GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-04-2022 13:55   Güncelleme : 29-04-2022 13:55

Yüksek fiyatlar Pazara ilgiyi artırdı

Pazarcının piyasada fiyat dengesi oluşturduğunu ifade eden Oda Başkanı Mesut Şengün, “Pandemide pazarlar kapandığında marketlerin fiyatları nasıl artırdığını gördük. Fiyatların artışı vatandaşın pazara olan ilgisini yeniden artırdı” dedi

Yüksek fiyatlar  Pazara ilgiyi artırdı

Pandemi sürecinden tüm sektörlerin olduğu gibi pazarcı esnafının da olumsuz etkilendiğini kaydeden İstanbul Pazarcılar Odası Başkanı Mesut Şengün, sebze ve meyvedeki artışların önüne geçmek için acilen tarım politikasının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Şengün,  Yeni Esnaf Gazetesinin sorularına şu cevapları verdi:

-Pazardaki durum nedir?

Pandeminin devamında ülkemizin yaşadığı ekonomik sıkıntılar, kuzeyimizde bir savaşın çıkması bizi olumsuz etkiledi. Tarım ülkesi olmamıza rağmen, tarım ürünlerindeki yüksek artışlar vatandaşın alım gücünün azalması bizi tekrar sıkıntıya soktu. Gıdadaki fiyat artışları, marketlerde ve pazar yerlerindeki kıyaslamayı bir kez daha öne çıkardı. Biz uzun yıllardır marketlerle rekabet ederek halkın daha ucuz kaliteli gıda ürünlerine ulaşmalarını sağlıyoruz. Bu nedenle pazar yerlerine tekrar dönüş oldu, vatandaş pazarların ucuz olduğunu bir kez daha anladı.

PAZARDA KREDİ KARTINA GEÇTİK

-Kredi kartı uygulamasına geçme sebebiniz nedir?

Dar ve sabit gelirli vatandaşlarımızın pazardan alışveriş yapmalarına fırsat verebilmek adına kredi kartı uygulamasına geçtik, bunun yaygınlaşması için de esnafımızı teşvik ettik. Pazarda kredi kartına geçme sebebimiz; sabit gelirliler maaşlarından, kredi kartı borcunu ödediğinde, kirayı, faturaları ödediğinde cebinde nakit kalmıyor ve yeniden kredi kartıyla alışveriş yapmak durumunda kalıyor. Bu da onun daha pahalı olmasına rağmen markete yönlenmesine neden oluyordu. Bu konuda vatandaşlardan yoğun bir talep geldi biz de bu talebe cevap verdik.

KÖYLÜ HİPERMARKETİN İŞÇİSİ OLDU

-Tarım için ne yapılması lazım

Devletten gıda ürünlerinin tekelleşmesini önleyici tedbirler almasını bekliyoruz. Zincir marketler tarladan malı kapatıyor. Yıllık 60 milyon ton yaş sebze meyve üretiminin 40 milyon tonunu marketler çekiyor, 20 milyon tonu ancak hale giriyor. Hale mal az girince arz talep dengesi bozuluyor ve fiyatlar yükseliyor. Marketlerde kira ve personel giderlerini üzerine eklediklerinde onlar da fiyatı yükseltiyor. Bunun engellenmesi lazım. Köylüde borç içinde, borcunu ödemek için ön ödeme aldığı hipermarketlerin işçisi konumuna düşüyor. Çiftçimizi teşvik etmek, onları destekleyici tedbirler alınması lazım. Onlara ciddi mazot, gübre, ilaç destekleri sağlanmalı. Ancak bunları verdiğimiz taktirde ve yeniden bir tarım politikası planlar, ekilecek yerlerin ekilmesini sağlarsak vatandaşa faydalı bir üretim tüketim gerçekleştirilmiş olacak.

TEDBİR ALINMAZSA TEKRAR YAŞANIR

-Meyve sebze önümüzdeki günlerde ucuzlayacak mı?

 Artık sera ürünleri bitiyor vatandaşlarımız tarla ürünlerine geçildiğinde biraz daha ucuza mal alacak ama önümüzdeki sene aynı şeyleri yaşamamak için bu yıldan tedbirlerin alınması lazım. Eğer yapılmazsa vatandaşımız yine aynı sıkıntıyı yaşayacak.

PAZARCI DENGE UNSURU

-Pazar yerleri ihtiyaç mı?

Pazar yerleri hakikaten ihtiyaç, hükümet yetkilileri de pandemi döneminde bunu çok net ve açık gördü. Çünkü pazar yerleri bir rekabet/denge unsuru oluşturuyordu. Pazar yerleri kapalı olduğu ilk dönemlerde marketlerin fiyatları nasıl uçurduğunu, piyasada tek kalınca neler yaptıklarını gördüğünden artık hükümette büyük meydanları tanzim satışlarıyla doldurdu. Vatandaşlarımız da Türkiye genelinde pazarcı esnafını desteklemeli ve onun yanında yer almalı ki denge unsuru bozmasın.

MODERN DEMEK BODRUM DEMEK DEĞİL

-Yerel belediyelerle ilişkileriniz nasıl?

Bazı belediyeler ve başkanları ‘İstanbul modernleşiyor bizde buna ayak uyduralım’ mantığıyla pazar yerlerini haftada bir gün Pazar kurulacak, diğer günler otopark olacak şekilde betondan kapalı Pazar yerleri yaptılar. Ancak bu yerlerin işlemediği görüldü, vatandaş otoparktan bozma kapalı pazar yerlerini modern olarak görmedi. Pazar yerinin kültürünü yok ettiler. Pazar yeri açık havada, temiz havada vatandaşın gezip alışveriş yaptığı yerlerdir. Kapalı yer istese vatandaş AVM’ye gider. Üstü kapalı yerler modern yerleri olmalı ama çelik konstrüksiyondan üstü kapalı etrafı açık vatandaşın rahat girebileceği yerler olmalı.  Bodrum katlarında oluşturulan bazı pazar yerleri için dava açtık ve mahkemeler bizi haklı buldu. Orada bir yangın olduğunda, bir duman çıktığını tek çıkış kapısına hücum edildiğinde yaşanacak faciayı siz düşünün. O nedenle biz bazı belediye başkanlarımızın bu yanlıştan dönmelerini istiyoruz.

MEYDAN PAZARLAR OLABİLİR

-Avrupa’da pazar yerleri nasıl?

Paris’te Eyfel kulesinin hemen karşısındaki parkta kocaman pazar yeri var, İtalya’da, Yunanistan’da, Amerika’da bu tür açık pazar yerleri var. Bizde de bu tür alanları pazar yeri olarak ayırmak lazım. İlla sokak arasında olsun demiyoruz, daha kontrollü haftanın bir günü Pazar kurulacak meydanlar olmalı.

 

AKŞAMÜSTÜ HER ZAMAN DAHA UCUZDUR

Eskiden pazarcı esnafı sürüm yapar oradan kazanırdı. Yani bir ton domates satardı, şimdi 150-200 kiloya kadar düştü. Pazarda akşam saatleri her zaman ucuzdur çünkü o mal ertesi güne kaldığı zaman tekrar işçilik, nakliye, depo masraf olduğu için pazarcı esnafı akşam sermayesinin altına da malı satmak ister. Akşam fiyatın ucuz olmasının sebebi budur bazılarının söylediği gibi sabah daha fazla kar marjıyla satmaz pazarcı. Bir pazarcının ancak bir dairesi vardır altında bir arabası vardır onun dışında hazarı esnafında öyle zengin bulamazsınız çünkü pazarcı esnafı az karla mal satar oradan da büyük paralar kazanmaz. Günü birlik çalışır günü birlik kazanır.