açtık bu yerler bağışçılara verilsin kararı çıktı. Buradaki arsamızın imarlı olması için Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı, İBB ve ilçe belediye başkanları, TOKİ, Tapu Genel Müdürlüğü  nezdinde yoğun kamuoyu oluşturduk. Burada derdimizi iyi anlattık ve MUTSAN’ı iyi temsil ettik. Böylece Mutfakçılar sanayi sitesinin iş yerlerine ek olarak konut imarlı 117 dönüm arsasına kavuşması bizlere nasip oldu. Bence yılların mağduriyeti emanet bilincinin duaya dönüşmesi ile çözüm buldu.