GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-05-2022 14:13   Güncelleme : 16-05-2022 15:05

YEDPA’da yılların sorunu geride kalmak üzere

YEDPA yönetim kurulu başkanlığına yeniden adaylığını açıklayan Salih Sami Atılgan ve yönetimi YEDPA ortaklardan tam güven oyu aldı.

YEDPA’da yılların sorunu geride kalmak üzere

 

 

YEDPA Olağan Genel Kurul toplantısı, YEDPA H Caddesi açık sergi alanında gerçekleşti. Toplantıya Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcıları Sadık Kayhan ve Deniz Kutlu, ATABEL Yönetim Kurulu Üyesi Sadi Özata, Ataşehir Belediyesi Encümen Üyesi ve İYİ Parti Meclis Üyesi Oğuz Sarul, İMES ve DES Sanayi Siteleri başkanları, Yeniçamlıca Muhtarı Hasan Özdemir, Mimar Sinan Mahalle Muhtarı Özcan Karaca, STK temsilcileri ile YEDPA esnafı katıldı. Prof. Emre Aysu’nun oybirliği ile divan kuruluna seçildi ve 14 maddeden oluşan genel kurulu yönetti.

YEDPA yönetim kurulu başkanı Salih Sami Atılgan: “Öncelikle mülkiyetle ilgili son aşamasına geldiğimiz süreç, devamında imar planları ve onun ötesinde de inşaat süreçleri ile ilgili süreçleri YEDPA’lı ortaklarımızla istişare edeceğiz.

Güncel konularımız ve arsa ile alakalı hususlarda bazı bilgilendirmeler yapıp sizleri fazla yormayacağız. YEDPA olarak aslında bir kooperatif statüsünde şuan bulunduğumuz konumda ve git bünyemin de bünyemizdeki.Bu yerimizdeki işletmelerin ticari faaliyetlerine en uygun şartlarda kolaylıkla yerine getirmek için gerekli hizmetleri sunmakla yükümlü iken, maalesef . Çarpık kentleşme sonucu olarak her toplantımıza kuruluşumuzdan bu zamana kadar gelen imar konusu ile başlıyoruz.

Ataşehir Belediyesi ile yapmış olduğumuz görüşmeler ki Battal başkanımızın talimatlarıyla Sadık başkanımız ve imar müdürlüğü ve sürekli istişareler ile YEDPA’nın burada tanımlanmış bir pozisyonu vardı. Yeni yapılacak şuyulandırmadan şayet YEDPA mevcut hisselerini tamamladığı takdirde haklarını alacağı ortaya çıkıyor, ama bu hisseleri bir araya getirmenin o kadar da kolay bir süreç olmadığı karşımıza çıkıyordu. Biz bu işi üzerimize aldık ve 46 günde tamamladık. Hisse veya tapu devri olarak gerçekleştirdik. Tabi bu süreç içerisinde. Neredeyse bir grup hariç ipotekli hissesi olan bütün gruplarla bu sürece getirdik. YEDPA’nın öncülüğünde bu süreç tamamlandı. Şu an beklentimiz çok kısa bir süre içerisinde kesin askı sürecinin ortaya çıkması.

 

Sami Atılgan, YEDPA olarak, Türkiye ile örnek teşkil edebilecek öncü bir projeyi daha hayata geçirdiklerini belirterek sosyal sorumluluk ve çevre bilinci ile yenilenebilir enerji alanında hayata geçireceğimiz güneş enerjisi santrali projemiz ile ticaret merkezimizin ortak kullanım alanlarının enerji ihtiyacının tamamını karşılamayı hedeflediklerini söyledi. Sami Atılgan konuşmasına şöyle devam etti: “Ticaret merkezimiz ortak alanlarında kullanılan enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan çalışmalar neticesinde bir solar firması ile sözleşme yapılarak YEDPA binasının çatılarında Güneş Enerji sistemi kurulum çalışmaları başlatılmış. Şubat 2021 tarihinde Enerji SA üzerinden yapılan müracaat aylık komisyon toplantılarında değerlendirilerek Öncelikle, ön kabul onayı ve sonrasında ise teknik değerlendirme olumlu raporları alınmıştır.2021 Haziran ayı içerisinde ise teknik değerlendirme olumlu raporları alınmıştır. 2022 yılı itibari ile GES projesi sistemin faaliyete geçmiştir” dedi.

 

“YEDPA Esnafı Adına Teşekkür Etti”

 Atılgan konuşmasının sonunda, bölgenin tapu ve mülkiyet sorunlarıyla ilgili özverili çalışmalar yürüten ve her konuda kendilerine yardımcı ve destek olan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve Yardımcısı Sadık Kayhan’a YEDPA esnafı adına teşekkür etti.

 

“Battal İlgezdiden Müjde: Kasım Ayında Tapuları Veriyoruz”

 

 YEDPA Başkanı Sami Atılgan’ın konuşmasından sonra Belediye Başkanı Battal İlgezdi genel kurulu selamlayarak şunları kaydetti: “36 senedir sorunları çözülemeyen bir YEDPA. Ogün doğan çocuk bugün 36 yaşında, 50 yaşında olan bir kişi bugün 86 yaşında ve hala çözülemeyen bir sorun. Bu sorunun çözüm noktasında YEDPA başkan ve yöneticilerine gösterdikleri özverili çalışma ve katkılarından dolayı huzurlarınızda kendilerine teşekkür ederim. Katkı vermeselerdi bugün burada bu konuyu konuşamazdık. Geçmişi deşmeye gerek yok ama zamanında Ümraniye Belediyesi isteseydi bu sorun 20 yıl öncesinden çözülürdü. Bu bölgenin mülkiyet sorunu ile ilgili çok dosya var elimizde. Zamanın Büyükşehir’e verin yetkiyi bu sorunu çözeyim dedim. Maalesef olmadı ama bugün çalışmalarda belli bir noktaya geldik. Buradan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür ediyorum. Çünkü bize çözüm için belge verdiler ve yetkiyi Ataşehir Belediyesine devrettiler. Burada kök tapu ile ilgili çalışmalarımızı bitirdik. Askıya astık. Kısmet olursa haziran ayında Encümenden geçirerek Büyükşehir Belediyesine gönderiyorum. Kasım ayında da herkesin tapusunu veriyoruz. Buradan Başkan Sami Atılgan’a bir kez daha teşekkür ediyorum. Onların desteğini almasaydık bu sorunu çözemezdik” diye konuştu.

 

“Katkılarından Dolayı Tüm Siyasi Partilerin Grup Başkanlarına Teşekkür Ederim”

Battal İlgezdi; “Ataşehir ’in 6 mahallesine ait imar planların bir bölümü çıktı. Planların çıkmasında yardımcı olan Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan AK Parti, CHP ve diğer siyasi partilerin grup başkanlarına teşekkür ediyorum. Âşık Veysel, Mustafa Kemal ve İçerenköy’ün plan sorunları çözüldü. Sırada Ferhatpaşa ve Yeni Çamlıca mahalleleri var. Ferhatpaşa için Büyükşehir ile birlikte ortak plan çalışması yapıyoruz. Bütün siyasi partilerle birlikte ortak anlayışla bu mahallelerin sorunlarını da çözeceğiz diyerek genel kurulun hayırlı olmasını ve sorunların bir an önce çözülmesini temenni ediyor şahsım ve arkadaşlarım adına saygı ve sevgilerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

 

Sami Atılgan Ataşehir Belediye Başkanına bir de plaket takdim etti Atılgan: “Sayın başkanımızı uzun zamandır burada göremedik. Bugün Sayın başkanımıza teşekkür ediyorum. Hakkaten Ataşehir Belediyesi’nin ortaya koymuş olduğu iş birliği ve dayanışma olmasaydı açıkça bizde böyle bir cesareti bulamıyor olacaktık” dedi.

Tüm maddelerin oy birliği ile geçtiği ve seçim maddesinin uygulandığı genel kurulda,YEDPA yönetim kurulu başkanlığına yeniden adaylığını açıklayan Salih Sami Atılgan ve yönetimi YEDPA ortaklardan tam güven oyu aldı.