İkitelli OSB
Giriş Tarihi : 28-04-2022 15:57   Güncelleme : 28-04-2022 15:57

Baklavacılar artan maliyetten şikayetçi

Baklavacı Mehmet Yıldırım, şeker, un, tereyağ, fıstık ve enerji maliyetlerindeki yüksek artışlardan şikayetçi oldu. “Yüksek fiyattan satmayı istemiyoruz, yetkililerin piyasaya önlem almalarını ve tüketicinin de böylece korunmasını bekliyoruz” dedi.

Baklavacılar artan maliyetten şikayetçi

 

Tarım Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi’nin ‘şeker sıkıntısı yok, 200 bin ton şeker fazlamız var’ açıklamasına rağmen piyasada şeker fiyatlarına sürekli zam yapıldığını söyleyen Baklavacı Mehmet Yıldırım, “Reel piyasaya baktığımızda özel şeker fabrikaları şeker kıtlığını bahane ederek devamlı zam yapıyorlar. Bir çuval şeker 850 TL oldu” dedi. Şekerin çuvalının 2 bin TL’ye kadar çıkacağı söylentilerinden duydukları rahatsızlığı dile getiren Yıldırım şöyle dedi: “Buna izin verilmemesi, piyasanın boş bırakılmaması lazım. Piyasa hakimiyeti sağlanmalı aksi taktirde ezilen tüketici ve biz esnaf oluyoruz.

UYGULANABİLİR DEĞİL

Ucuz şekerin biz üreticilere de vereceği söylendi ama fabrikalardan şeker almaya kalktığımızda firma başına 40 çuval kotası getiriyorlar. 40 çuvalın nakliyesi karşılanabilir değil. 10 firma birleşip tek kamyonla getirmek istediğimizde ‘toplu satış yapmadıklarını’ belirtiyorlar. Dolayısıyla bu uygulanabilir bir durum olmaktan çıkıyor. Biz üreticiler yine özel şeker fabrikalarının insafına bırakılmış oluyoruz.

PİYASA BUNLARA BIRAKILMAMALI

Piyasayı niye bunların insafına bırakılıyor eğer şeker fazlalığı var ise niçin üreticilere düzgün bir şekilde mal satılmıyor. Bakın fıstık fiyatları bir hafta içinde 100 TL arttı. Niye çünkü kayıt dışılık var. 10 yıl önce fıstık fiyatları tüccarın elinde ilk oyuncak olduğunda biz dernek olarak dönemin tarım ve maliye bakanlarına uyarıda bulunduk; ‘bunlar piyasayla nasıl oynayacaklarını öğrendiler önlem alınmazsa diğer gıdalarda da bunu uygulayacaklar’ diye. Patateste, soğanda, sarımsakta, kuru fasulyede yaptılar ama bizim bu uyarımıza rağmen on senedir bir önlem alınmadı. Bakın Gaziantep Valiliği zirai don uyarısı yaptıktan hemen sonra ‘fıstığa don vuracak’ bahanesiyle bir günde fıstık fiyatı 40 TL yükseldi üç günde 100 TL arttı. Hükümetimizin yaptığı güzel işleri taktir ediyoruz, ülkemize çağ atlattılar ancak tarımda ve gıdada bir şeyler yapılmalı tarım ve gıdayı spekülatörlerin elinden kurtarmaları lazım zira  olan halka oluyor.

OKULLU BAKLAVACILAR

Bizim elimizde proje var, Milli Eğitim Bakanı, meslek liselerine özel önem verdiğini söylüyor. Projemiz tam da bununla ilgili ancak bir senedir ne eski bakandan ne yeni bakandan randevu alamadık. Özel Kalem Müdürüne söylüyoruz; “Elimizde projemiz var gelelim bakanımıza sunalım uygulanabilirliğini görürse uygular ama hala bir cevap alamadık. Bizim derdimiz; yetişmiş eleman sıkıntımız var. Baklavacılık el mesleği ölmesin, kalitesi düşmesin, bunu okullaştıralım istiyoruz. Bununla ilgili dersimize iyi çalıştık.

HER SEKTÖRE ÖRNEK OLACAK

Bu proje diğer sektörlere de örnek olacak, ülkeye faydası olacak bir proje. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Gaziantep’te pilot meslek liseleri belirleyelim. Baklavacılık mesleğini okullarda öğretecek sistem kuralım. Meslek liselerinin atölyelerini de biz yapalım, eğitmenlerine de biz verelim her türlü lojistik desteği sağlayalım. Böylece diplomalı insanlar yetiştirelim onlara mezun olduklarında iş garantisi verelim. Sektörün de geleceği garanti altına alınsın.

BAKLAVAYA ZORUNLU ZAM

Sektörümüz günlük bin 400 ton civarında üretim yapıyordu ama milletin alım gücü düştü dolayısıyla şu anda günlük üretimin bin 200 ton civarında olduğunu düşünüyoruz. Baklava fiyatlarına artan maliyetler yüzünden mecburen zam yapıldı. Fıstık 350 TL’ye, tere yağ 160 TL’ye çıktı. Un fiyatları, enerji fiyatları zaten belli dolayısıyla zam yapmak zorunda kaldık. Ben vatandaşımızın ramazan Bayramını şimdiden kutluyorum ancak onlara da bir uyarım var; bir kilo ucuz, kalitesiz baklava alacaklarına yarım kilo alıp sağlıklı, lezzetli, kaliteli baklava alsınlar.