GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-04-2022 13:38   Güncelleme : 06-04-2022 13:38

Turan Aydoğdu Farkı Terziler Odası’nda güven tazelendi

Üç adayın talip olduğu İstanbul terzilerinin başkanlığına terzi esnafı büyük teveccüh göstererek yeniden Turan Aydoğdu’yu seçti.

Turan Aydoğdu Farkı  Terziler Odası’nda güven tazelendi

 

 

İstanbul Terziler Odası Genel Kurulu üyelerin yoğun ilgisi altında gerçekleştirildi. Divan Başkanlığını Terziler Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Sinan Turhan, yardımcılığını İSTESOB başkanı Faik Yılmaz’ın yaptığı kongrede; katip üyeler ise İSTESOB Başkan Vekili Engin Türkmen, İzmir Terziler Odası Başkanı Mustafa Güvenli, İstanbul Gömlekçiler ve İç Çamaşırları Esnaf Odası Başkanı ve Federasyon Yönetim Kurulu üyesi Abdullah Yaşar oldu. Kongrede 14 maddeden oluşan gündemin kabul edilmesinin ardından 2018-2019-2020-2021 yılı faaliyet raporları okundu.

DÖRT YILDA YAPILANLAR RAPORLANDI

Kongrede dört yılda yapılan çalışmalar şöyle özetlendi; “Terziler odasının tadilatından sonra açılışı yapıldı. Pandemi öncesi İstanbul’un iki yakasında iftar organizasyonu yapıldı. Oda üyelerinin getirdiği objelerin yer aldığı terziliğin gelişimini ve değişimini gösteren müze oluşturuldu. WEB sitesi kuruldu. Terzilerin araç gereçlerini kolaylıkla temin edebilmeleri için Uzay makine ile anlaşma sağlandı. 798 olan üye sayısı dört yılda 1564’e yükseltildi. Basit usulde vergi mükellefi olan üyelerin vergi ile ilgili kayıtları oda bünyesinde oluşturulan sözleşme ile mali müşaviri gözetiminde yapılmaya başlandı. Zor durumda kalan üyelerimize yardım yapıldı. Pandemi sürecinde İBB ile anlaşılarak üyelere yardım yapılması sağlandı. Usta öğreticilik belgesi alınabilmesi için çalışmalar başlatıldı ve bu çalışmaların sonucunda bir çok üyemiz belge sahibi oldu.

EN YAKIN RAKİBE 7 KAT FARK ATTI

Üyelere hitap eden Başkan Turan Aydoğdu, farklı kollarda faaliyet gösteren esnafın bir bütünün parçaları olduğunu söyledi. Aydoğdu, “Bizler esnaf ve sanatkârlar camiası olarak ekonomik çalkantıları, piyasaları en yakından takip eden ve yaşayan kesimiz. Her birisi bu ülkenin umudu olan bu salonu dolduran, vefakâr ve cefakâr dostlarımla iftihar ediyorum. Bu güzide topluluğa hizmet etmekten her zaman onur duydum. Hizmete devam etmekten dolayı da şeref duyarım” dedi. Genel kurulda yönetime talip olan diğer iki adayın konuşmasının ardından oylamaya geçildi. Yapılan oylama sonucunda Turan Aydoğdu 296 oy, Ercan Karakoç 42, Aysel Sili ise 9 oy aldı.

GENÇLERİ TERZİLİĞE ÖZENDİRECEĞİZ

Üyelerin büyük çoğunluğunun tercihiyle yeniden başkan seçilen Aydoğdu, Yeni Esnaf Gazetesine konuştu. Çok projeleri olduğunu ancak pandemi nedeniyle bunları geçtiğimiz dönem hayata geçirmekte zorlandıklarını ifade eden Aydoğdu şunları söyledi: “Terzilik Bölümü olan Meslek Liselerimiz var. Burada okuyan çocuklarımızın katılacağı terzilik yarışması düzenleyeceğiz. Bunun için kaynak oluşturmaya çalışıyoruz. Böylece başarılı çocuklarımızı mesleğimize kazandırmak istiyoruz. Bugün mesleğimizin en büyük sıkıntısı eleman eksikliği, kimse çocuğunu terzi yanına çırak olarak göndermiyor. Meslek liselerinden başarılı gençleri aramıza katarsak mesleği geleceğe güvenle taşımış olacağız. Önümüzdeki yıllarda 28 Mayıs Terziler Gününde yapmayı plandığımız yarışmada dereceye giren eserler ile terzilerimizin diktikleri elbiselerin yer aldığı bir defile düzenlemeyi düşünüyoruz.

 

 

 

ŞIKLIĞIN YOLU TERZİDEN GEÇER

Terzilik dediğiniz zaman bugün özellikle gençler terziliği, paça yapan, sökük diken olarak algılıyor ama terzilik mesleği öyle değil. Her geçen yıl özel dikime rağbet ilgiyi arttırmaktadır. Kendinize özel diktirdiğinizde on sene bile giyseniz o kıyafete bir şey olmuyor.

USTA ÖĞRETİCİ BELGESİ ÖNCELİĞİMİZ

Terzilerimizin usta öğretici belgesi olması gerekiyor. Bu konunun üzerinde önümüzdeki dönemde hassasiyetle duracağız. Bu belgeyi alan terzilerimiz meslek liselerinde öğretmen olarak çocuklarımızın yetişmesine katkı sağlayacak. Terzilerimizin eğitimine yönelik seminerler planlamıştık ancak bunu pandemi nedeniyle gerçekleştiremedik. Yeni dönemde bu kurs ve seminerleri hayata geçireceğiz. Kayıt dışı çalışan terzi meslektaşlarımızı oda bünyesine kazandırmak için uyarı ve çalışmalarımız devam edecektir.

 

AYDOĞDU’DAN TEŞEKKÜR

Genel kurul sonrası Başkan Aydoğdu yapmış olduğu teşekkür konuşmasında şunları söyledi: “Genel kurul sürecinde destek veren başta ailem, bizi yalnız bırakmayan üst kuruluşlarımız, yönetim ve denetim kurulu arkadaşlarım ve katılan-katılamayan tüm meslektaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Genel Kurula katılan Federasyon Başkanımız Sinan Turhan'a, Birlik Başkanımız Faik Yılmaz'a , Birlik Başkan Vekili Engin Türkmen'e, İzmir Terziler Odası Başkanı Mustafa Güvenli'ye, İstanbul Gömlekçiler Odası Başkanı ve aynı zamanda Federasyon Yönetim Kurulu Üyesi Olan Abdullah Yaşar'a, diğer oda başkanlarına, bakanlık temsilcilerimize, sandıkta görevlilerine teşekkür ediyorum. Allah birliğimizi beraberliğimizi bozmasın.”

 

BAŞKAN

Turan Aydoğdu

ASİL ÜYELER

Selahattin Yılmaz

Ergun Kartal

Uğur Çiftçibaşı

Gani Kırman

Erdal Süsem

Hatun Zarlı

Sibel Kuşçu

Mustafa Yüce

YEDEK ÜYELER
Fadime Onar

Mehmet Kırkız

Vildan Uğur

İsmail Günal

Şahin Demir

Devrim Çelik

Nihat Coşar

Hulki Doğru

Hüseyin Göksoy

 

DENETİM KURULU

ASİL ÜYELER

Sülbiye Kanturvardar

Yaşar Sınağ

Orhan Dizal

YEDEK

Hasan Tayfun Demiralay

Çiğdem Alakuş

Alper Yüz