YAŞAM
Giriş Tarihi : 18-04-2022 10:04   Güncelleme : 18-04-2022 10:04

Her gün bir öğrenci yetiştiriyor

İsmi Zuhal Bakır Kurağ. Türkiye’nin önde gelen tekstil markalarında çalıştı. 14 yıl önce istifa etti ve kendi işini kurdu. Kendi kurguladığı minyatür tezgahında bileklik, kolye ve kıyafet tasarlıyor. Ve her gün bu işi bir kadına öğretiyor

Her gün bir öğrenci yetiştiriyor

 

Türkiye’deki başarılı kadın girişimci sayısı her geçen gün artarken, güzel hikayeler de gelmeye devam ediyor. Bu kez başarılı kadın girişimci hikayesi tekstil sektöründen. Kocaeli Üniversitesi Tekstil Hazır Giyim bölümünden mezun olan Zuhal Bakır Kurağ, bu işin bilimini öğrendikten sonra Türkiye’nin önemli markalarında çalışmaya başladı. Başarılı bir kariyeri varken, artık kendi işini yapması ve kendi markasını yaratması gerektiğine karar vererek istifa etti. Tam 14 yıl önce kendi ismini taşıyan bir şirket kurdu, özel tasarım ve tamamen organik olarak bileklik, kolye, kıyafet üretmeye başladı.

Bu işler için yöresel dokuma tezgahlarından esinlenerek ahşap minyatür dokuma tezgahları kurgulayan Kurağ, kişiye özel tasarımlar yapmaya başladı. Ürünlerini beğenenler Kurağ’ın şöhretini artırdı ve belirli bir çevrede önemli bir müşteri potansiyeline ulaştı. Sonra gerek ülke çapında gerekse yurtdışından talepler almaya başladı. Kurağ asıl sıçramayı ise pandemi döneminde yaptı. Herkesin eve kapanması, sosyal medyanın gücü ile birleşince Zuhal Bakır Kurağ’ın ürünleri çok daha geniş kitleler tarafından keşfedildi. Öyle ki; Kurağ’ın sosyal medyadaki takipçileri 100 bin kişiye ulaştı.

 

Dünyadan talep yağıyor

Bugün Kurağ’ın ürettiği ürünler İtalya, Almanya, Fransa, ABD, Suudi Arabistan ve Rusya başta olmak üzere birçok ülkeden talep görmeye başladı. Bu talep sadece müşteri tarafından değil, bu işi öğrenmek isteyenler tarafından da gelince Kurağ, yeteneklerini kadın girişimcilere aktarmaya karar verdi. Kurağ, aynı zamanda mağaza olarak şekillendirdiği atölyesinde öğrenme isteği olan kadınlara ve genç kızlara ders vermeye başladı. Nitekim talep öyle bir noktaya ulaştı ki, Kurağ her gün bir kadın öğrenciye ders verir hale geldi.

Özel tasarımlarını özel fiyatlardan satan Kurağ, başta yurtdışından olmak üzere gelen taleplere yönelik üretim yapmayı sürdürüyor. Ayrıca tekstil firmaları için toptan aksesuar üretimi de yapan Kurağ, şu an için şubeleşmeden butik bir marka olarak varlığını sürdürmeyi tercih ediyor.