GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-04-2022 11:31   Güncelleme : 06-04-2022 11:31

Elektrik Teknisyenleri Odası Başkanı Haluk Bozali: ÜYELERİN ODAYA AİDİYET DUYGUSU KALMAMIŞ

Elektrik Teknisyenleri Odası’nın yeni Başkanı Haluk Bozali; “Üyelerin maalesef odaya aidiyet bağı kalmamış. Biz öne bu bağı yeniden kuracak,  Yetkili elektrikçi, güvenli hizmet’ projesiyle üyelerimizin haklarını korurken vatandaşımızın da can ve mal güvenliğini sağlamış olacağız” 

Elektrik Teknisyenleri Odası Başkanı Haluk Bozali:  ÜYELERİN ODAYA AİDİYET DUYGUSU KALMAMIŞ

Elektrik Teknisyenleri Odası Başkanı Haluk Bozali:

ÜYELERİN ODAYA AİDİYET DUYGUSU KALMAMIŞ

Elektrik Teknisyenleri Odası’nın yeni Başkanı Haluk Bozali; “Üyelerin maalesef odaya aidiyet bağı kalmamış. Biz öne bu bağı yeniden kuracak,  Yetkili elektrikçi, güvenli hizmet’ projesiyle üyelerimizin haklarını korurken vatandaşımızın da can ve mal güvenliğini sağlamış olacağız” 

Elektrik Teknisyenleri Odası’nın 31 Ocak’ta yapılan Genel Kurulunda başkanlığa seçilen Haluk Bozali, sektörde 35 yıldır olan biri olarak yaşanan sorunları çok iyi bildiğini söyledi. 1945 yılında kurulan Türkiye’nin en köklü kurumlarından olan Elektrik Teknisyenleri Odasının bugün hak ettiği yerde olmadığını kaydeden Bozali, genel profili ve yönetim olarak yeni dönemde yapacakları çalışmaları Yeni Esnaf Gazetesi’ne anlattı. Elektrik günümüzde insanlar için hava ve su kadar önemli ihtiyaçlardan biri olduğunu ifade eden Bozali, “Bunun bilinçli tüketilmesini sağlamak, can ve mal kayıplarının önüne geçmek için insanları yönlendirecek çalışmalar yapacağız” dedi.

ODAMIZ ÇAĞIN GERİSİNDE KALMIŞ

Bizden önceki tüm yönetimlere teşekkür ediyoruz mutlaka taş üstüne taş koymuşlardır ama biz isterdik ki o taş duvar şeklini alsın fakat 1945 yılında kurulan Türkiye’nin en köklü oda vasfı almış derneklerinden bir tanesi olan odamız yeniçağın gerekliliklerinin çok gerisinde kalmış. İstanbul genelinde 4 bin aktif üyemiz 20 bin pasif üyemiz var. İstanbul’da tesisat yapım ve abonelik işlerinde yüzde 80-90’ı bizim üyelerimizin elinden geçiyor. Biz göreve gelir gelmez hızlı bir şekilde envanter çıkardık.

ODAYA AİDİYET DUYGUSU KALMAMIŞ

Bu kısa dönemde yaptığımız saha çalışmalarında şunu gördük; oda ile üye arasındaki aidiyet bağı kaybolmuş. Maalesef insanlar odaya gelmekten imtina eder durumda, aidatlarını bile öderken şikayet ederek ödüyorlar. Ben insanların aidatını öderken kötü laf söylemesini istemiyorum o parayla hizmet almasını, memnun olmasını umut ediyorum.

HIZLI BAŞLANGIÇ YAPTIK

Genel kurulda üyelerimize topraklama eğitimiyle ilgili yaşadıkları sıkıntıları çözerek onları ücretsiz mesleki eğitimler vereceğimizi söyledik. Seçilir seçilmez de 300-350 arkadaşımı ücretsiz bir şekilde odamızın üst katında eğitim salonumuzda belgelendirdik. Bunları yapmaya devam edeceğiz.

KORSANA GEÇİT VERMEYECEĞİZ

Seyyar veya korsan diye tabir etiğimiz meslekteki en büyük eksiklikle ilgili ciddi çalışmalarımızın olacağının da sözünü verdik. Belediyelerimize ve yapı denetim firmalarına, kurumumuzu tanıtarak; bu işin nasıl yapılması, inşaatlarda şantiyelerde neler olması gerektiği konusunda kendilerini bilgilendirdik. Yasaya göre; şantiyede inşaat başlangıcında yapı denetim denetçisi ve belediye kontrol mühendisi inşaat defteri tutar ve burada inşaatı yapacak elektrikçinin oda kaydı, sigorta, vergi kaydı yanında çalıştırdığı ustanın belgesi var mı diye sormaları gerekir. Maalesef bu konulara çok dikkat edilmediğini gördük. Eksik belgesi olan korsan arkadaşlarımızı da sisteme dahil etmek için onları da eğiterek belgelendirecek ve üyemiz yapacağız.

 

EN BÜYÜK YARDIMCI EN BÜYÜK DÜŞMAN

Elektrik hayatımızın en önemli kaynaklarından bir tanesiyken yanlış kullanım onu bir anda en büyük düşman yapıyor. Elektrikle şaka olmaz. Bunun için yaptıracağımız işlerde özellikle elektrikçinin yetkili olması konusunda vatandaşımızı uyarıyoruz.

ECZANE BENZERİ TABELA SİSTEMİ: İstanbul için ‘Yetkili elektrikçi, güvenli hizmet’ projemiz var. 6 aşamadan oluşan bu projenin tüm Türkiye’ye örnek olacağını düşünüyoruz. Projenin başlıkları ise şöyle olacak; İstanbul’da 4 bin yetkili üyemize eczanelerde olduğu gibi kendilerini tanıtan görenlerin hafızasına yerleşecek tanıtıcı tabelaları üyelerimize ücretsiz vereceğiz. Üyelerimizi Google haritasında yetkili elektrikçi diye işaretleyeceğiz.

HALKI BİLGİLENDİRECEĞİZ: İBB ile ve ilçe belediyeleriyle ortaklaşa çalışarak tanıtım organizasyonları yapacağız. Tanıtıcı reklam filmleriyle bilbord ve metrolarda yayınlanmasını sağlayarak elektriğin özellikle yetkili elektrikçi eliyle tüketilmesinin vatandaşa olan faydalarını anlatacağız.

KURUMSALLAŞACAĞIZ: Biz ismimizi Elektrik Teknikerleri ve Teknisyenleri Odası olarak yeniden düzenlemek istiyoruz.  1945 yılında kurulmuş bir kurum hala ev telefonuyla, cep telefonuyla hizmet vermeye çalışıyor. Telekom’la anlaşmamızı yaptık. Odamıza 444’lü bir hat belirleyerek, vatandaşımız, elektrikçiyle olan problemi, teşekkürü varsa bize ulaşabilecek. Üyemiz ile vatandaşımız arasında köprü vazifesi göreceğiz. Vatandaşımız, üyemizden aldığı hizmetten dolayı bir sorun yaşarsa onun mağduriyetini oda olarak biz gidereceğiz.

ARIZA ÇAĞRI MERKEZİ: İstanbul’a hizmet edecek elektrik teknisyenleri odası arıza çağrı merkezi kurmayı hedefliyoruz. Vatandaşımız TV, kombi ya da beyaz eşyası bozulduğunda yetkili servise başvuruyor ama elektrik konusunda standartlara bakmadan kişi ve kuruluşlardan hizmet, malzeme alıyor. Son olarak elektrik malzemesi bilinçli tüketilmediğinde yangınlara yol açıyor.

SERVİS ÜCRETİ STANDARDI: Beyaz eşyada servis hiçbir şey yapmasa bile eve geldiğinde servis ücreti alıyor elektrikte böyle bir şey yok. Servis olayında tek tip, donanımlı, kimlik kartları belli olan, ellerinde resmi faturaları olan arkadaşlarımızla bunu sağlayacağız.

7 8 9 Nisand 2022 Solarex fuarına katılıp Güneş enerjisi sürdürülebilir enerji konusunda İstanbul Gedik üniversite ortaklaşa kurduğumuz Eto Akademi üzerinden gesler için nitelikli eleman yetiştireceğiz ve de eğitim sonunda kendilerini belgelendireceğiz. Ülkemiz enerji ihtiyacının yüzde 80’ni bizde olmayan yurtdışına bağımlı olduğu doğal gaz ile karşılamakta ülkemizin kalkınması ekonminin büyümesi için coğrafi olarak en çok güneş alan bu konuda şanslı olan yurdumuzda ges santrallerinin kurulması kullanımının yaygınlaştırılması için çalışmalar yapacağız

 

 

YANGINLARIN YÜZDE 30’U ELEKTRİK KAYNAKLI

İstanbul’da 2021 yılında çıkan yangınların yüzde 30’u elektrik kaynaklı. Bunun iki nedeni var birincisi tesisatlarımız çok eski, ikincisi; 1 milyoncu diye tabir edilen ya da nalburlardan bilinçsizce alınan elektrik malzemeleri. Bu da maalesef can ve mal kayıplarına neden oluyor.