İkitelli OSB
Giriş Tarihi : 02-06-2022 20:23   Güncelleme : 02-06-2022 20:23

Başkan Sancak Güven Verdi

Esenler sanayi sitesi 2021 genel kurulunu Esenler sanayi sitesi yeni yapılan binasında yapıldı. Kooperatif üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği genel kurulda divan başkanlığını İSKOBİR Temsilcisi olarak İOSB Yönetim kurulu üyesi, Çorapçılar sanayi sitesi yönetim kurulu başkanı Kazım Özeren

Başkan Sancak Güven Verdi

 

Esenler sanayi sitesi 2021 genel kurulunu Esenler sanayi sitesi yeni yapılan binasında yapıldı. Kooperatif üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği genel kurulda divan başkanlığını İSKOBİR Temsilcisi olarak İOSB Yönetim kurulu üyesi, Çorapçılar sanayi sitesi yönetim kurulu başkanı Kazım Özeren yaptı. Üyelerin yoğun ilgisi olağan genel kurulda yeterli çoğunluğun oluşması ile genel kurul açıldı. Divan başkanı Kazım Özeren geçen sene vefat eden önceki dönem başkan Hasan Kılınçarslan’ı rahmetle anarak genel kurula başladı. Genel kurulun bütün gündem maddeleri oybirliği ile geçmiş olması Başkan Cafer Sancak ve ekibi güven verdi.

 

Esenler sanayi sitesi olağan genel kurul toplantısı sonrası Cafer Sancak’ın görüşlerini aldık.

Genel kurul toplantınız hayırlı olsun bir senenin hesabını verdiniz. Göreve geleli 11 ay olmuştu bu 11 ayda neler oldu neler değişti Yeni Esnaf Gazetemize değerlendirebilir misiniz?

 

Bir defa eski yerimizden yeni yerimize taşındık. Yolların yapım ihalesi verilmişti. Kötü olmasına rağmen bu işleri tamamladık. Sitenin giriş kapısının yapılması ile ilgili konuyu kendimiz ihaleye çıkardık. Güvenlik kulübesi, Triko Center’a bitişik olan kapının yapılması gerekiyordu. Triko Center ile kendi aramızdaki duvarın yapılması lazımdı. Bunları yaptık.

Sitenin içerisi ile ilgili de ölçümleri yaptırdık. Çok yakında yol çalışmalarına başlayacağız. Önümüzdeki yılla ilgili de sitenin üzerine kayıtlı olan dükkanların, üyelere devriyle ilgili bir çalışmamız var. Bu konuda müthiş bir tevazu var.

Nasıl devretmeyi düşünüyorsunuz?

Kişilerin şerefiye farkı da dikkate alınarak hisseleri oranında tapularını üyelere devretmeyi düşünüyoruz. Yani burada mesela bizim yaklaşık 80 adet dükkânın üyelere devri gündemimizde. Çünkü çok ciddi bir şekilde para akışı oluyor.

Biz paraların yönetime değil üyelerin hesabına geçmesini istiyoruz. Yönetimin sadece aidatlarla bu işi çevirmesinin uygun olduğunu düşünüyoruz. 3-4 ve 5 numaralı 3 adet parselimiz var. Bu parseller otopark gözüküyor. Bu parsellerinde imar açmak için yetki aldık.

 Bütün üyelerimiz oy birliğiyle bu yetkiyi bize verdiler. Aidatlar konusunda yaklaşık yüzde elliye yakın bir artış yapmak zorunda kaldık. Çünkü aidatlarla sitenin aslına dönmesi lazım.

Çok verimli bir toplantı oldu. İyi çok donanımlı bir mali müşavirimiz var. Arkadaşlar birçok soru sordular, hepsine gerekli cevapları verdik.

Bir okul projesinden bahsedildi burada ne olacak?

Şimdi aslında alternatifli bir proje üzerinde çalışıyoruz. Öncelikle otoparklardan dönüşümü sağlıyoruz. Biz almış olduğumuz yetki ile burayı okul, hastane, İşyeri olarak düşündük. 2 bağımsız parselimiz, yani 3 ve 5 nolu parseller bu konuya haiz.

Üyelerimizin çok ciddi bir menfaati olacak

Birisinde okul, birisinde ticari ünite düşünüyoruz. Ticari ünite derken alt katları otopark, 2 katlı dükkân üst katta ise ibadet ibadethane ve lokanta olarak planlıyoruz. Diğer tarafı ise, okul ya da otel olarak planlıyoruz. Bu konuda üyelerimizin görüşleri de önemli. Tevazu çok. Fakat bu alanlar otopark, gözüktüğü için, ilk girişiminde bugün yaptık. Sanayi bakanlığı ile ilgili Daire Başkanı ile görüştük. Önce biz projemizi çizdireceğiz. İmar değişikliği gerekiyor. Yetki bizde de değil, OSB’de de değil, ilgili sanayi Bakanlığı’nda. Ama bu çalışmaları başlıyoruz. Eğer bunu başarabilirsek üyelerimizin çok ciddi bir menfaati olacak. Yani bunu da başaracağımızı düşünüyoruz.

Ama bütün bunlara rağmen bunu başaramazsak mevcut otopark gözükmede münasebeti ile katlı otopark yapacağız. Ama bu söylenenler arasında en son seçenek. Tercihimiz öncelikle diğerleri.

Esenler sanayinde yeni bir başkansınız. Bu zamana kadar Esenler Sanayi ve İkitelli OSB hakkında birçok görüşünüz oluşmuştur.

Esenler sanayi sitesini yaklaşık olarak 121 dönümden 5 bağımsız parselden oluşuyor. Esenler sanayi sitesi konum olarak çok güzel bir konuma sahip. Eğim yok. Adeta dümdüz bir site. Sitenin girişinde sol tarafa ağırlık ve üretim, sağ taraf ağırlıklı otomotiv sektörü ile oluşmakla birlikte karma bir sanayi sitesi.

Esenler Sanayi Sitesi ilk 5’e girecek

İkitelli Organize sanayide, Esenler Sanayi Sitesi, benim izlenimim ilk 7 veya 8’de yer alır. Fakat mutlaka ilk 5’e çekmemiz lazım. İlk 5 derken ki kastım şu: Metrekare bazında baktığımızda, kiralık yerlere baktığınızda 100 metrekare yerin fiyatı göz önüne alındığında Esenler yedinci, sekizinci sırada. Bunu ilk beşe çekmeyi hedefliyoruz. Yollarımızı yaptığımızda. Bağımsız parselleri de dönüştürdüğünüzde bunu kesinlikle yakalayacağımızı düşünüyorum.