YAŞAM
Giriş Tarihi : 23-05-2022 09:36   Güncelleme : 23-05-2022 09:36

Çerkesler, Büyük Acının 158. Yılında Yenikapı’da Buluştu

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) ve çok sayıda sivil toplum örgütünün öncülüğünde Yenikapı Miting alanında 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgünü ve soykırımında hayatını kaybedenler anıldı.

Çerkesler, Büyük Acının 158. Yılında Yenikapı’da Buluştu

Birçok sivil toplum ve siyasi partinin katıldığı mitingde Çerkesler 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgünü ve Soykırımı günün anlam ve önemini ifade eden anadilde konuşmalar yapıldı.

Sonrasında Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Sahneye geleneksel Çerkes kıyafetleri içinde çıkan Prof. Dr. Dinçer, miting de şu şekilde seslendi; Bugün, 158 yıl evvel biten ve 101 yıl süren bir savaşı, bir büyük dehşeti, kıyımı ve sonrasını konuşacaklarını söyledi

Dinçer sözlerine şu şekilde devam etti; Bugün 158 yıl evvel Adigeleri, Abazaları, Çeçenleri ve Osetleri ana vatanlarından süpüren Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nü konuşacağız. Bugün burada oluşumuzun sebebine Çerkesler ana dillerinde 'Yıstanbılako' derler. Anlamı; İstanbul yolu, İstanbul yolculuğu demektir. Ne kadar da nahif bir adlandırma değil mi? Oysa bu nahif isimlendirme, büyük bir trajediyi, korkunç bir soykırımı ve sürgünü ifade eder esasında’’ dedi.

Tüm uluslararası camiaya seslenmek istediğini ifade eden Dinçer, sözlerini şöyle tamamladı:

"Rusya Federasyonu'na seslenmek istiyorum; Soykırım ve sürgünün faili olan Rus Çarlığı'nın devamı olarak bu büyük acıyı tanıyınız, tarihinizle yüzleşiniz ve gereğini yapınız. Bu, gerek Rus halkı gerekse Çerkes halkının geleceğine kesinlikle olumlu yansımalarda bulunacaktır. Çerkes diasporası ile cumhuriyetlerimizin güçlü ilişkileri Türk halkı, Rus halkı ve Çerkes halkının da yararınadır. Bir soykırımın bakiyesi olan bizler istiyoruz ki; Çerkes Soykırım ve Sürgünü tanınmalıdır."