GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-06-2022 15:54   Güncelleme : 01-06-2022 16:02

Asgari Ücrete Zam Beklentisi İşçi İşvereni Karşı Karşıya Getirdi

İstanbul SGK eski İl Müdürü Murat Göktaş, kira, gıda, akaryakıt ve enerji fiyatlarında enflasyonun üzerinde gerçekleşen artışların Temmuz’da asgari ücrete zam beklentisini artırdığını söyledi. Göktaş işverenin ise yeni bir mali yük istemediğinin altını çizdi

Asgari Ücrete Zam Beklentisi İşçi İşvereni Karşı Karşıya Getirdi

Pandeminin ardından baş gösteren Ukrayna-Rusya savaşı dünyada dengeleri alt üst etti. Tedarikte yaşanan sıkıntılar gıda ve enerji fiyatlarının beklentilerin çok üstünde artmasına neden oldu. Fiyat artışları ülkemizde de katlanarak yılın ilk beş ayında devam etti. Özellikle kira, gıda, akaryakıt ve enerji fiyatlarındaki artışlar, Aralık ayında asgari ücrete yapılan yüzde 50.5 oranındaki zammında erimesine yol açtı. Yaşanan fiyat artışları sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz’ açıklaması Temmuz’da asgari ücrete yeni bir düzenleme beklentisinin de artmasına neden oldu. Bu durum işveren ve işçiyi de karşı karşıya getirdi. Yaşanan gelişmeleri değerlendiren İstanbul SGK eski il Müdürü Global Personel Sistemleri Danışmanlık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Murat Göktaş Yeni Esnaf Gazetesi’ne yaptığı açıklamada bu yıl içinde asgari ücrette yeni bir artış olmasını beklemediğini belirterek şöyle dedi:

YÜZDE 50.5 ZAM YAPILDI

“Ocak ayında asgari ücrete yapılan %50,5 oranında zam son yılların en yüksek artışı oldu. Asgari ücret bu zamla 5004 TL bürüt, 4253,40 net olarak gerçekleşti. Enflasyon 2022 yılının ilk dört ayında TUİK verilerine göre % 31,71 olarak açıklandı ancak başta kira fiyatları olmak üzere akaryakıt, enerji,  gıda fiyatlarındaki artış TUİK verilerinin üzerinde gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son dönemde yaptığı konuşmalarda, vatandaşı enflasyona ezdirmeyecekleri açıklamaları Temmuz’da asgari ücrette yeni bir düzenleme beklentisini de artırdı.

YASAL OLARAK ENGEL YOK

Asgari ücret iş kanun 39. Maddesine göre düzenleniyor. Yasa gereği; işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere toplam 15 kişiden oluşan asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirleniyor. Asgari ücretin 6 ayda bir belirlenmesinde herhangi bir yasal engelse bulunmuyor. Hükümet, konuyla ilgili bir düzenlemeye ihtiyaç duyulması halinde tarafları toplantıya çağırması yeterli oluyor.

İŞVEREN YENİ BİR YÜK İSTEMİYOR

Asgari ücret tartışmalarında son dönemde yaşanan kiralardaki artışlar başta olmak üzere enerji, akaryakıt ve gıda fiyatlarındaki artışlar nedeni ile ocak ayında asgari ücrete yapılan % 50,5 lik artışın enflasyonun altında kaldığı gerekçesiyle yeniden asgari ücretin değerlendirilmesi konusunda işçilerin beklentilerinin olduğunu görüyoruz. İşveren tarafı ise enflasyon oranlarının yüksek olduğunu kabul etmemekle birlikte haklı olarak ocak ayındaki %50,5’lik artışın üzerinden yeni bir artışın, maliyetleri oldukça yükselteceğinden özellikle enerji maliyetlerinde gerçekleşen artışın üzerine bu maliyetleri karşılamakta zorlanacakları gerekçesi ile karşı bir duruş sergiliyor.

DEVLET FİNANSE ETMELİ

Emek yoğun sektörlerde işçi maliyetlerinin önemli bir kalem olduğu ve burada yapılacak olan asgari ücret artışının yalnızca asgari ücretle çalışanları etkilemediğini belirten işveren; diğer çalışanlara da aynı oranda artış yapılması gerektiği gerekçesi ile olumlu bakmadıklarını, yeni bir artışın ancak yapılacak artış kadar devlet destekleri ile finanse edilmesi durumunda sıcak bakabileceklerini söylüyor.”