GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-05-2022 13:41   Güncelleme : 31-05-2022 13:41

Küçük ev aletlerinde Türkiye tercih edilen ülke oldu

Pandemi dönemini büyümeyle kapatan küçük ev aletleri sektöründe yerli üretim hızla gelişirken dünya pazarındaki payını artırdı.

Küçük ev aletlerinde Türkiye tercih edilen ülke oldu

 

 

Pandemi dönemini büyümeyle kapatan küçük ev aletleri sektöründe yerli üretim hızla gelişirken dünya pazarındaki payını artırdı. Sem Ev Aletleri Satış Müdürü Mustafa Yayar “Türk ürünlerinin kalitesi dünyada güzel bir algı yarattı. Bu durum bizi tercih edilen üretici konumuna getirdi” dedi.

 

Salgında insanların evde olması, mutfağa yönelmesi küçük ev aletlerine olan ilgiyi artırdı. Sektör bu dönemi yaklaşık yüzde 30 büyümeyle kapattı. Türkiye beyaz eşya ve küçük elektrikli ev aletlerinde dünyada ilk 10 ihracatçı ülke arasına girdi.

Kayseri’den 20’den fazla ülkeye ihracat yapan Sem Ev aletleri’nin Satış Müdürü Mustafa Yayar Türk ürünlerinin yüksek kalitesiyle dikkat çektiğini belirtirken sektörün geleceğiyle ilgili şunları söyledi: “Türk ürünlerinin kalitesi dünyada güzel bir algı yarattı. Bu durum bizi tercih edilen üretici konumuna alsa da Çin ile rekabette dezavantajlıyız. Çin’e göre Avrupa’ya daha yakın olmamız, düşük navlun ve üründe yüksek kalite en önemli avantajlarımız. Eğer devlet bu avantajlarımızı dış piyasadan tedarik ettiğimiz ürünlere destek olarak taçlandırırsa küçük ev aletleri pazarında Türkiye önemli bir oyuncu olur”

 

Sem, Kayseri’nin ilk ve tek küçük ev aletleri üreticisi konumunda. Sektöre ilk olarak 1996 yılında elektrikli su ısıtıcılarıyla adım atan ve fason çalışan şirket, 2018’de başlayan ekonomik krizle birlikte pazara kendi markasıyla girme kararı aldı. Sem markasıyla ilk satışını 2019’un ikinci yarısında yapan şirket, rekabetçi ürün, ihracat ve tanınırlık olarak üç ayrı kolda kendini kanıtlamaya odaklandı. 

Sem Ev Aletleri, şu anda Kayseri OSB’de 6 bin 500 metrekaresi kapalı toplamda 10 bin metrekarelik alanda kurulu tesiste üretim yapıyor ve yıllık ortalama 500 bin adet üretim kapasitesine sahip. Sektöre ilk adımını 1996 yılında elektrikli su ısıtıcıları ve şofben üretimiyle atan Sem, zamanla ürün gamını genişleterek, önce tost makinesi ve blender, ardından ütü, elektrikli süpürge ve çaycı üretimine başladı. Şu anda içecek hazırlama, gıda hazırlama, kişisel bakım, ev aletleri ve mutfak aletleri olarak beş ana grupta yaklaşık 100 kalem ürün çeşitliliğine sahip olan Sem, kendi markası altında ilk satışını ise 2019 yılının haziran ayında gerçekleştirdi.

Sem Ev Aletleri Satış Müdürü Mustafa Yayar, “Küçük ev aletleri sektöründe Kayseri’nin ilk ve hatta tek üreticisiyiz. 2018 yılında başlayıp hızlanarak ilerleyen ekonomik kriz ve fason üretimin zorluklarını lehimize çevirip markalaşmaya gitme kararı aldık. İlk olarak markayı tanıtacak ve satış yapacak ekibi kurduk. Daha sonra ise satış sonrası destek birimini hayata geçirdik. Türkiye’de 80 adet toptancı bayimiz var. Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Almanya, Gürcistan, Suudi Arabistan, Mısır ve Tunus dâhil 20’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Mevcut üretimimizin yaklaşık yüzde 20’sini ihraç ediyoruz. Güçlü altyapımızı kullanarak rekabetçi ürün, ihracat ve tanınırlık olarak üç ayrı koldan bilinirliğimizi artıracak ve sektördeki konumumuzu güçlendireceğiz. Tanınırlık için özellikle dijital kanallarda ve sektörel fuarlarda reklam çalışmalarında bulunuyoruz. Rekabetçi ürünlerle dış pazarda daha fazla yer alacağız. Mevcutta üretimin yüzde 20’sini ihraç ederken, beş yıl içinde yüzde 50’sini ihraç etmeye başlayacağız. Ar-Ge’de 2 mühendis arkadaşımız çalışıyor. Üretimde sürekli iyileşme ve teslimat sonrası müşteri memnuniyeti ile markanın rekabet gücünü artıracağız. Yağsız fritözün geliştirilmesine yönelik de yeni yatırımımız olacak” dedi.  

Türkiye’nin küçük ev aletleri ihracatında Çin ile rekabet şansının az olduğunu kaydeden Mustafa Yayar, “Türk ürünlerinin kalitesi dünyada güzel bir algı yarattı. Bu durum bizi tercih edilen üretici konumuna alsa da Çin ile rekabette dezavantajlıyız. Çin’e göre Avrupa’ya daha yakın olmamız, düşük navlun ve üründe yüksek kalite en önemli avantajlarımız. Eğer devlet bu avantajlarımızı dış piyasadan tedarik ettiğimiz ürünlere destek olarak taçlandırırsa küçük ev aletleri pazarında Türkiye önemli bir oyuncu olur” ifadelerini kullandı.