GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-02-2022 14:05   Güncelleme : 23-02-2022 14:05

Minibüsçüler Emin Ellere Emanet

İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Emin Alagöz, minibüsçülerin zarar ettiğini söyledi. Akaryakıt zammının tüm gelirlerini getirdiğini belirten Alagöz, zarar eden hatlardaki minibüslerin taksiye kaydırılması için çalışmaların devam ettiğini dile getirdi

Minibüsçüler Emin Ellere Emanet

 

İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Emin Alagöz, minibüsçülerin zarar ettiğini söyledi. Akaryakıt zammının tüm gelirlerini getirdiğini belirten Alagöz, zarar eden hatlardaki minibüslerin taksiye kaydırılması için çalışmaların devam ettiğini dile getirdi

İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası Genel Kurulda Başkanlığa seçilen Emin Alagöz çalışmalarına start verdi.  Alagöz, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte ilk olarak Çengelköy Mehmet Çakır Kültür Merkezi’nde minibüsçülerle bir araya geldi. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in de katıldığı gecede Algöz minibüsçülere kaz eti ikram etti. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, minibüsçü esnafının şikayeti üzerine durakları düzenleme sözü verdi.

AYRICALIK DA AYIRIMCILIK DA YOK

Alagöz ve ekibi Avrupa yakasında ise minibüs durak başkanları ile bir araya geldi. Bahçelievler Hacı Bozanoğlun’da düzenlenen kahvaltıda Alagöz, “Bize oy veren vermeyen, hiçbir şekilde mezhep ve milliyet ayırdımı yapmadan herkese eşit mesafede duracağız, ayrıcalık da ayrımcılık da yapmayacağız ve birlikte hareket edeceğiz” dedi. Alagöz, seçimin bittiğini ve geçim derdinin başladığını belirttiği bu buluşma sonrası Yeni esnaf gazetesine de şu açıklamalarda bulundu:

MAHKEME SONUCUNU BEKLİYORUZ

“Zarar eden hatlardaki minibüslerin ticari taksiye dönüştürülmesi için devam eden mahkeme sonucunu bekliyoruz. Üç dört ay içinde netleşecek. Camiamız lehine tescillenirse bu dönüşümün arkası gelecek. Burada 500-800 diye sayı belirtmek doğru değil, mağdur olan yerler neresiyse analiz yapacağız. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bu manada minibüsçülerin yanında oldu. Burada önemli olan analizin iyi yapılması zira daha önce yapılan dönüşümde kısmi adaletsizlikler oldu o zaman buna çok dikkat etmedik 750 minibüsün gitmesini istedik bu dönem bu tür adaletsizliğe izin vermeyeceğiz.

İDARECİLERLE BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ

İstanbul’un çeşitli yerlerinde araç ihtiyacı olan yerler var Biz idarecilerle görüşüp birlikte çalışacağız.  ‘İlla bizim dediğimiz olsun’ diye bir derdimiz yok. Oturup birlikte analiz yapıp gereği neyse onu yapmak istiyoruz. Uzatılacak hatlarımız var, bu hatlardaki esnafımızın sıkıntıları büyük. Mart ayına kadar bunu gerçekleştirmek istiyoruz.

HİZMETİN BEDELİNİ ÖDERİZ

Minibüsçülerin durak yerlerinde sıkıntılar var. İSPARK’ın gireceği yerler var orada esnafımızı mağdur etmeyecek şekilde ihtiyaçlarını karşılayacak yerler olursa biz İSPARK’a yok demeyiz. Ama sadece tabela dikip para isterlerse buna karşıyız. İSBAK bize hizmet verirse biz bu hizmetin bedelini ödemeye hazırız.

SGK KAMBURUNDAN KURTULMALIYIZ

SGK konusu minibüsçülerin üzerindeki bir diğer kambur. Biz, minibüste çalışan şoför arkadaşlarımız SGK’lı olmasın demiyoruz. Ancak buradaki sorun şoför SGK’lı olduğunda hangi araca kayıtlıysa o araçtan başka araç kullanamıyor. Şoför arkadaş bir başka aracı kullandığında SGK’lı değilmiş muamelesi görüyor ve ceza yiyor. Bu doğru değil. Bu sorunun çözümü için konfederasyon, oda olarak bakanlık nezdinde girişimlerde bulunacağız. Biz şoför arkadaşımızın SGK’lı olup olmadığına bakılmasını istiyoruz. SGK’sı farsa farklı araçları da kullanabilmeli. Şoför arkadaşları belki BAĞKUR statüsüne geçirerek esnafın üzerindeki bu kamburu kaldırmak için mücadele edeceğiz. Yine şoförlerin tazminat davaları var. Bununla ilgili uzman kişilerle görüşüp esnafımızı bilgilendireceğiz. Ne çalıştırdığımız insanlar mağdur olsun ne esnaf mağdur olsun.

KAZANCIMIZ MAZOTA GİDİYOR

İstanbul’da minibüs fiyatlarına yüzde 36 zam aldık, cebimize bir kuruş girmedi hepsi akaryakıta gitti. Bir yıl önce 600 liraya aldığımız lastik bu yıl bin 300 lira olmuş. Minibüs fiyatları 700-800 bin liraya çıkmış. Bu şartlarda araç değiştirmemiz mümkün değil. Araç yaşının 12’den 15’e çıkartılması lazım. Minibüslerde engelli rampasına  muaf gelmesi lazım. Birkaç durağımızın haricinde bütün duraklarımız açlık sınırının altında. O yüzden bunların üzerine gidip esnaf lehine karara bağlanması için elimizden geleni yapacağız.

UYGULAMA YASAYA AYKIRI

Karayolları Trafik Kanununda 65/a maddesi var. Şoförün ehliyetine 10 puanlık ceza geliyor.  Bir yıl içinde eğer yüz puanı dolduruyorsa ehliyeti alınıyor. Doldurmuyorsa cezalar düşüyor. Ama TUDES’de bu cezalar sabit kalıyor. Yani bu kanunun üzerinde kanunsuz bir karar. Yine TUDES kararlarına göre Minibüsçü yolda birisiyle kavga etti mi haklı mı haksız mı bakılmadan şoför kartına 2-3 yıl el konuluyor bunları bir revize yapmak lazım.