RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 23-02-2022 17:32   Güncelleme : 23-02-2022 12:35

Tosyak’ta Hem Esnaf Hem Müşteri Kazanacak

TOSYAK (Tüm Organize Sanayi Planlama Toplu İşyeri yapı kooperatifi) genel kurulunu  Güneşli’de bulunan Beyran Restoran’ da gerçekleştirdi.

Tosyak’ta Hem Esnaf Hem Müşteri Kazanacak

 

TOSYAK (Tüm Organize Sanayi Planlama Toplu İşyeri yapı kooperatifi) genel kurulunu  Güneşli’de bulunan Beyran Restoran’ da gerçekleştirdi. Divan başkanlığını Cemal Avcı’nın yaptığı genel kurulda İstanbul’un tanınmış iş insanlarını ve kooperatif üyelerinin katıldığı görüldü. Sanayi ve teknoloji bakanı Mustafa Varank’ın daha önce planlanmış programın katılamadığını belirttiği telgrafta başarılar diledi. Genel kurul iş inşalarının konuşmaları olum bir havada geçtiği görüldü. 

Genel kurulda yeniden seçilen TOSYAK Kooperatifi Başkanı Zeynel Elcik, otomotiv sektöründe yer alan esnafa seslendi: Çağdaş ve teknolojik alt yapıyla donatılacak Türkiye’nin en büyük oto sanayi sitesinde bugünden yerinizi alın. Servis kalitesinde hizmet vererek hem kazancınızı artırın hem müşteriniz daha hesaplı hizmet alsın

 

Tüm Organize Sanayi Planlama Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı işadamı Zeynel Elcik, otomotiv sektörünün yaşadığı sıkıntılara çözüm olması için TOSYAK Oto Sanayi Sitesi projesini gerçekleştirdiklerini söyledi. Yeni Esnaf Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Elcik, otomotiv sektöründe yer alan esnafın da bu fırsatı kaçırmamasını istedi.

-Neden böyle bir projeye gerek duyuldu?

Bugün baktığımızda otomotiv sektörünün içinde bulunduğu sıkıntıdan hemen herkes bahsediyor. Sıkıntıyı bilmek yetmez, çözümü için adım atılmalı. Günümüz teknoloji çağı ve esnafımızın da yarınlarda var olabilmesi için bu teknolojiye ayak uydurması gerekiyor. Biz bunu öngörerek kooperatifimizin genel kurulunda TOSYAK Oto Sanayi Sitesi’ni kurma kararı aldık.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ

-Proje şu an ne durumda?

TOSYAK Oto Sanayi Sitesi ile ilgili üye kayıtlarımız devam ediyor. İstanbul Avrupa Yakasında oto sanayi branşındaki en güçlü kooperatif konumuna yükseldik. Bugün hemen hemen her oto sanayi sitesinden üyelerimiz var. Teşkilatlanma çalışmalarımız devam ediyor. Halen 200’ün üzerinde üyemiz kayıtlı, 250 üyenin de müracaatı var. Bunların üye kabulünü kooperatif genel kurulunda yapacağız ve böylece üye sayımız 500’e yaklaşacak. Ama biz bu rakamın 2 bin -2 bin 500’lere ulaşacağını biliyoruz. Çünkü biz Türkiye’deki en büyük sanayi sitesini inşa edeceğiz.

A PLUS HİZMET SAĞLANACAK

-Bu sanayi sitesinin farkı ne olacak?

Bugün otomotiv sektörü ciddi anlamda değişim dönüşüme maruz kalmış durumda. bu sektörde önümüzdeki 6-7 yıl içerisinde birçok branş kaybolacak. Ülkemizin teknolojiye entegre olmasıyla KOBİ ölçeğindeki işletmeler ciddi anlamda sıkıntı yaşıyor. Bizim planladığımız oto sanayi sitesi KOBİ ölçeğindeki oto sanayici esnafımızı yetkili servis standartlarında hizmet kalitesine ulaştıracak. Araç kabul sisteminden, merkezi atık yağ, merkezi kompresör sistemleri gibi birçok teknolojik alt yapıyla donatarak sitemize gelen müşterilerimize yetkili servis standartlarında hizmet sunacağız. Esnafımızın personel, finansman, hibe teşviki konusunda yaşadığı sıkıntıları kuracağımız sistemle ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.

BÖYLESİ BİR İLK OLACAK

-Merkezi sistemi biraz açar mısınız?

Gerçek anlamda nitelikli bir marka oto sanayi sitesi kurmayı planlıyoruz. Kamu ile işbirliği içinde yürüttüğümüz çeşitli projelerimiz var, merkezi kompresör projesi bunlardan biri. 2 bin 500 iş yerinin olduğu bir sanayi sitesi olacak burası. Bu sanayi sitesinde 2 bine yakın esnaf kompresör kullanacak. Her esnaf ayrı ayrı kompresör almayacak. Merkezi kompresör olacak ve hepsi buradan kullanacak. Böylece satın alma, bakım ve onarım masraflarından kurtulmuş olacak. Esnafımızı duyu kaybına neden olan gürültü kirliliğinden kurtarmak için de proje geliştirdik. Yine üçüncüsü atık yağ projesi bunlar bir noktada toplanacak. Böylece çevre kirliliğinin de önüne geçilecek. Projenin tüm ayaklarında kamunun kurumumuza hibe ve teşvik destekleri almasını sağlayacağız.

TASARRUF HERKESE KAZANDIRACAK

-Esnafın kazancı artacak mı?

Merkezi araç kabul sistemi oluşturuyoruz. Müşteri sanayi sitesine geldiğinde aplikasyon sitemine girerek aracının teslimatını gerçekleştirecek, bu kayıt sistemine entegre olacak. Yedek parça konusunda çalışmalarımız var. Şöyle söyleyeyim, TOSYAK Oto Sanayi Sitesinde teknolojik alt yapıyla sağlanan tasarruflar müşterinin yüzde 20-30 indirimli hizmet almasını sağlarken esnafımızın da bugünkünden yüzde 20-30 daha fazla kazanmasını sağlayacak. Müşteri kendini güvende hissedecek kaliteli ve garantili hizmet alacak. Sanayicimiz de bu hizmeti verirken karlılık oranları yüksek ve nitelikli hizmet sunmuş olacak.  Böylece hem esnaf hem müşteri kazanırken ülke ekonomisine de katkı sağlayacak.

-İhracat yönü de olacak mı?

Bunun için de çalışmalarımız sürüyor. Bunlardan bir tanesi elektrikli araç dönüşüm projemiz. Eğer bu projeyi hayata getirebilirsek geliştirdiğimiz pillerle ihracat yapma imkanına da kavuşmuş olacağız.

BU FIRSATI KAÇIRMAYIN

-Oto sanayi esnafınıza çağrınız var mı?

İçinde bulunduğumuz çağ, bilim ve teknoloji çağı. Baktığımız zaman teknolojiye yatırım yapan tüm sektörler yüzlerce kat büyüme kaydediyor, bu değişime ayak uyduramayan şirketlerse yok oluyor. Otomotiv sektörüne çağırımız; bu nitelikli oto sanayi sitesinde bulunmaları ve otomotiv sektöründe toplulaşma hamlesini hep beraber gerçekleştirmek için bize katkı sunmalarını bekliyoruz. Bugün biliyoruz ki bazı sanayi sitelerinde esnafımız sağlık standartlarının altında çalışıyor. Hazır arsa yerimiz mevcutken esnafımızın da bu oluşuma destek vererek Türkiye’nin en büyük oto sanayi sitesinde yerlerini almalarını bekliyoruz.

YÖNETİM KURULU

BAŞKAN Zeynel Elçik

                Cemal Avcı

                Mehmet Mutlu

                Serkan Karaca

                Süleyman Arslan

DENETİM KURULU

Uğur Dede

Çetin İlaç