RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 23-02-2022 11:46   Güncelleme : 23-02-2022 11:46

Ayakkabıcı Belirsizlik İçinde

İstanbul Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Karaman: Hammadde fiyatları yüzde 300-400 arttı, kira artışları yine gelirin üstüne çıktı. Ayakkabıcı esnafı bu belirsizlik içinde zor günler geçiriyor.

Ayakkabıcı Belirsizlik İçinde

 

İstanbul Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Karaman, genel kurulun tek liste ile yapıldığını hatırlatarak bunun 1970’den günümüze kadar bir ilk olduğunu söyledi. Üyelere yönetime duydukları güven için teşekkür eden Karaman, “Pandemi nedeniyle insanları fazla sıkmadan iyi bir genel kurul geçirdik”’ dedi. Vefat eden eski Başkanlardan Temel Çoruh’la 30 yıl çalıştığını hatırlatan Karaman Yeni Esnaf Gazetesi’nin sorularını yanıtladı.

MUHALEFET YOKSA HEYECAN YOK

-Tek liste ile seçime girmek nasıldı?

30 sene rahmetli Temel Çoruh Başkan’ın yanında çalışıp bu günlere geldik. Hep mücadeleci kongreler geçirdik, hep muhalefetle yarışarak geldik. Muhalefetin olmadığı yerde heyecan da olmuyor ama esnafımızın teveccühü ile yeniden seçildik. Ben başkanlığım döneminde bana muhalefet olanlar dahil hiçbir arkadaşımızı ötekileştirmedim. Demokratik seçimde herkes ada olabilir ama ‘geçen sefer bana rakipti diye asla tavır içine girmedim.’ O konsensüsü sağladıktan sonra herkes sağduyuyla hareket edince uzlaşı olabiliyor. Biz burada ömür boyu kalacak değiliz. Yarın gelecek arkadaşlara iyi bir ortam bırakırsak bizden de mutlusu olmaz.

ESNAFTAN HİÇ BİR ZAMAN KOPMADIK

 -Kongre öncesi neler yaptınız, yeni dönemde neler yapacaksınız?

Esnaf olarak özellikle son iki seneden beri pandemi dolayısıyla hakikaten çok zor günler geçirdik. Aktivitelerimiz sınırlı oldu, toplantıları, esnaf ziyaretlerimizi yapamadık, birçok esnaf arkadaşımızı kaybettik. Buna rağmen yönetim olarak esnaftan hiçbir zaman kopmadık. İletişim araçlarını kullanarak sürekli onlarla temas halinde olduk. Ben göreve geldiğimde delege sayımız 600’dü. 350 arkadaşımız işyerini kapatmasına rağmen biz üye sayımızı binin üstüne çıkardık. Gönül ister ki bu sayıyı çok daha yükseltelim ama zor durumda olan esnafımız mali külfetten çekindiği için kayıt altına girmemeyi tercih ediyor.

ESNAF KAYIT DIŞINA ÇIKIYOR

-Merdivenaltına mı iniyor?

Mali külfetler, piyasaların istikrarsızlığı, dövizdeki iniş çıkışlar esnafımızın bir kısmını ne yazık ki merdivenaltına kaydırdı. Biz hükümete sesimizi duyurmak için raporlar hazırlayıp sunuyoruz. Küçük esnafı, KOBİ’leri kayıt altına almak için teşvik edici önlemler alınırsa esnafımız seve seve kendi isteğiyle kayıt altına girer. Ayakkabıcılık emek yoğun bir sektör ama şartlar kayıt dışına ittikleri için tercihlerini kayıt dışı meridivenaltına kullanıyorlar. Bizim de bu konuda yetkilerimizin kısıtlı olmasından dolayı müdahale etme şansımız yok. 

HAMMADDE İNANILMAZ ARTTI

-Ayakkabıcı hammadde tedarikinde sorun yaşıyor mu?

Hammadde ayakkabı camiasının kanayan yarası, dövizin tavan yaptığı dönemde fiyat artışları anormal oldu. Dolar 8 Liradan 18.5 liraya çıktı hammaddede fiyat yüzde 300-400’leri buldu. 18.5 liradan 13 lira  seviyelerine düşünce zirve yapan fiyatlar düşmedi aynı kaldı. Bu istikrarsız durumda esnafta kaygılı, mal satarken de tedirgin alırken de tedirgin yarın ne olacağını bilmiyor ki. Dolayısıyla belirsizlik var. Sektörün mağazalar zincirinden bir kaçının konkordato yapması esnafın tarumar etti, pandemi ile beraber gelen enflasyon da işleri daha da zora soktu.

-Ayakkabıcı umudunu yitirdi mi?

Umutsuz değiliz ben ayakkabı mesleğinin zirve yapacağını, çok iyi bir meslek olduğunun herkes tarafından bilinmesini istiyorum. Değerli bir meslek ama değerini zamanla bulacak. Dayanabilen, ayakta kalabilen esnafımız karşılığını alacak ama bugün için maalesef zor durumdayız.

AYAKKABI MÜZESİ HAYALİM VAR

-Bir ayakkabı müzesi projeniz vardı onunla ilgili gelişmeler ne durumda?

 

Bir takım sosyal faaliyetlerinizi pandemi dolayısıyla yapmadık ama hayalim içinde ayakkabı müzesinin de olduğu bir ayakkabı kültür merkezini kurmak. Tarihi yarım ada içerisinde bir yer tahsisi yapılması yönünde belediyemize söyledik şu ana kadar bir karşılığını göremedik temennim bu müracaatlarımızın karşılık bulması.

KİRALAR GELİRİ GEÇTİ

-Sektörde kira artışları nasıl?

Belediyelerimize esnafımızın zor süreçte olduğunu söyledim. Son dönemlerde kira artışlarından dolayı özellikle tamirci esnafımız çok daha zor durumda.  Kazançları kiraya yetmediği için bir bir kapatıyorlar. 39 ilçe belediye başkanlarına müracaat ederek, konteynırda onlara yer tahsis edilmesini ve onların bu süreci ayakta atlatmaları için girişimde bulunacağız. Aksi taktirde bu küçük esnafımız ortadan kalkacak.

BELGE SORUNUNU ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUZ

Bizim en büyük sorunlarımızdan biri ustalık belgesi. Mesleki yeterlilik bilgesi adı altında bir takım gelişmeler var kısa bir gelecek içinde ustalık belgesi sorununu, Ustalık Kalfalık Çıraklık Eğitim Merkezleriyle koordineli bir şekilde çözmek için elimizden geleni yapacağız.