GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-03-2022 00:02   Güncelleme : 29-03-2022 00:14

Tecdelioğlu ve ekibinin ilk hedefi 16 proje ile 20 milyar dolar ihracat

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkan Adayı Çetin Tecdelioğlu Beylikdüzü’nde projelerini açıkladı.

Tecdelioğlu ve ekibinin ilk hedefi 16 proje ile 20 milyar dolar ihracat

TÜYAP Palas Otel Balo salonunda yemekli toplantıda salonda bulunan yönetim kurulu üye adaylarını takdim eden Çetin Tecdelioğlu, sektörün her alanından gelen bu temsilcilerin Türkiye’nin lokomotifi olan sanayiye daha büyük katkı vereceğini kaydetti.

İDDMİB Başkan Adayı Çetin Tecdelioğlu, sektörel ihtisas komitelerinin önemini vurguladı. Tecdelioğlu: “ "Her sektörün kendine özel ihtiyaçları, talepleri ve hedefleri olduğunun bilinciyle en az 10 firmanın yer alacağı “Sektörel İhtisas Komiteleri” kurarak her sektörün kendi stratejisini oluşturarak ihracat faaliyetlerine yönelmesini sağlayacağız. Sektörler bazında yapılacak çalıştaylar ve ortak akıl toplantılarında yol haritaları belirlenirken üyeler arası ilişkilerin güçlenmesini destekleyeceğiz.

Katma değeri yüksek ihracata önem veriyoruz

"İDDMİB sekreteryası bünyesinde sekörel ihracat danışma hattı oluşturarak üyelerimiz tarafından 24 saat içinde sorularına kendi sektörleri ile ilgili uzmandan dönüş alabilecekleri 'Kırmızı Hat' projesini hayata geçireceğiz.

Dijitalleşme ve e-ihracat üyelerimize destek vereceğimiz önemli başlıklar arasında yer alacak. Bize göre katma değerli ihracat katma değerli projelerle olur. Sektörümüzün, Türkiye'nin toplam ihracatına çok daha fazla katkı verecek potansiyeli var. Bunu gerçekleştirmek için ben ve ekibim göreve talibiz.

İhracatı 20 milyar dolara çıkaracağız

Dünyadaki tüm pazarlarda sektörlerimizi daha etkili tanıtarak, rakip analizleri, fırsat analizleri yapacağız ve üyelerimizin pazara giriş ve pazarda tutunma çalışmalarına destek olacağız. Diğer yandan sektörlerimizi uluslararası fuarlarda sık olarak ve büyük metrekare alanlarla prestijli bir şekilde temsil eden firmalarımızın daha yüksek oranlarda fuar desteklerinden faydalanabilmesi için gerekli çalışmalar yapılacak. Yeni dönemde tüm sektörlerimizin bu desteklerden faydalanmasını sağlamak amacı ile farkındalık yaratarak daha fazla sektörümüzde UR-GE projesini hayata geçireceğiz. Projeler kapsamında düzenlenecek ticaret ve alım heyeti B2B organizasyonları ile firmalarımızı doğru potansiyel satın almacılar ile buluşturacağız.

ASIEC ile ticaret elçileri oluşturacağız

Öncelikli projelerinin başında AISEC Türkiye ile gerçekleştirilecek iş birlikleri sayesinde 6 aylık sürelerle yabancı stajyer öğrenci istihdam ederek bu öğrencilerin o coğrafyaları ve ülkeleri çok daha yakından tanıyan danışman rehber olarak UrGe çalışmaları ve heyetlerinde görevlendirilmelerini sağlayacağız. Sektörümüz adına genç ihracat elçileri oluşturacağız.

Prof.Dr.Arif Yavuz’unda öngörülerinin yer aldığı ekonomi ile ilgili sunuma da bir hayli ilgi oldu. Yapılan sunum sonrasında Arif Yavuz’un etrafına toplanan iş adamları Rusya Ukrayna savaşı, Emtia fiyatları, döviz ve kur korumaları hesaplar hakkında bilgi almaya devam ettiler.