GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-03-2022 15:28   Güncelleme : 24-03-2022 15:28

Tosyalı Holding'den dünyanın en büyük çatı üstü güneş enerjisi projesi

Tosyalı Holding, aynı anda tüm tesislerinde toplam 632 bin metrekare alan üzerinde kurulacak güneş enerjisi santrali (GES) ile 140 megavat kurulu güce ulaşarak, dünyanın en büyük çatı üstü GES'e sahip şirketi olacak

Tosyalı Holding'den dünyanın en büyük çatı üstü güneş enerjisi projesi

Tosyalı Holding, aynı anda tüm tesislerinde toplam 632 bin metrekare alan üzerinde kurulacak güneş enerjisi santrali (GES) ile 140 megavat kurulu güce ulaşarak, dünyanın en büyük çatı üstü GES'e sahip şirketi olacak.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, proje kapsamında santraller aşamalı planlanıp tamamlandıkça devreye alınacak. Projenin 85 megavat gücündeki ilk etabı 7 ayda, tamamı ise Nisan 2023'te tamamlanacak.

Tosyalı Holding projesinin çözüm ortakları ise güneş enerjisi santrali anahtar teslim kurulum hizmetleri alanında önde gelen kurumlardan SolarAPEX ve güneş enerjisi alanında küresel en büyük akıllı ürün tedarikçisi Huawei.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, sürdürülebilirliğin Tosyalı Holding'in en önemli gündem maddesi olduğunu ifade etti.

Çatı GES projelerinin kendi alanında dünyanın en büyüğü olmakla kalmayıp, yıllık 116 milyon 525 bin kilogram karbon salımını engellediği için dünyanın en temiz çelik üretimine de imkan vereceğini belirten Tosyalı, şu değerlendirmelerde bulundu:

'Tosyalı Holding olarak hedefimiz, fosil yakıt kullanımını mümkün olan en düşük seviyeye getirmek. Bu strateji doğrultusunda önümüzdeki dönemde Türkiye'de bir ilk olarak demir çelik üretiminde hidrojeni fosil yakıtların yerine kullanmaya başlayacağız. Kurduğumuz GES'ten elde edeceğimiz elektriğin bir kısmını da hidrojen odaklı bu işlemler için kullanacağız. Bu açıdan, bu projemiz sıfır karbon hedefimize giden yolda en önemli kilometre taşımız olacak.'

Tosyalı, yatırım tutarı 71 milyon dolar olan Tosyalı Çatı GES projelerinin kendi alanında dünyanın en büyük kurulu gücü olmakla kalmayacağını, yıllık 250 milyon kilovatsaatlik üretimle dünyanın en fazla yıllık üretim gerçekleştirilen çatı üstü güneş enerjisi santrali olacağını kaydetti.

Huawei Türkiye Üst Yöneticisi Li Jing de Türkiye'nin global çelik üreticisi Tosyalı Holding'in dünyanın en büyük çatı üstü güneş enerjisi santrali olan projesine destek verdiklerini belirtti.

Türkiye'nin bir kurumsal vatandaşı olarak, yeşil dönüşüm için ellerinden gelenin en iyisini yapıp Türkiye'nin sıfır karbon hedefine ulaşmasına katkıda bulunduklarını vurgulayan Jing, şunları ifade etti:

'Bu önemli projenin zamanlamasının Huawei'in Türkiye'deki 20. yılına denk gelmesi nedeniyle de ayrıca mutluyum. Huawei Türkiye, ülkemizde bilişim teknolojilerinin ve yeşil enerjinin gelişimine destek sunarak 20 yılda güçlü bir kurumsal yapı yarattı. Tosyalı Holding ve SolarApex gibi kıymetli iş ortaklarımızla geliştirdiğimiz bu iş birliğiyle Türkiye için değer yaratma konusunda kendimize daha çok güveniyoruz.'