İkitelli OSB
Giriş Tarihi : 06-04-2022 12:36   Güncelleme : 06-04-2022 12:36

BAŞKAN KESKİN: HEDEF İKİTELLİ 2

Yıllık 10 milyar dolar ihracat yapan İkitelli OSB’nin günümüz ihtiyaçlarını karşılaşamadığını belirten Başkan Mustafa Keskin, İkitelli 2 projesini mutlak suretle hayata geçireceklerini ifade etti

BAŞKAN KESKİN: HEDEF İKİTELLİ 2

 

İkitelli OSB Genel Kurulunda tüm üyelerin ittifakıyla başkanlığa seçilen Mustafa Keskin, kendisine duyulan bu güvene teşekkür etti. İkitelli OSB’nin 1986 yılında inşasına başlandığında Türkiye’nin o güne kadar GAP’tan sonra en büyük ikinci projesi olduğunu hatırlatan Keskin, yapacakları çalışmaları Yeni Esnaf Gazetesine anlattı.

33 BİN İŞ YERİ 350 BİN ÇALIŞAN

İkitelli OSB bugün 33 bin iş yeri 350 bin çalışanı ile Türk ekonomisine yıllık 10 milyar dolar ihracat katkısı sağlıyor. Türkiye’nin lokomotif OSB’si konumunda olan İkitelli OSB, 1986’da yapıldığında o günün şartlarına göre inşa edilmiş. Şimdi bizim o günün koşullarına göre inşa edilen OSB’ye bugüne göre teknolojik olarak ne yapabiliriz bunu planlamamız gerekiyor.

TANITIM ATAĞINA BAŞLAYACAĞIZ

İkitelli OSB’nin ARGE çalışmalarını yükseltmek durumundayız. Bunun yanı sıra Türkiye ekonomisi için bu kadar önemli bir yere sahip olan İkitelli OSB’nin tanıtımını yapmayı, eksikliklerini gidermeyi ve kamuoyu önüne çıkararak bilinirliliğini artırmak için çalışacağız. Bu noktada genel kurulda da söyledim. İkitelli OSB yönetimi olarak bize gelmeyene biz gideceğiz. ‘Bakın burada böyle bir organize sanayi bölgesi var, Türkiye’nin ekonomisi ama şunlar şunlar gerekli’ diye kendimizi ifade edeceğiz.

HER YİĞİDİN YOĞURT YİYİŞİ AYRI

Geçmişten bugüne birçok arkadaşlarımız yöneticilik, başkanlık yaptı. Ben de yönetim kurullarında bulundum. Herkes içinde bulunduğu koşullara göre en iyisini yapmaya, İkitelli OSB’yi daha ileriye taşımaya çalıştı. Kimse ‘ben kötü yapayım’ niyetinde olmadı ancak Anadolu’da; ‘Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır’ diye bir söz var. Bu nedenle bir işin başındaysan kendi fikirlerini hayata geçirebiliyorsun. Geçmiş başkanlarımızın OSB’mize çok büyük hizmetleri oldu, ben de onların üstüne buranın ARGE’sini ve kamuoyuna tanıtılmasını kendime hedef koydum. ÇALIŞMA VARSA SIKINTI OLUR

ÇALIŞMA VARSA SIKINTI OLUR

OSB’mizin sıkıntıları var olacak da. Bir yerde sıkıntı olmaması için çalışılmamış olması gerekir. Çalışılan bir yerde sıkıntı olur. Sıkıntılardan bir tanesi enerji maliyetleri; elektriği biz verdiğimiz için elektrik fiyatlarındaki aşırı yükselmelerden dolayı rakamları değiştirmek zorunda kalıyoruz. Bir diğer sıkıntımız ana eleman sıkıntısı. OSB’nin yönetimsel çatısında değil ancak genel olarak yeterli olmayan elemen sıkıntısı var. Milli Eğitim ya da kamuoyunda buna ara eleman, yeterliliği olan eleman deniliyor, ben ana eleman olması gerektiği fikrindeyim. Çünkü üretimi yapan bu insanlar. Bu OSB içinde yer alan her sanayicimizin sıkıntısı. Bu açığı yabancı uyruklulardan bulmaya çalışıyorlar.

İKİTELLİ DEMEK TÜRKİYE DEMEK

Tüm bunların yanında üçüncü ve daha büyük sıkıntımız 1986 yılının şartlarına göre planlanmış olan OSB’mizin 2022 şartlarında yetersiz olması. O gün belirlenen alanlar, bugün üreticimize yeterli gelmiyor. Sanayicimizin, daha fazla ihracat yapabilmek için daha fazla üretime bunun için de daha geniş çalışma alanlarına ihtiyacı var. Bu nedenle İkitelli 2’yi hayata geçirmek ana hedefimiz. Bu konuda söz sahibi olan bütün kurumlara taleplerimizi iletiyoruz. Bu görüşmelerimizde; Türkiye’nin İkitelli 2’ye ihtiyacı olduğunu, İkitelli’nin Türkiye demek olduğunu anlatacağız. İkitelli, burada olmayan sanayi kuruluşlarına da makine başta olmak üzere destek sağlıyor. Yani Türkiye sanayisi için çok önemli bir yere sahip. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmemizde bunu kendisine de söyledim. 1995’te belediye başkanıyken İkitelli’nin planlarını kendisi imzaladı, şimdi ikinci imzasını da görmek istiyoruz. Bunun için OSB’ye kendilerini davet ettik. İkinci imzayı da inşallah atar. MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli, Genel Kurul sonrası telefonla arayarak tebrik etti. Ankara’da kendisiyle görüşme gerçekleştireceğiz. Burada kendilerine de anlatacağım. Bizim hedefimiz; sanayicimizin daha uygun koşullarda üretim yapmalarını sağlamak. Büyüyen üreticiye daha geniş çalışma alanları sunmamız lazım. Bu hem ihracatın artmasına hem de istihdamın artmasına yol açacak. Bu konuda devlet yetkililerinden bize mihmandarlık yapmalarını bekliyoruz.

FUAR ALANINI TAMAMLAYACAĞIZ

Bizden önceki yönetici başkanlarımızın da hedefinde olan fuar alanı için çalışma başlatacağız. Onlar bu çalışmaları başlatmıştı biz devam ettirecek ve İkitelli’de üretilen ürünlerin sergilenebileceği bir fuar alanı oluşturacağız. Bunun yanı sıra kreş ve sosyal tesisler için de çalışma gerçekleştireceğiz.

 

4 YIL SONRASINI DEĞİL

BUGÜNÜ DÜŞÜNÜYORUM

4 yıl sonra yapılacak genel kurulda yeniden aday olup olmayacağımı aklıma bile getirmedim. Amacımız görevde bulunduğumuz bu dönem İkitelli OSB’yi bütüncül hale getirmek, birliktelik içinde olmasını sağlamak için gayret göstermek, sanayicilerimizin, esnafımızın, kooperatiflerimizin tek vücut olarak hareket etmesini sağlamak. İttifak içinde seçilmiş olmamız bunun aslında ilk göstergesi. Eğer hedefler büyür, İkitelli 2 olur tekrar, göreve devam etmemiz istenirse o zaman ikinci dönemi değerlendirebiliriz ama şu an odak noktamız bu dönemki hedeflerimizi gerçekleştirmek, İkitelli OSB’ye artı katma değer yaratmak.