GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-06-2022 20:10   Güncelleme : 02-06-2022 20:10

Turizmde Pandemi Sonrası İkinci Bahar Yaşanıyor

İTO Oteller komitesi Meclis Üyesi Aydın Karacabay, pandemide dibi gören turizmde ikinci bahar yaşanmaya başladığını söyledi. Karacabay, otellerdeki doluluk %80’lere ulaştığını ifade etti

Turizmde Pandemi Sonrası  İkinci Bahar Yaşanıyor

 

İTO Oteller komitesi Meclis Üyesi Aydın Karacabay, pandemide dibi gören turizmde ikinci bahar yaşanmaya başladığını söyledi. Karacabay, otellerdeki doluluk %80’lere ulaştığını ifade etti

İngiltere’de Notingım Üniversitesi ekonomi bölümünü bitirdikten sonra ikinci kuşak olarak İstanbul’da otel sektöründe yer alan Aydın Karacabay, 2010 yılında Levni Otel markasını oluşturdu. Markaya bağlı otel zinciri kuran Karacabay, pandemi sonrası turizm sektörünü Yeni Esnaf Gazetesi’ne değerlendirdi.

TURİZM POZİTİFE DÖNDÜ

Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü Mart 2020’den sonra misafirler otellerden çekilmeye başladı. 2021 Eylül ayına kadar çok sıkıntılı bir süreç geçirdik. Öyle ki rakamlar dörtte bire düştü. Uçuşlar tabi olmadığı için kimse gelemedi. Bu sebeple 2020-2021 yılı çok kötü geçti otelcilik ve turizm açısından. 2021’in sonuna doğru vakaların azalmasıyla birlikte biraz toparlamalar oldu. Tabi İstanbul turizmi çok etkilendi bu pandemiden. 2022 başlarında tekrar bir açılma söz konusu oldu. Mart 2022’de 2019’un aynı dönemindeki turist sayısını geçtik. Nisan ayı Ukrayna-Rusya savaşından dolayı biraz sönük geçti fakat mayıs ayıyla başlayan yükselme rezervasyonlara baktığımızda da sezonun iyi geçeceğinin sinyallerini veriyor. Doluluk oranı yüzde 80’lere ulaştı. Herhangi bir sıkıntı olmazsa turizm pozitif moda girdi.

İNSAN GÜCÜMÜZÜ KAYBETTİK

Yaklaşık 1.5 sene otellerin pandemi nedeniyle kapalı olması sektör çalışanlarının başka alanlara kaymasına neden oldu. Kimi çalışanlarımız evde bakım hizmetleri alanına, kimi restorancılığa, kimi finans sektörüne kısaca her sektöre yetişmiş insan gücümüzü kaptırdık. Şimdi tekrardan bir heyecan yaratarak bu personeli sektörümüze nasıl kazandırırız bunun planlarını yapıyoruz. Bununla ilgili ben; oteller ve turizme hizmet veren diğer yerlerin cirolarının yüzde 1-2’si oranında bir servis bedeli olarak personele dağıtmak üzere faturaya yansıtılması fikrini öne sürdüm. Maaşın yanında bu pirim yetişmiş insan gücünün sektöre dönmesi için bir vesile olacaktır. Ancak bu servis bedelinden vergi alınmaması gerekir. Bunun için de Turizm Bakanlığı ve Maliye Bakanlığının bunu ele alması gerekiyor.

TANITIMDA İSTANBUL İHMAL EDİLİYOR

Turizm Bakanlığı Turizm Geliştirme Ajansı tarafından yapılan tanıtımlarda güneye ağırlık verildiğini görüyoruz. Turizm denince akla; deniz, kum, güneş gelmemeli. Tanıtımlarda İstanbul’un biraz daha öne çıkmasını bekliyoruz. Zira pandemi bize öğretti ki; tanıtım ve reklam çok önemli. Eğer yeteri kadar tanıtım yapamazsak misafirlerimizi rakiplerimiz olan ülkelere kaptırırız. Bu nedenle mutlaka şehir otelciliği ile ilgili de bir tanıtım stratejisinin uygulanmasını bekliyoruz.

NİTELİKLİ TURİSTİ KAZANMALIYIZ

Biz yıllardır turist sayısına bakıyoruz aslına sayıdan önemli olan nitelik. Biz nitelikli yani harcama yapacak turistleri maalesef henüz tam olarak kazanmış değiliz. Nitelikli turistleri çekecek reklam kampanyaları yapılmalı. Şu anda gelen turist ortalama 600 dolar harcıyor. Bu hedeflediğimiz gelir değil. Türkiye’ye gelen turistin harcayacağı ortalama rakam bin dolar ve üzerinde olmalı, Avrupa’daki turistlerin harcamaları böyle.”

MECLİS ÜYELİĞİNE ADAYIM

Halen İTO Meclis Üyesi ve Otelcilik Komisyonu Başkanlığı görevini yürüten Aydan Karacabay, kasım ayında yapılması beklenen seçimler için Turizm ve Otelcilik Komitesi Meclis Üyeliğine aday olduğunu söyledi. Karacabay, “Kendi ekibimle yola çıktım. Yaklaşık 6 aydır da bu çalışmayı devam ettiriyoruz. Rekabetin kalite getirdiğine inanıyoruz. En iyisi kimse o kazansın” dedi. İTO’nun 600 bin üyesiyle dünyada ilk beşte olduğunun altını çizen Karacabay, “Böyle bir büyük odaya kadim bir odaya 180 yıllık bir odaya hak edecek icraatların yapıldığını düşünmüyorum. Mutlaka yapılacak işlerin bunlara girersek ç ok uzun sürer bu konuda İTO yönetiminin de yapması gereken çok şey var olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.