GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-04-2022 19:26   Güncelleme : 28-04-2022 19:26

İş Dünyası Kültür Ekonomisine Odaklanmalı

Ekonomiye yön verenler, ekonomiyi gündeme taşıyan gazeteciler, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Akar ve İSO Meclis Başkan Yardımcısı Serdar Urfalılar’ın bu yıl 11.’sini düzenledikleri sahurda bir araya geldi.

İş Dünyası Kültür Ekonomisine Odaklanmalı

Moderatörlüğünü Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak’ın yaptığı sahur buluşmasında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, yaptıkları bir anketin sonucuna değindi. Demircan, “Kültür nedir diye sorduk katılımcıların yüzde 50’si yanıt veremezken, diğer yüzde 50’si ise ‘müzik’ yanıtını verdi. Eğer paradigmayı doğru belirleyemez, kültür ve sanatın neye karşılık geldiğini doğru tanımlayamazsanız, sanayiciler olarak inovasyonu da tarif edememiş olursunuz” dedi. Sanayiciden beklentinin; katma değeri yüksek ürünler olduğunun altını çizen Demircan şöyle devam etti: “Bu beklenti önce bunu yazmakla, sonra onu resmetmekle ve ardından da prototipini üretmekle devam ediyor. Bu da aslında başlı başına bir kültürdür. Eğer bu safhalar yoksa özgün olanı üretmek mümkün değil. Kültür ve sanat hayatında eğer siz müziğin, tiyatronun hoşça vakit geçirilecek bir şey olduğunu anlamaya çalışır, hayata buradan bakar ve hayatımızda içselleştirmezseniz kültür ve sanatı anlamış olmazsınız.” Bakan Yardımcısı Demircan konuşmasını; “Her sanayicinin bir tasarımcısı, desteklediği bir sanatçı olmalıdır” sözleri ile tamamladı.

KÜLTÜR EKONOMİSİ ÇOK ÖNEMLİ

“Kültür ekonomisi denilince akla sinema ve tiyatro bileti satışlarından elde edilen gelir geliyor, bu yanlış; düşünceden teknik çizime, üretim sanatından düşünsel proseslere kadar olan süreç kültür ekonomisidir. Kültür ekonomisine katkı anlamında sıra dışı ürünler üretmek isteniyorsa, çocukların yönlendirilebileceği en önemli alan eğitimdir. Bu alan bir boşluk bırakılırsa ülke olarak sıçrama yapmak çok zor.”

GÜNEŞ VE KÜLTÜR TURİZMİ

“20 yıl önce ‘tarihi mekanlar yıkılsın’ mantığı vardı artık yok. Bugün ülkemizde iki çeşit turizm var; Antalya deniz, kum, güneş turizminden yüzde 40, İstanbul kültür turizminden yüzde 40 pay alıyor. İnsanlar, ülkemize yöresel yemeklerimizi tatmak, fotoğraf çektirmek ve tarihi yerleri gezmek için geliyor. İstanbul’un dışındaki kentlerimizde kalelerimiz, antik kentlerimiz ve höyüklerimiz var. Biz aslında turistlere bir kültürü sunuyoruz. Unutmayalım ki; kendi kültürümüzle var olduğumuz sürece varız.”

İŞ DÜNYASI KENDİNİ GELİŞTİRMELİ

Geçmiş ile geleceğin birbirine transferine değinen Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’de; “Sanayi tesisleri yapacağız, ama burada hangi izleri o sistemin içine aktaracağız. Çünkü geçmiş bizim hareketlerimize çok tesir ediyor” dedi. İş dünyasının kültür ekonomisi konusunda kendisini geliştirmesi gerektiğini ileri süren İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, “Özellikle İstanbul’un kültür ekonomisine yönelik yeni fikirler oluşturmalıyız. Bu toplantı bize bu fırsatı sunuyor” diye konuştu. İTO Başkanı Şekip Avdagiç’de konuşmasında İstanbul’un her iki yakasının da kültür anlamında çok iyi bir notaya geldiğini söyledi. Avdagiç, “İstanbul’un görünmeyen yüzleri ortaya çıkmaya başladı. İnanıyoruz ki; çok kısa zamanda daha iyi bir noktaya geleceğiz. Deniz Müzesi, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Pera Müzesi, İstanbul Modern, bu şehrin müthiş potansiyelinden bazı örnekleri oluşturuyor. Tersane İstanbul’un da önümüzdeki dönemde devreye girecek. Sur içi gittikçe daha fazla ihya oluyor. Kültürel varlık potansiyelimiz bu çalışmalarla daha da güçleniyor. Ancak kültür ekonomisi konusunu ihmal ettiğimiz düşüncesindeyim. İş dünyası olarak bizler de kapasitemizin belli bir kısmını İstanbul’un kültür ekonomisine ayırmalıyız” dedi.

YERLİ MARKALAR DESTEKLENMELİ

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA), Michelin Rehberi ile işbirliğinin önemine vurgu yapan İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki’de şöyle dedi: “Michelin Rehberi, Türkiye’deki restoranları değerlendirecek. Ülkemizdeki bazı restoranların Michelin Rehberi’ne girmesi söz konusu olabilecek. Restoranların yurt dışında Turquality desteği kapsamı dışına çıkarılması ile TGA’nın Michelin Rehberi adımı aynı güne denk geldi. Ülkemizin restoran markalarının yurt dışına açılmasının desteklenmesi konusu yeniden ele alınmalı.” Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) önceki Başkanı Mehmet Büyükekşi’de  konuşmasında Turquality’ye değindi. Büyükekşi, “Yurt dışında restoran açmak, Turquality desteği kapsamından çıkarıldı. Yurt dışında Türk restoran ve kafelerini desteklemek aslında Kültür ve Turizm Bakanlığımızın gündemine girmesi gereken bir konu” diye konuştu.

 

KUTU:

KİMLER KATILDI?

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan

İTO Başkanı Şekip Avdagiç

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Rüstem Çetinkaya

Türkiye İhracatçılar Meclisi bünyesindeki birlik yöneticileri, İMES üyeleri e ekonomi gazetecileri.

 

TÜRK KAHVESİ MÜZESİ AÇILMALI

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, Bakan Yardımcısı Demircan’dan talepte bulundu. Kolbaşı; “Türk Kahvesi, UNESCO’nun “Somut Olmayan Kültürel Miras” listesine girdi. 2015 yılında Türk Kahvesi sergisi düzenledik. Temelde cezve ve fincanlardan oluşan 700 parça obje sergiledik. İstanbul’da bir Türk Kahvesi Müzesi açılması gerekiyor.  Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Türk Kahvesi Müzesi konusunu sahiplenmesini bekliyoruz” dedi.