GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-04-2022 11:43   Güncelleme : 29-04-2022 11:43

İstanbul Kasaplar Odası Başkanı Tüfekçi uyardı: ET FİYATLARINI ÖNGÖREMİYORUZ

İstanbul Kasaplar Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, meslektaşlarının sorunlarını ve çözüm yollarını anlattı. Türkiye’de hayvan sayısının açıklandığı kadar olmadığını ifade eden Tüfekçi, et fiyatlarının nereye gideceğini öngöremediklerini ifade etti

İstanbul Kasaplar Odası Başkanı Tüfekçi uyardı:  ET FİYATLARINI ÖNGÖREMİYORUZ

İstanbul Kasaplar Odası Başkanı Tüfekçi uyardı:

ET FİYATLARINI ÖNGÖREMİYORUZ

İstanbul Kasaplar Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, meslektaşlarının sorunlarını ve çözüm yollarını anlattı. Türkiye’de hayvan sayısının açıklandığı kadar olmadığını ifade eden Tüfekçi, et fiyatlarının nereye gideceğini öngöremediklerini ifade etti

 

İstanbul Kasaplar Odası Genel Kurulunda Başkanlığa seçilen Aydın Tüfekçi, kendisine destek veren vermeyen tüm üyelere teşekkür etti. Genel Kurula katılımların azlığından şikayet eden ancak burada sadece üyeleri suçlamayan Tüfekçi, yeni dönemde İstanbul’u bölgelere ayıracaklarını ve her yönetim kurulu üyesinin kendi bölgesini gezerek esnafın sorunlarını tespit edeceğini dile getirdi.  Yeni Esnaf Gazetesi’ne sektörün ana sorunları ve çözüm önerilerini anlatan Tüfekçi şunları söyledi:   

YÖNETİM KURULU SAHADA OLACAK

Genel kurullar üyelerimizle bir araya gelip sorunlarımızı paylaşacağımız yer olmasına karşın esnafımız ilgi göstermiyor. Her genel kurul cüzi bir katılımla gerçekleştiriliyor. Bunda yönetim olarak bizlerin de hatası var. Bugüne kadar esnafımız gezilmedi, sorunları dinlenmedi. Biz yeni yönetim olarak İstanbul’u bölgelere ayıracağız. Yönetim kurulundaki her arkadaşımız bölgesindeki sorunları dinleyecek ve birlikte çözüm yollarını arayacağız.

ELEKTRİK FATURASI KİRAYI GEÇTİ 

En büyük sıkıntılarımızdan biri elektrik, birçok meslektaşım ‘kira kadar hatta bazıları kiradan daha fazla elektrik faturası ödüyoruz’ diyor. Büyüklerimizin küçük esnafa hiç olmazsa elektrik konusunda destek olmasını istiyoruz. Ette yaşanan sıkıntı ise üretimin çok azalması, ülkemizdeki hayvan sayısı yetkililerin açıkladığı rakamlar kadar değil, her geçen günde hayvan sayımız azalıyor. Biz köylüye, besiciye yem desteği verilmesini istiyoruz. Besiciye yem desteği verilirse bu işin büyük çoğunluğu çözülür. Boş arazilerin ekilmesi için bakanlığımızın çalışma yapması gerekiyor. 

ÜLKEDE HAYVAN SAYIMI YAPILSIN

Tarım ve Orman Bakanımız Vahit Kirişçi’yi ziyaretimizde de söyledik. İl ve İlçe tarım Müdürlüklerindeki görevli personel sahaya inip hayvan sayımı yapmalı böylece envanterimizi çok daha doğru yapmış oluruz. Kasaplar olarak bir diğer sıkıntımızı tavukta yaşıyoruz. Bize belli kiloda, belli kasada tavuk parçalama izni verilsin ama şartlı izin verilsin. Bakanlığın bize verdiği ruhsat var ruhsatın üzerindeki iş yeri numaramız var. Buradan terazimizden çıkaracağımız barkodla ürün üzerine etiket koymayı istiyoruz.

FİYAT ÖNGÖRÜSÜNDE BULUNAMIYORUZ

Et fiyatları vatandaşa göre çok pahalı içinde bulunduğumuz şartlara göre pahalı değil. Şu anda yem yurt dışından ithal ediliyor dolayısıyla fiyatı dolar kuruna endeksli. Mazot fiyatlarındaki artış nedeniyle nakliye fiyatları artık çok önemli bir meblağ tutmaya başladı. Ticari nakliye yapacak firmalara mazot desteği verilebilir. Eğer maliyetler bu şekilde artmaya devam ederse et fiyatlarının nereye gideceğine dair bir öngörüde bulunmamız imkansız hale gelir. Önümüz Kurban Bayramı. Vatandaşlarımız dini vecibelerini yerine getirecek bu nedenle belli sayıda hayvan kesimi olacak bu şekilde devam ederse ette büyük sıkıntı çekeceğimizi düşünüyorum.

1 KİLO KÖFTE 90 TL’YE SATILAMAZ

Son dönemde hızla artan steakhouselerin kontrol altına alınması lazım. Şu anda hem ızgara koyulup, hem steakhouse yapıp, hem de çiğ et satmak kasap esnafıma sıkıntı yaratıyor. 1 kilo köfteyi 90 liraya satıyorlar. Bugün karkas etin kilosu 80 lira, bunun kemik firesi var, ortalama yüzde 45 işletme gideri var. Etin 125 liraya maliyeti varken 90 liraya satılıyorsa ben bunun içerisinde bir şey ararım.

-ETİ MAHALLE KASABINIZDAN ALIN

Kasap hayatını idame ettirmek için kaliteli et satmak mecburiyetinde. Marketlerde şarküteri reyonunda çalışan biri kasap reyonunda et yapıyor. Bir markete ‘uzman kasap’ ibaresi var. Bizim mesleğimizde uzman kasap yok; çırak, kalfa, usta var.  Bu halkı yanıltmaktır, bununla ilgili çalışma yapacağım. Vatandaşımız mahalle kasabandan alışveriş yapsın, bu kasap iyisini satmak mecburiyetindedir. İkincisi kıyma alırken kesinlikle daha önceden çekilmiş kıymayı almayın gözünüzün önünde çektirin. Şu anda piyasalar tavuk taşlığı yok nereye gittiği belli değil.

LİSE VE ÜNİVERSİTEDE DERS OLMALI

Meslek Liseleri ve üniversitelerin Gastronomi bölümleri için ‘Kasap Teknolojisi ve Et Teknolojisi’ diye bir ders koymaya çalışıyoruz. Bu dersin Gıda Mühendisliği bölümleri ile Veterinerlik fakültelerinde de olması için çalışacağız. Bu dersleri usta içi belgesi alan kasap arkadaşlarımız verecek. Eğer bunu sonuçlandırırsak etlerin kesim ve işleme noktasında daha iyi bir yere geleceğimize inanıyorum. Kasaplık mesleği; insanlar var olduğu müddetçe, ete ihtiyaç duyduğu müddetçe var olacaktır. Ben kasap arkadaşlarıma da seslenmek istiyorum; “Müşteriyi Allah’ın size gönderdiği rızık olarak görün ve ona en iyi en kaliteli hizmeti sunun. Mesleğinizin inceliklerini müşteriye vereceğiniz hizmet kalitesini artırmada kullanın.

AYDIN TÜFEKÇİ

1962 Erzincan Kemah ilçesinde dünyaya geldi. Ailesinin 1955’de Kadıköy Fenerbahçe’de açtığı kasap dükkanını ikinci jenerasyon olarak devam ettirdi. Daha önce İstanbul Kasaplar Odası Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Odanın yapılan son seçimlerinde Başkanlığa aday oldu ve üyelerin tercihiyle Oda Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi.