YAŞAM
Giriş Tarihi : 23-02-2022 12:17   Güncelleme : 23-02-2022 12:17

Konya Tanıtım Günleri İstanbul’a uzanan bir köprü

İstanbul Yenikapı da gerçekleştirilen etkinlikleri 250 bin kişi ziyaret etti. İstanbul Yenikapı’da 4 gün süren ve festival havasında başlayan Konya Tanım günleri İstanbul ve Konya ile çevre illerde yaşayan Konyalıları bir araya getirmekle kalmayıp, bütün İstanbullulara Konya’nın tanıtılmasının yanında, tarihiyle, kültürüyle, insanıyla, hoşgörüsüyle iki şehrin kaynaştırdı.

Konya Tanıtım Günleri  İstanbul’a uzanan bir köprü

 

Konyalı Sanayici ve İş Adamları Derneği (KONSİAD) tarafından İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanında düzenlenen "6. Konya Tanıtım Günleri" İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Etkinlikte, halk oyunu oynandıktan sonra sema gösterisi yapıldı.

İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanında 6-9 Ocak tarihleri arasında yurtiçi ve yurtdışından binlerce misafiri ağırlayan fuarda Konya’ya özgü geleneksel ve kültürel ürünler başta olmak üzere şehrin tarihi, kültürel ve sosyal hayatı tanıtılıyor.

Etkinlikte, Konya'nın etli ekmek, bıçak arası, bamya çorbası, tandır, arap aşı, saç arası ve düğün pilavı gibi birçok yöresel lezzeti tanıtılırken, ürün çadırlarında kente özgü markalar yer aldı.


Konya'nın tüm değerleriyle adeta İstanbul'a taşındığı etkinlikte, kimi vatandaşlar gezdiği çadırlarda yöresel lezzetlerin tadına bakarak alışveriş yaptı, kimisi de dolaştıkları stantlarda sergilenen ürün ve eserler hakkında bilgi aldı.

Bakan Murat Kurum: “Konya ile İstanbul arasında çok güzel bir köprü bu özel buluşmada oluşuyor”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, buluşmanın açılışındaki konuşmasında, Konya'nın tarihi, kültürü, gelenek ve göreneklerinin İstanbullulara tanıtılacak özel bir buluşmada olduklarını söyledi. İstanbul'da 200 bin Konyalı yaşadığını dile getiren Kurum, Konya ile İstanbul arasında çok güzel bir köprü olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, Türkiye'nin 81 ilini kalkındıracak yatırımları, projeleri çevreye saygılı iklim dostu şehirler vizyonu doğrultusunda hayata geçirmeye devam ettiklerini aktaran Kurum, bu anlayışla bugüne kadar sosyal konuttan kentsel dönüşüme, millet bahçelerinden tarihi kent meydanlarının ihyasına, eski sanayi sitelerinin daha modern alanlara taşınmasından çevre yatırımlarına ve iklim değişikliğiyle mücadeleye kadar Türkiye'de milyarlarca liralık dev projeleri hayata geçirdiklerini kaydetti.
"Ekonomisi ve istihdamı daha güçlü bir Konya ile karşılaşacaksınız"

Konya'ya gidecek misafirleri bambaşka bir Konya'nın karşılayacağını dile getiren Kurum, şehre yapılan yatırımlar hakkında şu bilgileri verdi:

"1000 yıllık Selçuklu mirası Alaaddin Caddesi'nde yürürken o eski çarpık görüntünün ortadan kalktığını, tarihi siluetine yeniden kavuşan bir caddeye dönüştüğünü göreceksiniz. Anıta doğru giderken içerisinde çocukların cıvıl cıvıl koştuğu, Konyalıların neşeyle dolaştığı muhteşem bir millet bahçesiyle karşılaşacaksınız. Şöyle bir Ardıçlı'ya doğru gittiğinizde sosyal konutları, yeşil alanları, parkları ve camileri, Selçuklu mimarisiyle Konya'da yepyeni bir şehrin doğduğunu göreceksiniz. Beyşehir Gölü'nü tertemiz bulacaksınız. Akşehir'de tarihi evlerimizin çok daha güzel hale geldiğini göreceksiniz. Mevlana'ya gittiğinizde Selçuklu eserleriyle donatılmış muhteşem bir meydan ve çarşı bulacaksınız. Yine Konya'mızın tamamında yeni sosyal konutlar görecek, ekonomisi ve istihdamı daha güçlü bir Konya ile karşılaşacaksınız."
" diye konuştu.


 "Konya'nın artık Yenikapı'dan çıkıp farklı ülkelerde de tanıtılması gerekir"

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, çocukluğunun Konya'da geçtiğini hatırlatarak, Konya'nın artık Yenikapı'dan çıkıp farklı ülkelerde de tanıtılması gerektiğini söyledi.

Anadolu'daki pek çok şehrin İstanbul'da tanıtım günleri düzenlediğini dile getiren Yerlikaya, "Anadolu'nun kalbi, Selçuklu'nun başkenti Konya'nın tanıtımını artık bir üst lige çıkarmak gerektiğini düşünüyorum. Tanıtım günleri değil, buluşma, kucaklaşma, hasret gidermeyi burada yapalım. Dubai'de, Londra'da, New York'ta yapalım, her yerde yapalım çünkü Konya'nın oralardan sesinin gür bir şekilde çağlaması lazım." dedi.
KONSİAD Genel Başkanı Kemal Çelik, Konya Tanıtım Günlerinin bundan sonraki yıllarda farklı illerde yapılması yönünde çalışmalar yapacaklarını belirterek, “Antalya, Ankara, İzmir gibi illerde de Konya tanıtım günlerinin yapılmasını planlıyoruz. Amacımız Konya’nın tanıtımını sağlamak olup, Konyalı sanayicilerimizi bir araya getirip, güzel işlerle birlikte yatırım yapılmasını sağlamaktır” dedi.

Birçok Avrupa ülkesinde temsilcilikler açtıklarını Tanıtım Günleri’nin bu ülkelerde yapılması yönünde çalışmalara imza atacaklarını söyleyen Kemal Çelik, “Hedefimiz, birlik ve beraberlik içerisinde Konya’nın tanıtımını sağlamaktır. Etkinliklerimize katılarak bizlere destek olan belediyelerimize, İstanbul Büyükşehir Belediyesine, Sivil Toplum Kuruluşlarına ve firmalara teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Konuşmaların ardından Bakan Kurum'a Konyalı Sanayici ve İşadamları Derneği (KONSİAD) Başkanı Kemal Çelik plaket hediye etti.

6 Ocak’ta başlayan tanıtım günlerine Konya’nın evladı olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, KONSİAD Başkanı Kemal Çelik, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, siyasiler ve Konyalı iş adamlarının yanı sıra şehre gönül veren çok sayıda vatandaş katıldı.

Bakan Murat Kurum çömlek yaptı, kaşık oyunu oynadı
Selçuklu Belediyesi stantında çömlek torna yapan Bakan Murat Kurum Bozkır ekibinin kaşık gösterisinin ardından Bozkır Belediye Başkanı Sadettin Saygı ile birlikte karşılıklı kaşık oyunu ve çiftetelli oynadı. İkilinin performansı ziyaretçilerden bol alkış aldı.