GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-03-2022 17:47   Güncelleme : 29-03-2022 17:47

TAV İcra Kurulu Başkanı Sani Şener: Havalimanının kapasitesini yıllık 80 milyon yolcuya çıkaracağız

TAV İcra Kurulu Başkanı Sani Şener: Havalimanının kapasitesini yıllık 80 milyon yolcuya çıkaracağız TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, "Ortağımız Fraport ile birlikte yapacağımız yatırımla havalimanının kapasitesini yıllık 80 milyon yolcuya çıkaracağız" dedi

TAV İcra Kurulu Başkanı Sani Şener: Havalimanının kapasitesini yıllık 80 milyon yolcuya çıkaracağız

Antalya Havalimanı Projesi Kamu-Özel İş Birliği İhalesi Kira Peşinatı Ödeme Töreni, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Törende konuşan TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener de Akdeniz'in en büyük turizm merkezi Antalya'da, Fraport ile 4 yıldır uyumlu ve başarılı bir işletme gerçekleştirdiklerini, DHMİ'nin aralık ayında düzenlediği ihaleyi kazanarak işletme süresini 2052'ye kadar uzattıklarını anımsattı.

İhale şartnamesindeki koşulları sağlamak üzere TAV ve Fraport olarak çok ciddi bir çalışma içine girdiklerini belirten Şener, önemli bir sermaye yatırdıklarını ve havalimanını geliştirmek üzere çalışmalara başladıklarını anlattı.

Şener, bugün de şartnamenin diğer önemli maddesi olan ön ödemeyi gerçekleştirdiklerini aktararak, 'Dünya ekonomisinin bugünkü durumunda ve Rusya-Ukrayna savaşının sürdüğü bu ortamda finansmanın yaklaşık üçte ikisinin yurt dışından gelmesi, hiçbir yolcu ya da kredi üstlenim garantisi bulunmayan, dolayısıyla kamu riski içermeyen bu projeye, finansal modelimize ve Türkiye ekonomisinin geleceğine duyulan inancın göstergesidir.' dedi.

Antalya Havalimanı'nın salgın öncesinde, 2019'da 35,7 milyon yolcu ağırladığını bildiren Şener, '2021'de seyahat kısıtlamalarının kademeli olarak kalkmasıyla güçlü bir şekilde toparlanarak 22 milyon yolcuya ulaştı. Ortağımız, Fraport ile birlikte yapacağımız yatırımla havalimanının kapasitesini yıllık 80 milyon yolcuya çıkaracağız.' ifadelerini kullandı.

AA