GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-05-2022 12:22   Güncelleme : 18-05-2022 12:22

Kompozit, Türkiye’ye sıçrama yaptıracak

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, kompozitin, Türkiye’nin küresel ticarette rekabetçiliğini artıracak sektörlerin başında geldiğini vurgulayarak, “Kompozit, Türkiye’ye sıçrama yaptıracak. Sektörün potansiyeli, milli sanayi hamlesinde önemli bir rol oynayacak” dedi.

Kompozit, Türkiye’ye sıçrama yaptıracak

HABER: DOĞAN ERDOĞAN / PARİS
 
Mekanik özellikleri ve hafif yapılarıyla elektrikli otomobillerden uçakların iç mekan aksamlarına kadar birçok alanda kullanılan kompozit malzemeleri üreten sanayiciler, Fransa’nın başkenti Paris’te 3-5 Mayıs 2022 tarihlerinde düzenlenen JEC World Fuarı’nda buluştu. Salgın nedeniyle 2019’dan sonra ilk kez yüz yüze gerçekleştirilen fuara, İstanbul Ticaret Odası’nın milli katılım organizasyonu kapsamında 14, bireysel bazda ise 26 olmak üzere toplam 40 Türk firması katıldı. Fuar, Türk kompozit sektörünün, küresel bir marka olması yolunda bir eşik olarak görülüyor.
 
600’DEN FAZLA YENİ ÜRÜN
 

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, İTO Meclis Üyeleri ve sektör temsilcileri, Paris Başkonsolusu Serdar Belentepe ile birlikte fuara katılan Türk firmalarını ziyaret etti

JEC World 2022’de, toplam 1.350 şirket ve kuruluş stant açtı. 112 ülkeden 40 bin profesyonelin ziyaret ettiği fuarda, üç gün boyunca 600’den fazla yeni ürünün lansmanı yapıldı. ‘Geleceğin sanayi malzemesi’ olarak adlandırılan kompozit sanayinde, makina ve malzemeler, yazılım ve hizmetler, teknoloji süreçleri gibi tüm değer zincirini tek bir çatı altında toplayan dünyadaki tek fuar olma özelliğini taşıyan JEC World, bu yıl ‘Sürdürülebilir bir dünya için kompozitler’ temasıyla gerçekleştirildi.
 
1.62 MİLYAR EURO’LUK PAZAR
 
Fuarı ziyaret eden İTO Başkanı Şekib Avdagiç, havacılıktan kimyaya, tekstilden otomotive, raylı taşımacılıktan rüzgar enerjisine kadar birçok alan için kompozitin çok büyük öneme sahip olduğunu vurguladı. Türkiye’de sektörde 180 ila 220 arasında firmanın faaliyet gösterdiğini, dolaylı olarak bu rakamın 3 bini bulduğunu söyleyen Avdagiç, “Bu firmalarda yaklaşık 13 bin kişi çalışıyor. Türk kompozit malzeme pazarı, 1.62 milyar Euro ve 300 bin ton hacme sahip. Türk kompozit endüstrisinin büyük dünyası, yakaladığı ivmeyi JEC World 2022’de ortaya koyuyor. Hızla büyüme trendine giren Türk şirketleri inanıyorum ki; JEC World gibi etkinlikler sayesinde ticaret hacimlerini artırıp iş kapasitelerini büyütecektir” diye konuştu.
 
REKABETÇİLİĞİMİZİ ARTIRACAK
 
Avdagiç, kompozitin, Türkiye’nin küresel ticarette rekabetçiliğini artıracak sektörlerin başında geldiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Gelecek dönemde sektörün potansiyeli, milli sanayi hamlesinde önemli bir rol oynayacak. İTO olarak biz de kompozitin, Türkiye’ye sıçrama yaptıracak sektörlerden biri olduğunun bilincindeyiz. Bu yüzden Türkiye, 2013’ten itibaren JEC World Fuarı’na katılımını istikrarlı bir şekilde sürdürdü. Her yıl kompozit dünyasına yeni perspektifler ekliyoruz. İnanıyorum ki JEC World, Türk kompozit endüstrisinin küresel boyutta tanıtımına katkı sağlayacaktır. Ayrıca şirketlerimizin katma değerli üretimini destekleyecek, ihracatımızın artmasına ve birçok yabancı ortaklıkların kurulmasına vesile olacaktır.”
 
YÜZDE 75’İ TAŞIMACILIK VE İNŞAATTA KULLANILIYOR
 
İTO Başkanı Şekib Avdagiç, kompozitin, Türkiye’de imalatın parlak geleceğini şekillendiren bir sektör olduğunu, kompozit ürünlerinin yüzde 75’inin taşımacılık-otomotiv, boru tank-altyapı ve yapı-inşaat sektörlerinde kullanıldığını bildirdi. Avdagiç, şunları ifade etti: “Kompozit, imalatta hafiflik ve sağlamlık üzerine bambaşka bir dünya. 1970’lerde üretilen Concorde uçaklarında yüzde 8 kompozit malzeme kullanılıyordu. Günümüzde Boeing 787 ve Airbus A350 modellerinin ise yüzde 50’si kompozit malzemelerden imal ediliyor. Uzay araçlarında ve roketlerde kompozit malzemelerin kullanılması ile uçuş menzilleri önemli oranda uzadı. Savaş uçakları, helikopterler ve insansız hava araçlarında da kompozit malzemeler yoğun olarak kullanılıyor. Bir otomobilin ağırlığındaki yüzde 10’luk düşüş, yüzde 5-7 yakıt tasarrufu sağlıyor. Uzun zamandır Formula 1 yarış arabaları ile üst segment araçlarda kompozit malzemeler tercih ediliyor. Giderek orta segment modellerde de kompozitlere yönelim söz konusu. Otobüs, kamyon, TIR gibi ağır araçların da birçok parçası kompozit malzemelerden imal ediliyor.”