Reklamı Geç
Advert
istanbulmd.com
2021 Ekonomi aşısı tutacak mı?
Emre Baktıroğlu

2021 Ekonomi aşısı tutacak mı?

Bu içerik 4134 kez okundu.

 

Yeni bir yılın beklentileri her zaman önce sağlık sonra bereket diye başlar. Bu yıl yakınlarımızdan birçok kayıp verdiğimiz bir yıl oldu. Görmek, okumak ve bir daha geri dönüp bakmamak üzere çıkacağımız bu yolun önce değerlendirmesini muhakkak yapmalıyız.

Beklentilerimiz KORONAVİRÜS aşısının tutmasının yanı sıra EKONOMİDE aşının tutması olacak.

2020 yılını bitirirken yapılacak bu değerlendirme önümüzde ki yılın girişimlerine de yardımcı olacak veriler olmalıdır.

2020 şüphe yok ki finansal piyasaların en çalkantılı yıllarından biri oldu.

Pandemi etkisinin hissedildiği 2020’de borsa bilançolarına bakıldığında banka, telekomünikasyon, otomotiv ve dayanıklı tüketimde hareket gözlendi. En fazla etkilenen sektörler petrol ve ulaştırma oldu.

En çok hangi küresel sektörler risk altında? Ulaştırma, otomotiv, elektronik ve perakende. Küresel karantina havayolu şirketlerine ciddi zarar verdi. Bu şirketlerin kilometre başına yolcu gelirlerinde (RPK) aralık ayından beri %40 düşüş yaşandı.

THY ise son on yılı aşkın süredir kargo pazarında yürütmekte olduğu büyüme trendini bu yılda da sürdürdü. THY, 2020 yılının ilk dokuz ayında geçen yıla göre kargo gelirini yüzde 55, üçüncü çeyreğinde ise yüzde 60 artırdı. Bununla birlikte sektörün karlarında ciddi gerileme yaşandı.

Diğer yandan, salgın, halihazırda zaten mevcut yapısal zorluklarla boğuşan otomotiv sektörünün problemlerini de büyütmekte. Küresel otomotiv piyasası 2020 yılında %10’dan fazla daralma yaşayabilir (2019’da da %4 küçülmüştü). Bundan, öncelikle ön saflarda yer alan otomotiv perakendecileri ve toptan satıcıları etkilenecek ama tedarikçilerin de sürece bağışıklığı yok

2020 yılının ilk dokuz ayında, Türkiye otomotiv pazarı yıllık yüzde 76 oranında artarak 508 bin adede ulaştı. Yıllık bazda tüm segmentlerde büyüme görüldü, satışlar binek araçta yüzde 70, hafif ticari araçta yüzde 126, orta ticari araçta yüzde 71 ve ağır ticari araçlarda yüzde 85 arttı. İhracat hacmi ise bu dönemde yüzde 33 geriledi.

Petrol ve petrol ürünlerinde büyük düşüşler yaşandı. Kovid-19 tedbirlerinin akaryakıt ürün talebi üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler ve yüksek seyreden ürün stokları nedeniyle küresel akaryakıt ürün marjlarında görülen zayıflama neticesinde Tüpraş ilk dokuz ayda 1 milyar 239 milyon TL faaliyet zararı kaydetti.

Enerji sektörüne baktığımızda ABD kaya gazı ve güneş enerjisi sektörleri için belirgin risk artışları görüyoruz. Metal sektörü zaten yapısal zorluklar nedeniyle zayıf durumdaydı. Makine sektörü, zayıf ekonomik ortamın birçok nihai pazarda kırılgan bir küresel arka plan yaratmasından kaynaklanan zorluklarla karşı karşıya. İnşaat sektöründe ise, başta Çin olmak üzere Asya Pasifik bölgesinde potansiyel iflas riskleri görülüyor. Türkiye’de ise enerjide umut verici gelişmeler vardı. TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı 8 Ocak'ta törenle hizmete açıldı. Karadeniz’de doğalgaz rezervi keşfi yapıldığı müjdesi verildi. Türkiye'nin bugüne kadar kara ve deniz sahalarında gerçekleştirdiği 16,6 milyar metreküplük toplam üretiminin 25 katı seviyesinde bulunuyor. 2023'te başlaması hedeflenen doğal gaz üretimiyle Türkiye'nin yıllık doğal gaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 30'unun karşılanabileceği hesaplanıyor. 

2021 yılı tüm dünya insanlarının yeni ve güzel bir bilinçle var olacağı, sağlık, mutluluk ve bereketle çalışacağı günleri getirsin temennisinde bulunuyor. Tüm okurlarımıza mutlu yıllar diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'de temsilci bulundurmayı kabul eden sosyal medya şirketleri tercihlerini yaptı
Türkiye'de temsilci bulundurmayı kabul eden sosyal medya şirketleri tercihlerini yaptı
Bakan Pekcan: Müteahhitlik sektörümüz 128 farklı ülkede 10 bin 525 proje üstlenmiş bulunmakta
Bakan Pekcan: Müteahhitlik sektörümüz 128 farklı ülkede 10 bin 525 proje üstlenmiş bulunmakta